Centrum soc. rehabilitace neziskové organizace Anima Viva zkrášlují studenti Střední školy průmyslové a umělecké Opava. Jejich úkolem bylo zvelebit vstupní chodbu tak, aby se v ní klienti s mentálním postižením cítili dobře a zároveň si v ní mohli trénovat i paměť.
Hana Brňáková, ředitelka, ANIMA VIVA: “Chodba bude sloužit klientům, aby se dokázali už naladit při příchodu do té služby na to, že je čekají aktivity, které jsou jim ku prospěchu a k jejich podpoře, obzvlášť ta podpora Snoezelen, se kterou tady s nimi pracujeme nejen třeba v rámci relaxačních technik, ale i při té aktivizaci, při nácviku komunikace nebo i při tréninku paměti.”
Lenka Szwedová, výchovná poradkyně, odborné předměty UO, SŠPU Opava: “Bylo to těžké ze začátku, protože je to první realizace, takže opravdu museli pracovat tady s tím, jak to tady funguje v organizaci, jací klienti tady chodí, jak funguje celkově ten prostor světelně. Takže bylo to velmi těžké, že opravdu nebyl to nějaký imaginární úkol, ale opravdu museli do konkrétního prostoru ten návrh situovat.”
Na projektu zhruba dva měsíce pracovalo 11 studentů, kteří vytvořili několik návrhů. Konečný design vznikl spojením tří z nich.
Beáta Boháčová, studentka grafického designu, SŠPU Opava: “Já jsem tady v tomto projektu dělala zvířátka, návrhy na zvířátka a s holkama úplně v pohodě, je tady zábava, máme tu kafe, je tu pohoda, takže bych řekla, že je to tady super, i ta atmosféra, i ten projekt samotný. Hrozně nám to dalo i zkušenosti určitě, takže bych řekla, že úplně super.”
Kristýna Valouchová, studentka grafického designu, SŠPU Opava: Když jsme dostali to zadání, tak jsme si všichni sedli a říkali jsme si, pojďme vymyslet nějaký jednotný koncept, který do toho zkusíme použít, což byl vlastně tady ten strom, který potom bude obložený korkem a v rámci této organizace tam lidi budou moci připínat různé vzkazy, nebo nějaké pozitivní citáty, posuny jak se cítí. Pak se vlastně spojilo více nápadů a vznikl z toho takový jeden velký krásný lesík.”
Hana Brňáková, ředitelka, ANIMA VIVA: “To kouzlo v práci ve Snoezelenu spočívá právě v tom, že se proměňuje podle nálad, podle potřeb těch klientů, tak vlastně už i na té chodbě. Máme domluvené s kolegyněmi ze soc. rehabilitace, že tam v průběhu celého roku budeme mít drobné změny, na které třeba můžou ti klienti reagovat právě v rámci toho, když budou mít tréninky paměti nebo tak, aby jsme podpořili to, že si všímají svého okolí, že pracují s tím mozkem, že zapojují svoje kognitivní funkce.”
Sociální rehabilitace Centrum Anima Opava poskytuje služby nejen ambulantně, ale i terénně, a to v rámci Opavy a vybraných okolních obcí.