Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poblíž radnice Ostravy-Jihu měří stanice Zdravotního ústavu kvalitu ovzduší

Ostrava-Jih |

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě dlouhodobě kontroluje kvalitu ovzduší. Měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech ve městě a od začátku roku jedna z nich funguje také v obvodě Jih. Přesunuta byla z Poruby, kde už splnila svůj účel při vyhodnocování dopadů prodloužené Rudné.

Od začátku ledna funguje v Ostravě-Jihu měřící stanice Zdravotního ústavu. Nachází se poblíž frekventované křižovatky u Radnice městského obvodu.

Lucie Hellebrandová, ZÚ se sídlem v Ostravě, oddělení ovzduší: „Nás požádal magistrát města Ostravy, abychom stanici v Porubě, která už skončila plnit ten svůj účel, protože my jsme jim tam v roce 2015 stěhovali z toho důvodu, abychom potom vyhodnotili kvalitu ovzduší v Porubě s ohledem na prodlouženou Rudnou. A vzhledem k tomu, že ten rok 2019 už ta prodloužená Rudná byla zprovozněná, auta ubyly a ovzduší se zlepšilo, tak vlastně magistrát přemýšlel, kam ještě stanici, kde by se dalo měřit a volba padla tady na tuhle tu křižovatku, která je asi v tomhle obvodu nejfrekventovanější.“
David Kiča, technik měření emisí: „Je vybavený adekvátní technikou, která je založena na referenčních metodách, takže nejsou to žádné elektrochemické čidla nebo nic, co se zběžně koupí v podchodě. Jsou to vysoce specializované přístroje. Tato měřící technika, je doplněná ještě meteo centrálou, což je systém, který sleduje meteoparametry, rychlost a směr šíření větru, teplota, tlak a relativní vlhkost. Je to důležité z toho důvodu, že když už tou speciální technikou naměříte nějakou úroveň, nějaké testované škodliviny, tak je dobré k tomu vědět, odkud se k tomu měřícímu systému dostalo, aby jsme potom mohli určit, že dejme tomu potenciálním zdrojem toho znečištění byl třeba blízký rodinný dům, nebo naopak rušná dopravní komunikace nebo třeba průmyslový areál, který je úplně jiným směrem od toho měřící kontejneru.“

Technologie se zaměřují na měření různých emisí, jako oxidů dusnatého, dusičitého nebo dusíku i koncentraci prachových částic.

David Kiča, technik měření emisí: „Ten přístroj je v podstatě jenom velký vysávač, který nasává vzorek zase vzduchu z prostoru nad měřicím kontejnerem a donutí ho projít přes nějaký filtrační materiál. Každý třetí den to celý den jede a výsledkem je takový filtr, který potom jde do laboratoře.“

Aktuální údaje z měřící stanice mohou zájemci sledovat na www.zuaova.cz.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Náš obvod je víceméně sídlištního typu, takže lokální topeniště nás extrémně netrápí, ale doprava, ta by si zasloužila tady mít změřenou nějakou intenzitu toho znečištění. Tato křižovatka na Jihu je velmi významná a projíždí zde denně mnoho aut, až tisíce, takže nějaké znečištění z dopravy tady určitě bude.“

Analýza výsledků měření kvality ovzduší bude z Ostravy-Jihu dostupná až po roce provozu stanice. Dlouhodobé statistiky ale ukazují, že se kvalita ovzduší v Ostravě obecně zlepšuje, a to už od roku 2020.

Nahlásit chybu


K tématu

Kvalitu ovzduší u rušné křižovatky poblíž radnice Ostravy-Jihu měří stanice ZÚ

29. května 2026 9:33 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě dlouhodobě kontroluje kvalitu ovzduší. Měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech ve městě a od začátku roku jedna z nich funguje také v obvodě Jih. Přesunuta byla z Poruby, kde už splnila svůj účel při vyhodnocování dopadů prodloužené Rudné.

Stanice Zdravotního ústavu měří kvalitu ovzduší u radnice Ostravy-Jihu

26. května 2026 9:33 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě dlouhodobě kontroluje kvalitu ovzduší. Měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech ve městě a od začátku roku jedna z nich funguje také v obvodě Jih. Přesunuta byla z Poruby, kde už splnila svůj účel při vyhodnocování dopadů prodloužené Rudné.

Hosté ve studiu: Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih,

7. července 2025 10:55 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Největší ostravský obvod hospodaří s rekordním rozpočtem.


Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

Dnes 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Dva řidiči zablokovali záchranářskou uličku a zdrželi sanitku při nehodě u Hladkých Životic

Dnes 13:46 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva řidiči na dálnici D1 u Hladkých Životic vážně zkomplikovali práci záchranářům. Místo ohleduplnosti zneužili záchranářskou uličku k předjíždění kolony. Svým manévrem zablokovali cestu sanitce mířící k nehodě. Případ teď řeší policie a hříšníkům hrozí pokuta až pět tisíc korun.

Oba české hokejbalové týmy získaly stříbro na mistrovství světa, ženy i muže porazili Američané

12 zemí a přes 400 špičkových sportovců. V neděli skončilo Mistrovství světa mužů a žen v hokejbale, které se letos konalo v Ostravě. Do finále se podařilo probojovat oběma českým týmům. Na Spojené státy ale nakonec nestačily a z turnaje si odnášejí stříbro.

120 kolapsů způsobené horkem za jediný den. Záchranáři byli v pondělí rekordně vytíženi

Dnes 8:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Závratě, dehydratace a celkový kolaps. Záchranáři v moravskoslezském kraji vyjížděli v pondělí ke skoro 120 pacientům, na kterých se podepsalo tropické počasí. Nejvíce zásahů bylo v Ostravě. Záchranáři za jediný den zaznamenali více než 500 událostí a operátoři tísňových linek museli zvládnout přes 800 telefonátů.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

Dnes 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Divoká honička skončila v příkopu. Řidič se zákazem řízení ujížděl z Orlové do Ostravy až 150 km/h

Dnes 10:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Noční směna moravskoslezských policistů se změnila v dramatickou honičku. 29letý muž, který měl zákaz řízení, se snažil hlídce ujet z Orlové do Ostravy rychlostí až 150 km/h. Bezohledná jízda skončila v příkopu, kde se auto převrátilo na bok.

Zahrada mateřinky inspiruje a zásobuje kuchyni

Dnes 12:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Vítkovičtí rybáři poprvé získali pohár starostů

Pohár pro vítěze rybářského souboje městských obvodů Vítkovic a Nové Vsi poprvé získali rybáři z Vítkovic. Své soupeře v délce nachytaných ryb porazili o více než dva metry.

Den historie v Havířově přenesl návštěvníky do časů krále Artuše

Dnes 8:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Legendy o králi Artušovi letos ožily přímo v centru Havířova. Den historie a barev pro všechny nabídl celodenní program plný rytířských soubojů, jezdeckých turnajů, historických řemesel i zábavy pro děti. Tečkou za akcí byla po setmění efektní ohnivá show.

Při požárním útoku museli hasiči v Palkovicích běžet zčásti po sjezdovce

Dnes 8:44 | Palkovice | Libor Běčák

Do Palkovic se po roce opět sjely týmy dobrovolných hasičů, aby tam bojovaly o body v Netradiční lize v požárním útoku.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Zoo Ostrava plánuje nový domov pro lvy a levharty. Pomoci může i veřejnost

Ostravská zoologická zahrada se chystá na další obří projekt ve své historii. Současný pavilon pro velké kočkovité šelmy totiž pochází ze šedesátých let a je už dávno za hranici životnosti. Vedení zoo proto představilo záměr na stavbu moderního a prostorného pavilonu. Na nákladnou přípravu projektu zahrada spouští veřejnou sbírku.

School Games 2026 vyvrcholily finálem, kde si zasportovalo na 5 tisíc dětí

Dnes 14:03 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Letos již potřetí žáky základních škol obvodu Ostrava-Jih ale také polského města Wodzisław Śląski rozpohybovala největší sportovní akce s názvem School Games. Třetí ročník s sebou přinesl novinky a opět se o něco rozrostl.

2 nová zařízení pro seniory vzniknou na ulicích Provaznická a Mjr. Nováka v Ostravě-Jihu

Dnes 10:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Finále School Games zakončilo školní rok. V Ostravě-Jihu se shromáždilo na 5 tisíc dětí

Dnes 9:03 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Letos již potřetí žáky základních škol obvodu Ostrava-Jih ale také polského města Wodzisław Śląski rozpohybovala největší sportovní akce s názvem School Games. Třetí ročník s sebou přinesl novinky a opět se o něco rozrostl.

