Představit vědu nezasvěceným a ukázat, co všechno skýtá práce vědce, si už několik let klade za cíl Noc vědců. Ani letos se tato oblíbená akce nevyhnula Ostravě, a to ani té Slezské. Přírodovědecká fakulta tu návštěvníkům ukázala zajímavosti hned z několika vědních oborů.
Stanislav Ožana, PR specialista komunikace vědy Přírodovědecké fakulty OSU: „Kolegové, které tady můžete najít, ukazují to, co normálně běžný člověk nevidí, když k nám zavítá. Jsou tady pokusy z chemie a fyziky, které se třeba zabývají rostlinnými barvivy. Jsou tady ukázky z biologie, zajímavosti proměn některých živočichů, stejně jako třeba geografické proměny.“
Právě laboratoř Katedry fyzické geografie a geoekologie byla jednou z oblíbených zastávek návštěvníků. Na speciálním interaktivním zařízení si tady mohli vymodelovat funkční sopku a mnoho dalšího.
doktorant: „Konkrétně na tomto modelu ‚sandy station‘ můžeme vidět, jak proudí vzduch v krajině. Můžeme si namodelovat překážky, které větru kladou odpor, a můžeme vidět, že ten vítr se potom chová trošku jinak, proudí jiným směrem. Tahle stanice má různé moduly, není to jen vítr, ale třeba i voda. Když takhle zamáváme, aby pršelo, tak vidíme, kudy voda v krajině teče podle toho, jestli tam jsou kopce, nebo nížiny.“
Největší zájem upoutalo přízemí budovy, kde jediná místnost nabízela přehlídku všech možných oborů. Celkem se pak mohli návštěvníci zúčastnit dvou desítek aktivit.
anketa: „Přivedlo mě sem hlavně to, že mám děti.“
anketa: „Nejvíc se mi tu asi líbí tenhle stánek.“
anketa: „Ono se mi to zdá všechno super.“
Své stanoviště měla v hlavním prostoru matematika, fyzika, informatika, chemie i biologie.
anketa: „Odnesla jsem si takové kolečko s pokusem, jestli tam uvidím nějaké bakterie.“
doktorandka: „Máme Petriho misku, v ní je arganový gel. Návštěvníci si tam otisknou palec, za tři dny se tam rozmnoží bakterie, a oni pak můžou porovnat, jestli ta dezinfekce něco dělá, nebo ne.“
Lákadlem byly i komentované prohlídky laboratoří, které návštěvníkům i zaměstnancům fakulty v minulém roce chyběly.
Stanislav Ožana, PR specialista komunikace vědy Přírodovědecké fakulty OSU: „Na kampusu to bylo sice fajn, bylo to centralizované, ale pro nás je důležité ukázat i to zázemí. Laboratoře bohužel nepřesunete někam na kampus, a jak se ukazuje podle počtu návštěvníků, bylo to asi velmi dobré rozhodnutí.“
Zájem o Noc vědců na přírodovědecké fakultě se ale zvedl i celkově. Hranici návštěvnosti, kterou měla fakulta před dvěma lety, se letos podařilo pokořit už po první hodině.