Samice dorazila ve čtvrtek odpoledne z Parken Zoo Eskilstuna ve Švédsku, kde se narodila v roce 2020. Po nutné adaptaci ji chovatelé plánují spojit s dvanáctiletým samcem.
Matěj Vrúbel, inspektor chovu: „Jedná se o velmi klidné a sebevědomé zvíře, u kterého víme, že se umí správně chovat ke lvici. V minulosti měl možnost samice pářit, ale koťata se z těchto spojení nikdy nenarodila. Také proto je samec geneticky velmi cenný. V říjnu loňského roku proběhlo vyšetření samce, které potvrdilo, že je plodný. V rámci toho mu bylo odebráno také sperma pro budoucí možné použití k umělému oplodnění. Příjezd mladé samice je velkým příslibem do budoucna. Jakmile si zvykne na nové prostředí, budeme se pokoušet o spojení. Věříme, že se následně podaří i úspěšný odchov. Nechceme ale nic uspěchat.“
Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Samici nechávají potřebný klid, aby se mohla dostatečně sžít s novým prostředím, a proto je dočasně uzavřen pavilon Indické šelmy a případně i chodník kolem venkovních výběhů lvů."
Chov lvů indických v evropských zoologických zahradách je součástí záchovného programu. V současnosti žije v 39 evropských institucích zhruba 115 jedinců, přičemž populace stárne a šance na přirozené rozmnožení klesají.
Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Proto také v rámci Evropského ex situ programu (EEP) probíhají snahy o maximalizaci reprodukce, abychom o tyto kočkovité šelmy v Evropě nepřišli. Probíhá také screening plodnosti jednotlivých zvířat, což pomáhá při sestavování nových párů/skupin, u kterých je tak velká šance na úspěšné rozmnožení."
Lev indický (Panthera leo persica) je jediným poddruhem lva, který se vyskytuje mimo Afriku. V přírodě přežívá už jen v oblasti indického Národního parku Gir ve státě Gudžarát. Populace čítá přibližně 670 jedinců a čelí rizikům, jako jsou požáry, nemoci nebo genetická příbuznost.
Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Na rozdíl od afrických lvů žijí indičtí lvi v odlišném sociálním uspořádání – samci jsou často samotáři nebo vytvářejí volná společenství se 2–3 samicemi, smečky tvoří lvice. Lví samci tak většinou i pravidelně loví. Proto také v zoologických zahradách nejlépe fungují páry, a ne početnější skupiny, jako u jejich afrických příbuzných.
Zoo Ostrava se dlouhodobě podílí na záchraně tohoto druhu. Přivezením nové samice a nadějí na rozmnožení přispívá k zajištění budoucnosti lvů indických nejen v Evropě, ale i celosvětově.