Slezská Ostrava v roce 2050 očima žáků základních škol. Takový byl úkol grafického ztvárnění pro výstavu Evropa, ve které chci žít. Jde o součást projektu Evropa 2050, který má vytvořit diskuzní platformu pro mladou generaci.
Eva Nytrová, marketingová ředitelka neziskové organizace W&ART: "Výtvarná část je jednou z těch aktivit, která jim umožňuje to téma ztvárňovat a představovat široké veřejnosti, která se na ně může podívat. A začít ta témata otevírat a taky sdělovat proč. A my vedeme tu mladou generaci také k tomu, aby třeba nastínili, jak by si to představovali změnit a co pro to jsou schopni udělat nebo ochotni. A já věřím tomu, že zrovna dnešní práce mám ukázaly, že téma letošního ročníku je Můj region. Jakým způsobem obohacuje Evropu jako takovou."
Roman Goryczka (Ostravak) místostarosta Slezské Ostravy: "Evropa 2050 je projekt o komunikaci a dialogu mezi mládeží, mladými lidmi, dětmi a dospělými. Dospělí někdy zapomínají přes ty starosti, trpí provozní slepotou. A ty děti nám vždycky rády připomenou, co děláme špatně nebo co bychom měli dělat lépe. Tohle je povýšeno o něco výš, že děti se starají a zajímají o dění ve své oblasti, kde žijí. A to je o Slezské Ostravě. Nakreslily obrázky, do projektu se zapojily všechny 4 naše školy."
Do projektu bylo registrováno 63 děl ve dvou věkových kategoriích. Nejlepší z nich obvod ocenil a postoupí do celorepublikového finále, které proběhne v Praze.
Sebastian Kubiak, oceněný žák: "Snažil jsem se tam ukázat co nejvíc změn. Nebo co nejvíce novinek, které bych si představoval. Třeba jsem tady nakreslil nadzemní metro nebo takový vlak rychlý, který svítí ve tmě. Nebo třeba jsem udělal panorama Ostravy, které svítí jako New York. No a taky jsem tady v pravém horním rohu nakreslil kus parku a přes řeku je jaderná elektrárna."
Lenka Maluchová, vyučující ZŠ Bohumínská: "Museli jsme připravovat pohled do budoucnosti. Jak si děti představují budoucnost, konkrétně za 30 let. Měly spousty nápadů, někteří vztahovali své myšlenky na virtuální realitu. Někteří si představovali zase budoucnost nějakým výtvarným způsobem. Že tam třeba přidávaly nějaké komiksové postavy. A tak podobně."
Cílem prací bylo vystihnout výjimečnost regionu. Tradice a kořeny, na kterých je možné stavět. A ukázat, že i malý region je důležitým střípkem mozaiky Evropy a jejího směřování.