Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zoo Ostrava plánuje nový domov pro lvy a levharty. Pomoci může i veřejnost

Ostrava-Slezská Ostrava |

Ostravská zoologická zahrada se chystá na další obří projekt ve své historii. Současný pavilon pro velké kočkovité šelmy totiž pochází ze šedesátých let a je už dávno za hranici životnosti. Vedení zoo proto představilo záměr na stavbu moderního a prostorného pavilonu. Na nákladnou přípravu projektu zahrada spouští veřejnou sbírku.

Ostravská zoologická zahrada se v posledních letech mění doslova před očima. Staré klece postupně nahrazují moderní pavilony, které zvířatům nabízejí přirozené prostředí. Nyní přišel čas na jednu z největších proměn, která potěší hlavně milovníky velkých šelem.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My jsme samozřejmě velmi rádi, že v ostravské zoologické zahradě se myslí nejen na návštěvníky, ale právě i na zvířata. Postupně se zdokonalují jednotlivé expozice tak, aby zvířata zde měla větší komfort, aby pavilony a výběhy splňovaly ty nejpřísnější parametry chovatelské v rámci celého světa."

Pavilon indických šelem slouží svému účelu už více než šedesát let. Přesto v něm stále žijí vzácní lvi indičtí nebo levharti Cai loňští. Pro zachování těchto ohrožených predátorů je ale nutné vybudovat zázemí podle nejnovějších světových trendů.

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Počítáme s tím, že ty prostory nebudou, jako vidíte třeba u těch lvů s otevřeným stropem, ale budou uzavřené. Jsou to skvělí lezci, výborně skáčou, takže ten prostor musí být uzavřený, ale zároveň jsou stromoví anebo reální, takže musí být velmi vysoké. Musí být. Proto se bavíme o voliérách. Určitě z hlediska životnosti je potřeba myslet už na kvalitní materiály, takže voliéry by měly být z nerezových sítí a to samo o sobě je drahé. Ale samozřejmě výhodou je, že jsou bezúdržbové."

Stavba takto obřího komplexu je extrémně složitá. Celá přípravná fáze může trvat i několik let.

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Vytváříme zoologické zadání, objíždíme s projektanty i jiné instituce, kde už třeba jsou dál, kde se dá inspirovat, aby projektanti načerpali inspiraci. Čili neměli jenom data z toho zoologického zadání, ale načerpali i tu inspiraci, jak se dneska staví."

Letos je v plánu otevření nového pavilonu pro ohrožené obojživelníky a brzy přibude i domov pro tučňáky.

Matěj Vrúbel, inspektor velkých šelem ZOO Ostrava: "Postavení tohoto nového expozičního chovatelského celku je první a zásadní podmínkou pro to, abychom mohli pokračovat i v úpravách stávajícího prostoru, kdy po přesunutí levhartů do nového působiště doufáme, že budeme mít již relativně volné ruce k tomu, abychom mohli přestavovat i současný pavilon a přilehlou plochu, která celá připadne chovu indických lvů."

Samotný vývoj nových projektů pro velké kočky ale stojí miliony, a proto zoo zřídila veřejnou sbírku. Budoucnost ostravských králů zvířat tak mají ve svých rukou i samotní návštěvníci.

Nahlásit chybu


K tématu

Zoo Ostrava nabízí celoroční program i novinky. Návštěvníci se mohou těšit na tučňáky

28. října 2025 17:02 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Ostravskou zoologickou zahradu čeká v příštím roce hned několik novinek. Do finále se blíží stavba nového pavilonu, díky kterému se zoo dostane na špici v chovu obojživelníků. A odstartovala také stavba unikátní expozice pro tučňáky.

Hosté ve studiu: Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy

28. října 2025 17:04 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Zoo podporuje ohrožené druhy a pečuje o nové živočichy

Ostravská ZOO staví speciální pavilon pro obojživelníky, návštěvníkům nabídne i nový vstup

16. září 2025 14:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Ostravskou zoologickou zahradu čeká v příštím roce hned několik novinek. Do finále se blíží stavba nového pavilonu, díky kterému se zoo dostane na špici v chovu obojživelníků. Hned vedle navíc vznikne taky nový vstup.