Komenského sady zdobí nová socha. Umělecké dílo Řeč očí láká kolemjdoucí

Včera 20:48 | Ostrava-město | Anna Břenková

Obyvatelé i návštěvníci Ostravy mají v těchto dnech o důvod víc k procházce centrem města. V oblíbených Komenského sadech totiž vyrostla nepřehlédnutelná umělecká instalace. Socha s názvem Řeč očí má za cíl přimět kolemjdoucí, aby se v každodenním shonu na chvíli zastavili.

Ostrava finančně podpoří psychické zdraví školáků i sociální služby

Včera 19:21 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava podpoří více než milionem a půl korun prevenci ve školách i oblast sociálních služeb. Většina peněz zamíří do tříd na programy pro posílení psychického zdraví dětí. Zbývající finance pomohou zajistit chod nocleháren a poraden pro lidi v nouzi.

Poblíž radnice Ostravy-Jihu měří stanice Zdravotního ústavu kvalitu ovzduší
Vydáno 2. června 2026 9:50, Ostrava-Jih, Andrea Holeszová
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě dlouhodobě kontroluje kvalitu ovzduší. Měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech ve městě a od začátku roku jedna z nich funguje také v obvodě Jih. Přesunuta byla z Poruby, kde už splnila svůj účel při vyhodnocování dopadů prodloužené Rudné.

Od začátku ledna funguje v Ostravě-Jihu měřící stanice Zdravotního ústavu. Nachází se poblíž frekventované křižovatky u Radnice městského obvodu.

Lucie Hellebrandová, ZÚ se sídlem v Ostravě, oddělení ovzduší: „Nás požádal magistrát města Ostravy, abychom stanici v Porubě, která už skončila plnit ten svůj účel, protože my jsme jim tam v roce 2015 stěhovali z toho důvodu, abychom potom vyhodnotili kvalitu ovzduší v Porubě s ohledem na prodlouženou Rudnou. A vzhledem k tomu, že ten rok 2019 už ta prodloužená Rudná byla zprovozněná, auta ubyly a ovzduší se zlepšilo, tak vlastně magistrát přemýšlel, kam ještě stanici, kde by se dalo měřit a volba padla tady na tuhle tu křižovatku, která je asi v tomhle obvodu nejfrekventovanější.“
David Kiča, technik měření emisí: „Je vybavený adekvátní technikou, která je založena na referenčních metodách, takže nejsou to žádné elektrochemické čidla nebo nic, co se zběžně koupí v podchodě. Jsou to vysoce specializované přístroje. Tato měřící technika, je doplněná ještě meteo centrálou, což je systém, který sleduje meteoparametry, rychlost a směr šíření větru, teplota, tlak a relativní vlhkost. Je to důležité z toho důvodu, že když už tou speciální technikou naměříte nějakou úroveň, nějaké testované škodliviny, tak je dobré k tomu vědět, odkud se k tomu měřícímu systému dostalo, aby jsme potom mohli určit, že dejme tomu potenciálním zdrojem toho znečištění byl třeba blízký rodinný dům, nebo naopak rušná dopravní komunikace nebo třeba průmyslový areál, který je úplně jiným směrem od toho měřící kontejneru.“

Technologie se zaměřují na měření různých emisí, jako oxidů dusnatého, dusičitého nebo dusíku i koncentraci prachových částic.

David Kiča, technik měření emisí: „Ten přístroj je v podstatě jenom velký vysávač, který nasává vzorek zase vzduchu z prostoru nad měřicím kontejnerem a donutí ho projít přes nějaký filtrační materiál. Každý třetí den to celý den jede a výsledkem je takový filtr, který potom jde do laboratoře.“

Aktuální údaje z měřící stanice mohou zájemci sledovat na www.zuaova.cz.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Náš obvod je víceméně sídlištního typu, takže lokální topeniště nás extrémně netrápí, ale doprava, ta by si zasloužila tady mít změřenou nějakou intenzitu toho znečištění. Tato křižovatka na Jihu je velmi významná a projíždí zde denně mnoho aut, až tisíce, takže nějaké znečištění z dopravy tady určitě bude.“

Analýza výsledků měření kvality ovzduší bude z Ostravy-Jihu dostupná až po roce provozu stanice. Dlouhodobé statistiky ale ukazují, že se kvalita ovzduší v Ostravě obecně zlepšuje, a to už od roku 2020.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000054992/pobliz-radnice-ostravyjihu-meri-stanice-zdravotniho-ustavu-kvalitu-ovzdusi