Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koksovnu Svoboda v Ostravě obsadili ekologičtí aktivisté. Částečně musela omezit provoz

Ostrava-město |

Skupina více než sta lidí v sobotu ráno zablokovala koksovnu Svoboda. Při nenásilné přímé akci obsadili vchod do areálu i nakladiště, odkud se koks odváží po železnici, a na několika místech v areálu vyvěsili bannery, na kterých je napsáno, jak tento provoz škodí a ohrožuje okolí. Koksovna musela v areálu částečně omezit provoz.

Účastníci klimakempu hnutí Limity jsme my pronikli v sobotu ráno do areálu koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Chtějí tak upozornit na to, že koksovna podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší a firma OKK Koksovny to přehlíží a bagatelizuje. 

Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Koksovna Svoboda je součástí globálního fosilního průmyslu, který způsobuje klimatickou krizi a navíc regionu vůbec nic nepřináší. Koks i peníze směřují do zahraničí a lidem zůstane jenom zkažený vzduch, zničené klima a podlomené zdraví."

Podle organizátorů protestu jsou za branou koksovny desítky ekologických aktivistů. Mají na sobě bílé kombinézy, bubnovali a drželi transparenty s nápisy například "Za budoucnost bez uhlí" či "Zdanit bohaté". Na facebooku hnutí Limity jsme my uvedlo, že kromě vchodu do areálu zablokovali i nákladiště, odkud se koks odváží po železnici. Během dopoledne aktivisté oznámili, že s nimi mluvil osobně výrobní ředitel Koksovny Mojmír Trojek, který jim oznámil, že po dobu jejich blokády zastavila koksovna činnost. 

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Provoz koksovny přerušit nejde. Byl omezen pouze provoz v areálu. To znamená, že tady nemanipulujeme s materiálem, s uhlím, s koksem. Samotné koksovací baterie se jen tak vypnout nedají. To je kontinuální proces. Ale museli jsme s ohledem na přítomnost demonstrujících v areálu a blokádu hlavního vjezdu jsme byli nuceni omezit primárně pozemní provoz a vytlačování koksu. Vzhledem k situaci také dochází k omezení dodávek plynu pro vedlejší koksovnu Veolie."

Pravděpodobně se tedy dá očekávat, že budou firmy následně právní cestou vymáhat po aktivistech ušlou škodu. Na místě zasahují také policisté. Se skupinou aktivistů uvnitř komunikují hlavně členové antikonfliktního týmu.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MSK: "Přijali jsme oznámení od pracovníků firmy, vyjeli jsme na místo a zkontaktovali jsme se s bezpečnostní agenturou a s vedením firmy. V areálu se nachází cirka asi šest desítek aktivistů. Několik aktivistů je také před areálem firmy. Primárně s nimi komunikují policisté z antikonfliktního týmů. Po vniknutí se několik aktivistů snažilo dostat na plynojem. Bezpečnostní agentura je ale upozornila na možná rizika a proto upustili od svého jednání. My dále celou situaci monitorujeme a zjišťujeme totožnost jednotlivých aktivistů."
Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Jsme tady, protože koksovnu považujeme za jeden z hlavních důvodů, proč se například lidé stěhují z kraje. Považujeme ji za přispěvatele ke klimatické krizi a zároveň je dokázáno, že ničí zdraví místních lidí emisemi benzo(a)pyrenu, který je karcinogenní. Je to vlastně objekt fosilní infrastruktury, vůči které se velmi ostře vymezujeme a nechceme, aby tady byla. Chceme koksovnu zavřít a chceme, aby pracovní místa v koksovně byla nahrazena zelenými pracovními místy v nějaké ekologičtější, udržitelnější infrastruktuře."

OKK Koksovny označily protest aktivistů za zbytečný krok.

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Například rozptylová studie, kterou si nechalo udělat město Ostrava v minulých týdnech, prokázala, že náš vliv (na znečištění ovzduší), je minimální. My se snažíme se všemi otevřeně komunikovat, investovat do proekologických opatření a chovat se obecně jako dobrý soused. Aktivisté by mohli v Ostravě najít mnoho jiných cílů, které znečišťují ovzduší mnohem více než koksovna. Dokazují to i žebříčky největších znečišťovatelů ovzduší, které zveřejňuje nezisková organizace Arnika."