Srážka s autem, těžký pád v bike parku i cyklista v bezvědomí. Záchranáři pomáhali v neděli několika zraněným cyklistům

Dnes 11:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V neděli 16. srpna vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji k několika vážným nehodám cyklistů. V Kozlovicích na Frýdecko-Místecku srazilo auto dva cyklisty, další třináctiletý chlapec boural v bike parku v Tošovicích. V Polance nad Odrou skončil v bezvědomí na cestě cyklista, případ vyšetřuje policie.

Faunapark ve Frýdku-Místku ožil táborem pro postižené děti

Dnes 10:54 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Faunapark je nejen relaxačním areálem pro rodiny s bohatým letním programem, ale také dějištěm letního tábora. Tentokrát tam zažili spoustu aktivit postižené děti.

Nové kontejnery na odpad z kuchyní, Fulnek udělal další krok k lepšímu odpadovému hospodářství

Dnes 9:00 | Fulnek | Michal Slonina

Fulnek udělal v červnu další krok k lepšímu odpadovému hospodářství. Ulice města doplnilo v rámci pilotního projektu 10 kontejnerů na gastroodpad. Občané si po dvou měsících provozu novou možnost třídění chválí. Odpadu z kuchyní se navíc mohou zbavovat i s obalem.

Historické opevnění na česko-slovenském pomezí opět žilo Šancefestem

Včera 10:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Historické opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova žilo tradičním Šancefestem. Vedle dobových ukázek se soutěžilo ve vaření guláše a závěr patřil muzice.

Na beskydské Skalce hořel les, po uhašení místo hasiči hlídají

Včera 16:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli brzy ráno byli hasiči voláni k požáru na jednom z beskydských vrcholů. Hasit museli v komplikovaném terénu.

Do Ostravy dorazily poctivé lokální chutě. Konal se další ročník Trhů, co se hledají

14. srpna 2026 14:57 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Ostravská Malá Kodaň se od ranních hodin plnila milovníky dobrého jídla. Konal se další ročník Trhů, co se hledají.

Rivka Park otevřen: nový volnočasový areál zaplnily stovky návštěvníků

14. srpna 2026 14:27 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek má nové dominanty. Na bývalém dopravním hřišti na ulici 28. října na sídlišti Riviéra se tyčí 26 metrů dlouhá několikapodlažní dřevěná loď a 15 metrů vysoká horolezecká stěna. Tyto atraktivity jsou součástí právě dokončeného volnočasového areálu Rivka Park pro širokou veřejnost.

Při požáru zahradní chatky explodovala plynová láhev

Včera 8:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tři zahradní chatky v Ostravě-Pustkovci byly poškozeny požárem, který vypukl v jedné z nich v sobotu odpoledne.

Nová tiskárna pomáhá chráněným dílnám Charity Opava. Výrazně urychluje práci

15. srpna 2026 22:36 | Opava | Yvona Fajtová

Trička, mikiny, tašky nebo pracovní oděvy s fotografiemi, obrázky či firemními logy. Chráněné dílny Charity Opava rozšířily možnosti potisku textilu. Nová DTF tiskárna jim umožňuje vyrábět plnobarevné motivy, a hlavně výrazně urychluje práci lidí se zdravotním postižením.

Zastávkou zážitkové jízdy je i kloboučnická továrna

15. srpna 2026 10:08 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Jedinečný zážitkový program, který propojuje tradici kloboučnického řemesla, technické památky i historii města. To je Den pro klobouk, který pořádá Návštěvnické centrum

Ostrava dokončila největší obměnu cisteren. Dobrovolní hasiči mají moderní vozy

Dnes 12:49 | Ostrava-město | Anna Břenková

Bezpečnost v Ostravě dostává výraznou posilu. Město dokončilo největší modernizaci techniky pro dobrovolné hasiče ve své historii. K dobrovolným hasičům dorazilo deset nových cisternových vozů.

