Opava v rámci oslav 800 let ukázala lidem model města z roku 1983. Mají tak jedinečnou příležitost prohlédnout si, jak město tehdy vypadalo. Naposledy byl model vystaven před 10 lety.
Dalibor Halátek, památkář, ostravské pracoviště NPÚ: “Objednal ho tehdejší městský architekt Slíva a model vznikl v souvislosti s pořízením nového územního plánu v Opavě. Vždycky se do toho modelu mohla umístit třeba nějaká stavba, která se plánovala proto, aby se prověřily její nějaké prostorové vazby, k tomu ale nikdy nedošlo. Plánovacích modelů bylo v republice určitě více, známe minimálně z Ostravy, který sloužil jako vzor pro tento opavský, ale ty modely se v průběhu 80., 90, let někde ztratily nebo se poškodily, takže opavský je unikátní svou zachovalostí, ale svou váhou a tím jak je složité ho převážet a instalovat, tak je to opravdu jenom výjimečná příležitost, protože to stojí hodně lidských sil a odhodlání k tomu, aby se dal takhle dohromady.”
Kdyby se model postupně doplňoval, dnes by na něm bylo o zhruba 700 budov více.
Dalibor Halátek, památkář, ostravské pracoviště NPÚ: “Chybí obchodní centra, to jsou takové velké budovy a potom celé čtvrti v Kylešovicích, Jaktaři a v Kateřinkách, kde vlastně vznikly v 90. letech nové ulice.”
Model je vytvořený v měřítku 1:1500 a je velký 4x4 metry. Zatím se nenašlo místo, kde by byl vystaven nastálo.
Dalibor Halátek, památkář, ostravské pracoviště NPÚ: “Pořád se šušká, že by mohla být kancelář hlavního architekta, tak tam by třeba potom mohl být vystavený a hlavní architekt by nad ním hloubal o budoucnosti města, ale to je opravdu jen otázka budoucnosti.”
Součástí výstavy jsou i návrhy studentů ČVUT v Praze na odpočinková místa v Opavě. Dva z nich už byly realizovány, a to u Arkád a na Bezručově náměstí.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to velmi pěkný počin, máme spoustu příjemných kladných ohlasů. U těch Arkád, už jsme vlastně opravili Arkády a ještě více zpříjemňujeme to místo, které dříve bylo navštěvováno bezdomovci, moc tam lidé nechodili, takže dneska je to příjemná odpočinková zóna.”
Iryna Vazmitsel, studentka Fakulty architektury ČVUT v Praze: “Víme, že lidi rádi odpočívají v různé poloze, tak kvůli tomu jsme se rozhodli navrhnout takové multifunkční sezení, kde se prolínají různé úrovně a různé variace toho sezení, ležení a odpočinku tady v přírodě.”
Posezení na Bezručově náměstí vzniklo kolem kašny Rochanského, které vévodí socha s názvem Úcta sochařky Marie Margarety Melzerové.
Dalibor Halátek, památkář, ostravské pracoviště NPÚ: “Vždycky u modelů je to jednodušší v tom měřítku něco vymodelovat než potom vymyslet jak to udělat reálně, protože potom statika, vítr, déšť a tak dále, tak to přece jen posouvají někam jinam, ale myslím si, že studenti to jakoby promýšleli, že většina těch věcí je vymyšlených a zavětrovaných tak, že by šly realizovat, ale je to vždycky jen otázka peněz.”
Výstava návrhů a modelu města bude k vidění ve Slezance až do 27. října a přístupná je pouze na vyžádání u Opavské kulturní organizace.