OKK Koksovny jsou největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě. Zaměstnávají okolo 500 lidí. Firma patří do holdingu MTX Group Petra Otavy. Firma vyrábí koks v koksovně Svoboda, v jejíchž čtyřech bateriích ho loni vyprodukovala 717,8 kilotuny.

Nahlásit chybu


K tématu

Čipování popelnic ve Frýdku-Místku pomůže zefektivnit plánování svozu odpadu

17. dubna 2025 12:57 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek pokračuje ve velkém projektu digitalizace odpadového hospodářství. Všechny popelnice na směsný i tříděný odpad budou postupně opatřeny čipem, který umožní sledovat jejich vývoz v reálném čase. Do systému se zapojí přibližně 15 tisíc nádob a čipování potrvá zhruba dva roky.

Prostor před KD Frýdek dostal moderní podobu, revitalizace vyšla na 22 milionů

3. února 2025 16:26 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek zvelebil dlouho zanedbaný prostor před Kulturním domem Frýdek. Kompletní revitalizace stála přes 22 milionů. Součástí je kromě nové dlažby a chodníků také výsadba stromů. Ty budou čerpat vláhu z retenčních nádrží.

Hejtman Moravskoslezského kraje vyzývá Děti Země, aby neblokovaly přehradu Nové Heřminovy

3. února 2025 14:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica, stejně jako starostka Zátoru Salome Sýkorová a primátor Opavy Tomáš Navrátil žádají aktivisty a ekologický spolek Děti Země, který koncem ledna zažaloval stavbu protipovodňové přehrady v Nových Heřminovech, aby veškeré protesty zastavily.


České dráhy ovládnou moravské rychlíky. Vystřídají RegioJet na lince mezi Brnem a Bohumínem

Včera 11:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

České dráhy zvítězily v soutěži moravských rychlíků. Od roku 2028 budou obsluhovat tři linky R8, R12 a R13. ČD nahradí na trase Brno – Ostrava – Bohumín společnost RegioJet, která tuto trasu provozuje od roku 2019. Soukromý dopravce se o zakázku ucházel i tentokrát, ale ministerstvo dalo přednost dráhám, protože jejich nabídka byla levnější.

Ostrava pokračuje v záchraně historické sýpky. Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě

15. ledna 2026 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava velmi dbá na ochranu a péči o památkově chráněné a historicky cenné objekty už jen proto, že jich není mnoho. Jedním z nich je i Svinovská sýpka, kterou město odkoupilo, aby ji zachránilo před zkázou. Přípravy na její rekonstrukci jsou v plném proudu.

Hejtman předal Speciální pořádkové jednotce k 15 letům dvě auta

Včera 9:08 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Když jde do tuhého, nastupují takzvaní těžkooděnci, neboli příslušníci Speciální pořádkové jednotky. Ta Moravskoslezská se sídlem ve Frýdku-Místku slavila patnáct let od svého založení. A u té příležitosti se rozdávala i prestižní ocenění.

Karvinské Draculino pořádá kurzy sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy, které si je oblíbily

Včera 13:12 | Karviná | Gabriela Stašová

Sebeobrana je velice důležitá, a co teprve pro ženy. Sportovní klub Draculino Karviná od září spustil kurzy speciální sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy a tyto tréninky mají mezi nimi obrovský úspěch.

MPO po třech letech dokončila projekt Asistentů prevence kriminality. Přispěli ke zvýšení bezpečnosti

Včera 10:18 | Ostrava-město | Anna Břenková

Městská policie Ostrava má za sebou úspěšný tříletý projekt Asistentů prevence kriminality. Ti působili ve vyloučených lokalitách a zvyšovali bezpečnost ve městě. Zároveň projekt podpořil zaměstnání osob obtížně uplatnitelných na trhu práce. Celkem 26 asistentů bylo důležitou spojkou mezi občany, strážníky a sociálními službami. Ostrava si asistenty prevence ponechá i po skončení dotací.

Cvičení dětí ve Studénce je v novém sále lepším zážitkem

Včera 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Tělocvična městského rodinného centra ve Studénce je po celkové renovaci. Odstraněny byly navlhlé obklady a nevhodná podlaha. Upravený prostor je nyní daleko příjemnější, třeba i pro cvičení malých dětí.

