Pro všechny obyvatele Ostravy se zájmem o bezpečné sportování město znovu spustilo projekt Otevřená hřiště. Do něj se zapojil i městský obvod Slezská Ostrava.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "V rámci městského obvodu Slezská Ostrava dnes funguje celkem 27 hřišť. Ať už jsou to hřiště multifunkční, workoutová, dětská hřiště, či jiné typy hřišť, jako hřiště dopravní u Mateřské školy Zámostní. Z tohoto počtu hřišť se celkem 8 zapojuje do projektu Otevřená hřiště, kdy hřiště mají své správce. Občané je mohou využívat v odpoledních hodinách a také si zapůjčovat některé sportovní vybavení."
Každé hřiště má svoji otevírací dobu i provozní řád. Většinou jsou v provozu od dubna do října a na pořádek dohlíží správce. Že jsou hřiště důležitou součástí mnoha čtvrtí, ví i Slezská Ostrava, která postupně jejich nabídku rozšiřuje.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jenom za poslední 4 roky jsme vybudovali celkem 12 nových hřišť na území celého městského obvodu. Zapojujeme přitom do rozšiřování nabídky také občany, kteří nám mohou dávat podněty, kde by chtěli hřiště vybudovat. Využíváme také participativní akce, kde třeba vybírají přímo konkrétní místo nebo prvky, které by na hřištích chtěli mít."
Slezská Ostrava investovala za poslední roky do hřišť přes 28 milionů korun. Nemalé náklady stojí také jejich pravidelné udržování a zajišťování pořádku. S tím mohou pomoci také sami návštěvníci.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Bohužel se často setkáváme s vandalismem a také nepořádkem na dětských i jiných hřištích. Proto postupně rozmísťujeme na jednotlivá hřiště tabule s QR kódy, prostřednictvím kterých se dostanou rodiče dětí například do aplikace Čistá OVA, přes kterou nám mohou hlásit tyto závady na hřištích a my je následně odstraňujeme."
Všeobecně projekt Otevřená hřiště funguje v Ostravě už 14 let. 17 městským obvodům na něj magistrát přispívá téměř 5,2 milionu korun. Do projektu je jich zapojeno 62 a personál letos jejich provozu věnuje přes 49 tisíc hodin.