V neděli se na Slezskoostravském hradě sešli všichni milovníci středověku a válečnictví. Studenti a absolventi Ostravské univerzity jim poutavou formou předvedli, jak vypadal život rytíře, a kdo to vlastně rytíř byl.
Tomáš Kocourek, historik: „Ukázali jsme prezentaci toho, jak probíhal vývoj historického odění od 11. až po 16. století. Ukázali jsme, jak se jednotlivá období lišila, jaký byl život, materiály, jak se všechno postupně vyvíjelo. Dostali jsme se taky k tomu, co je to vlastně být rytířem, kdo to je rytíř, jaký je ideál rytíře. A taky jsme se snažili bořit zažité mýty, jak středověk vypadal, nevypadal, jak byl barevný, jak to bylo třeba ve filmech špatně ukázáno.“
Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Tento historický program má tady premiéru. Vrátilo se to tady po delší pauze, po covidové pauze, a byla to taková zkouška, jestli je o to zájem. Plný sál nás přesvědčil o tom, že o takové akce zájem je.“
anketa: „Mě určitě zaujalo celé to povídání. Kluci to měli moc hezky připravené, velmi hezky udělané, moc zajímavé povídání. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí. Myslím, že skvělé povídání na léto.“
Návštěvníci se mohli dozvědět, jaký je rozdíl mezi brněním a zbrojí, a mohli si je taky vyzkoušet.
Marek Vidlička, student Ostravské univerzity: „Já mám na sobě plátovou zbroj nošenou rytíři z 15. století, konkrétně druhé poloviny, řekněme rok 1460. Je převážně v italském stylu, ale má určité prvky, které nesou německé zbroje. To jsou právě ty kanely – tyhle vrypy. Byla by to zbroj, kterou by si objednal někdo na zakázku mimo Itálii.“
Přednášející představili hlavně to, jak se brnění a zbroj v průběhu šesti století vyvíjely, a vysvětlili, kdy a proč skončila éra rytířů, jak ji známe. Díky velkému zájmu se workshop na hrad pravděpodobně vrátí.
Lukáš Czopik, specialista výstava a edukace Slezskoostravského hradu: „Máme takovou představu, že bychom chtěli tuto akci zopakovat přes léto ještě jednou v srpnu, a pak uvidíme, jak budou zástupci katedry k dispozici. Chtěli bychom to do konce roku ještě určitě alespoň jednou, nejlépe dvakrát zopakovat.“
Slezskoostravský hrad ale pořádá i další tematické akce a taky pravidelné prohlídky, na kterých se návštěvníci dozví více o jeho pohnuté historii.