Město hledá osobnosti, navrhnout je můžete i vy. Čas je do konce ledna

Včera 8:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín chystá vyhlášení osobností města za rok 2025. Nominovat adepty z různých oblastí působnosti, například, kultury, sportu nebo i podnikatelské sféry, může veřejnost do konce ledna.

V Opavě začala stavba nových dílen pro Střední školu technickou. Přinesou zásadní zlepšení výuky

15. ledna 2026 11:12 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola technická v Opavě se dočká nových moderních dílen. Moravskoslezský kraj dnes slavnostně zahájil stavbu specializovaného zázemí pro výuku technických oborů. Projekt za více než 70 milionů korun podpoří i Evropská unie.

Odevzdané vánoční stromky využije Frýdecká skládka pro výrobu kompostu

15. ledna 2026 17:59 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

S novým rokem začal tradičně i ve Frýdku-Místku svoz vánočních stromků, které lidé mohou odkládat nejen u nádob na bioodpad, ale i u kontejnerů na směsný komunální odpad.

Čestné uznání v anketě Senior roku získal občan Poruby

15. ledna 2026 15:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava ocenila seniory, kteří i ve vyšším věku zůstávají aktivní a inspirují své okolí. Město udělilo také dvě čestná uznání. Jedno z nich zamířilo do Poruby. Oceněn byl Konstantin Papasavoglu - dlouholetý předseda Řecké obce v Ostravě.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

Včera 12:23 | Ostrava-Centrum | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka postupně mění podobu výuky. Přechází na moderní metody

Základní škola Generála Janka v Ostravě–Mariánských Horách prochází postupnou modernizací. Městský obvod zde investuje do rekonstrukcí učeben s cílem přizpůsobit výuku požadavkům 21. století.

4 Tenoři vyprodali Novoroční koncert rekordním tempem. Poruba jej pořádá už od r. 2017

15. ledna 2026 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubský Novoroční koncert v pustkoveckém kostele svatých Cyrila a Metoděje opět potvrdil pověst jedné z nejoblíbenějších kulturních akcí roku. Hvězdami letošního, už 9. ročníku, byli 4 Tenoři.

Děti z MŠ vyrazily díky porubské radnici opět na led. Kurzy bruslení probíhají do dubna

15. ledna 2026 17:30 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba podporuje sportovní aktivity dětí už od těch nejmenších v mateřských školách. Pro rok 2025 pro ně měla vyčleněno 1,2 milionu korun. Ve spolupráci s hokejovým klubem RT TORAX PORUBA proto opět připravila také kurzy bruslení.

Děti z MŠ vyrazily díky porubské radnici opět na led. Kurzy bruslení probíhají do dubna

15. ledna 2026 15:36 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostravský obvod Poruba podporuje sportovní aktivity dětí už od těch nejmenších v mateřských školách. Pro rok 2025 pro ně měla vyčleněno 1,2 milionu korun. Ve spolupráci s hokejovým klubem RT TORAX PORUBA proto opět připravila také kurzy bruslení.

ZŠ Gen. Janka v Ostravě-Mariánských Horách otevřela dveře budoucím prvňáčkům

15. ledna 2026 13:11 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Základní škola Gen. Janka v Mariánských Horách uspořádala pro rodiče a děti předškolního věku den otevřených dveří. Budoucí prvňáčci si mohli projít školu, vyzkoušet různé aktivity a rodiče získali informace o zápisu i provozu školy.

Koksovnu Svoboda v Ostravě obsadili ekologičtí aktivisté. Částečně musela omezit provoz
Vydáno 8. října 2022 11:19, Ostrava-město, Jiří Cileček
Skupina více než sta lidí v sobotu ráno zablokovala koksovnu Svoboda. Při nenásilné přímé akci obsadili vchod do areálu i nakladiště, odkud se koks odváží po železnici, a na několika místech v areálu vyvěsili bannery, na kterých je napsáno, jak tento provoz škodí a ohrožuje okolí. Koksovna musela v areálu částečně omezit provoz.

zdroj foto: hnutí Limity jsme my

Účastníci klimakempu hnutí Limity jsme my pronikli v sobotu ráno do areálu koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Chtějí tak upozornit na to, že koksovna podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší a firma OKK Koksovny to přehlíží a bagatelizuje. 

Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Koksovna Svoboda je součástí globálního fosilního průmyslu, který způsobuje klimatickou krizi a navíc regionu vůbec nic nepřináší. Koks i peníze směřují do zahraničí a lidem zůstane jenom zkažený vzduch, zničené klima a podlomené zdraví."

Podle organizátorů protestu jsou za branou koksovny desítky ekologických aktivistů. Mají na sobě bílé kombinézy, bubnovali a drželi transparenty s nápisy například "Za budoucnost bez uhlí" či "Zdanit bohaté". Na facebooku hnutí Limity jsme my uvedlo, že kromě vchodu do areálu zablokovali i nákladiště, odkud se koks odváží po železnici. Během dopoledne aktivisté oznámili, že s nimi mluvil osobně výrobní ředitel Koksovny Mojmír Trojek, který jim oznámil, že po dobu jejich blokády zastavila koksovna činnost. 

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Provoz koksovny přerušit nejde. Byl omezen pouze provoz v areálu. To znamená, že tady nemanipulujeme s materiálem, s uhlím, s koksem. Samotné koksovací baterie se jen tak vypnout nedají. To je kontinuální proces. Ale museli jsme s ohledem na přítomnost demonstrujících v areálu a blokádu hlavního vjezdu jsme byli nuceni omezit primárně pozemní provoz a vytlačování koksu. Vzhledem k situaci také dochází k omezení dodávek plynu pro vedlejší koksovnu Veolie."

Pravděpodobně se tedy dá očekávat, že budou firmy následně právní cestou vymáhat po aktivistech ušlou škodu. Na místě zasahují také policisté. Se skupinou aktivistů uvnitř komunikují hlavně členové antikonfliktního týmu.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MSK: "Přijali jsme oznámení od pracovníků firmy, vyjeli jsme na místo a zkontaktovali jsme se s bezpečnostní agenturou a s vedením firmy. V areálu se nachází cirka asi šest desítek aktivistů. Několik aktivistů je také před areálem firmy. Primárně s nimi komunikují policisté z antikonfliktního týmů. Po vniknutí se několik aktivistů snažilo dostat na plynojem. Bezpečnostní agentura je ale upozornila na možná rizika a proto upustili od svého jednání. My dále celou situaci monitorujeme a zjišťujeme totožnost jednotlivých aktivistů."
Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Jsme tady, protože koksovnu považujeme za jeden z hlavních důvodů, proč se například lidé stěhují z kraje. Považujeme ji za přispěvatele ke klimatické krizi a zároveň je dokázáno, že ničí zdraví místních lidí emisemi benzo(a)pyrenu, který je karcinogenní. Je to vlastně objekt fosilní infrastruktury, vůči které se velmi ostře vymezujeme a nechceme, aby tady byla. Chceme koksovnu zavřít a chceme, aby pracovní místa v koksovně byla nahrazena zelenými pracovními místy v nějaké ekologičtější, udržitelnější infrastruktuře."

OKK Koksovny označily protest aktivistů za zbytečný krok.

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Například rozptylová studie, kterou si nechalo udělat město Ostrava v minulých týdnech, prokázala, že náš vliv (na znečištění ovzduší), je minimální. My se snažíme se všemi otevřeně komunikovat, investovat do proekologických opatření a chovat se obecně jako dobrý soused. Aktivisté by mohli v Ostravě najít mnoho jiných cílů, které znečišťují ovzduší mnohem více než koksovna. Dokazují to i žebříčky největších znečišťovatelů ovzduší, které zveřejňuje nezisková organizace Arnika."

OKK Koksovny jsou největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě. Zaměstnávají okolo 500 lidí. Firma patří do holdingu MTX Group Petra Otavy. Firma vyrábí koks v koksovně Svoboda, v jejíchž čtyřech bateriích ho loni vyprodukovala 717,8 kilotuny.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000033731/koksovnu-svoboda-v-ostrave-obsadili-ekologicti-aktiviste-castecne-musela-omezit-provoz