Nejlepším způsobem jak přilákat do města kvalitní projekty jsou architektonické soutěže. Nabízí možnost výběru a také i optimální řešení staveb, revitalizace veřejných prostranství, náměstí, ulic a kultivace parků. Město navíc může oslovit některé renomované ateliéry přímo oslovit a tím motivuje i ostatní.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora: "„V rámci některých soutěží je reálná i participace veřejnosti, kterou lze při revitalizaci veřejných prostor zapojit do plánů města. Nezanedbatelná je transparentnost procesu, architektonické soutěže jsou soutěžemi dle zákona o veřejných zakázkách. V procesu příprav soutěže i výběru nejlepšího návrhu jsou zapojeni nezávislí odborníci. Kvalitní architektura je pro nás alfou a omegou připravovaných staveb, pokračujeme v rozvoji města a připravujeme řadu přínosných staveb."
Například jen v rámci konané architektonické soutěže k návrhu Nových Bazalů zareagovalo na tři desítky zájemců z různých zemí. Architekti napříč světem projevili zájem navrhnout pro Ostravu stavbu nového fotbalového stadionu.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Aktuálně realizovaná architektonická soutěž města o návrh fotbalového stadionu Nových Bazalů zaslouženě budí pozornost jak veřejnosti, tak architektů z celého světa. O účast v soutěži projevilo zájem 30 ateliérů nebo jejich sdružení, porota doporučila k původně čtyřem vyzvaným účastníkům soutěže dalších šest. Nyní pokračuje příslušný administrativní proces, po kterém bude rozhodovat v dalším kroku rada města."
Ostrava navazuje na tradici strategického rozvoje města. Ikonická Nová radnice vznikla také na základě architektonické soutěže už z roku 1923. Po téměř sto letech, v roce 2024, byla zapsána mezi národní kulturní památky.