Slavnostní otevření školní galerie Kateřiny Pavlicové na porubské Waldorfské škole zahájila právě vernisáž výstavy děl zesnulé umělkyně. Doprovodný program si připravili také studenti i pedagogové.
Břetislav Kožušník, ředitel Waldorfské ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba: ,,Tato galerie je nově vzniklá a věnovali jsme ji naší kolegyni, která nás před rokem definitivně opustila. Dnes tady vidíme právě většinou její díla, která jsme vystavili. A vlastně bylo to i její přání, aby něco takového vzniklo, aby tady ve škole mohla být prezentována ta nádherná díla studentů, která vytvářejí.”
Kateřina Pavlicová učila na Waldorfské škole 21 let výtvarnou výchovu a dějiny umění. Byla nejen velmi oblíbenou učitelkou, ale především všestrannou umělkyní.
Silvie Schmuckerová, iniciátorka galerie: ,,Katka tím, že odešla, tak neodešla úplně, tou galerií se to tady snažíme zachovat. Kdybychom dělali chronologickou výstavu, tak by ta příprava trvala mnoho let. Takže jsme se rozhodli, že uděláme takové ochutnávky z každé oblasti Katky, kterou tvořila. Máme tady jak smalty, tak keramiku, fotografie velkoformátových exteriérů. ”
Galerie Kateřiny Pavlicové vznikla na místě, kde jsou díla studentům, pedagogům a dalším zaměstnancům denně na očích, a to v prostorách chodby.
Studenti Waldorfské ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba: ,,Velmi ráda chodím do galerií, sleduji obrazy a myslím si, že to je právě ten pozůstatek, který ve mě paní učitelka nechala, tu lásku k tomu umění. Jsem strašně ráda, že galerie vznikla a paní učitelka to také chtěla, akorát to bohužel nestihla.”
,,Ona nám dala takovou tu chuť do té školy, že vlastně ta škola může být zábavná a může být jiná, než se jenom učit, učit a učit. Asi jedna z nej vzpomínek, kterou si pamatujeme je, jak jsme s ním malovali zdi tady ve škole.”
Na vernisáži bylo možné zakoupit nejen díla umělkyně, ale také například její šperky, které za svůj život dostala, nakoupila nebo sama vyrobila. Výdělek poputuje jejím synům.
Petr Gavlas, kurátor výstavy a syn K. Pavlicové: ,,My jsme je měli navěšené třeba v síni. Některé jsem dokonce i z půdy snesl a víceméně jsme všechno měli doma, protože to je to, co nám po ní zbylo. Mnoho těch věcí je mezi lidmi, což je dobře. Něco je dokonce i v zahraničí. Kupodivu k té keramické hlíně nejvíce tíhla. To není tak samozřejmé, protože je to fyzicky náročné a je to takový studený, nepříjemný materiál pro někoho. Snažila se dělat všechno možné. Ilustrovala i knížky, Goethovu pohádku třeba, nějaké obaly knih.”
Kateřina Pavlicová vytvořila také významná díla, která jsou součástí staveb nejen v Ostravě. Realizovala především sakrální reliéfy v kaplích, kostelích i modlitebnách.
Petr Gavlas, kurátor výstavy a syn K. Pavlicové: ,,V kolonádě Lázní Klimkovic jsou velké reliéfy, které dělala ještě v 90. letech. Hodně v kostelech najdeme její díla. Například v kostele v Krásném Poli. Křížovou cestu v Píšti mohou lidé navštívit. Pro mě osobně to nejpovedenější dílo je výzdoba kaple ve Fakultní nemocnici Ostrava.”
Galerie Kateřiny Pavlicové neslouží jen studentům a pedagogům. Navštívit ji může také veřejnost, a to v otevíracích hodinách školy. Současná výstava potrvá minimálně do konce dubna.