Náměstí Gen. Svobody v Ostravě-Zábřehu čeká proměna

Dnes 11:56 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Zábřežské Náměstí generála Svobody čeká velká revitalizace. Ta má posílit kvalitu veřejného prostoru, rozšířit možnosti trávení volného času a zpříjemnit každodenní život obyvatel. Právě obyvatelé měli možnost přizpůsobit podobu náměstí svému obrazu.

Ulice J. Matuška v Ostravě-Dubině se opravuje. Jedná se o další etapu rozsáhlé rekonstrukce okolí

14. srpna 2026 14:02 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Léto tradičně znamená menší dopravní vytížení komunikací, což města využívají k opravám. Stejně je tomu tak i v Ostravě-Jihu. Na Dubině započala například další etapa rozsáhlé rekonstrukce v okolí ulice Jaromíra Matuška.

V Ostravě hořel návěs kamionu, nájezd na Rudnou ulici byl uzavřen

14. srpna 2026 10:26 | Ostrava-město | Anna Břenková

U mimoúrovňové křižovatky propojující dálnici D1 a Rudnou ulici v Ostravě zasahovali hasiči u požáru návěsu kamionu. Kvůli zásahu byl uzavřen nájezd na Rudnou ulici ve směru na Polsko.

Muž z Ostravy nejdříve kradl kontejnery z práce, pak rozjel vlastní nelegální podnikání

14. srpna 2026 9:31 | Ostrava-město | Anna Břenková

35letý muž z Ostravy rozjel promyšlený podvod s lodními kontejnery. Nejprve je kradl svému zaměstnavateli, a když dostal výpověď, v nelegálním podnikáním pokračoval – cizí kontejnery si pronajímal a dál je prodával.

Silnice, schodiště i chodníky. Mariánskohorská radnice pokračuje v opravách komunikací

13. srpna 2026 18:59 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Silnice, schodiště i chodníky. V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách pokračují opravy hned na několika místech. Nový povrch dostane například komunikace na Pflegrově ulici. Původně se s její rekonstrukcí čekalo kvůli plánované soukromé výstavbě.

Zoo Ostrava plánuje nový domov pro lvy a levharty. Pomoci může i veřejnost
Vydáno 30. června 2026 14:39, Ostrava-Slezská Ostrava, Anna Břenková
Ostravská zoologická zahrada se chystá na další obří projekt ve své historii. Současný pavilon pro velké kočkovité šelmy totiž pochází ze šedesátých let a je už dávno za hranici životnosti. Vedení zoo proto představilo záměr na stavbu moderního a prostorného pavilonu. Na nákladnou přípravu projektu zahrada spouští veřejnou sbírku.

Ostravská zoologická zahrada se v posledních letech mění doslova před očima. Staré klece postupně nahrazují moderní pavilony, které zvířatům nabízejí přirozené prostředí. Nyní přišel čas na jednu z největších proměn, která potěší hlavně milovníky velkých šelem.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My jsme samozřejmě velmi rádi, že v ostravské zoologické zahradě se myslí nejen na návštěvníky, ale právě i na zvířata. Postupně se zdokonalují jednotlivé expozice tak, aby zvířata zde měla větší komfort, aby pavilony a výběhy splňovaly ty nejpřísnější parametry chovatelské v rámci celého světa."

Pavilon indických šelem slouží svému účelu už více než šedesát let. Přesto v něm stále žijí vzácní lvi indičtí nebo levharti Cai loňští. Pro zachování těchto ohrožených predátorů je ale nutné vybudovat zázemí podle nejnovějších světových trendů.

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Počítáme s tím, že ty prostory nebudou, jako vidíte třeba u těch lvů s otevřeným stropem, ale budou uzavřené. Jsou to skvělí lezci, výborně skáčou, takže ten prostor musí být uzavřený, ale zároveň jsou stromoví anebo reální, takže musí být velmi vysoké. Musí být. Proto se bavíme o voliérách. Určitě z hlediska životnosti je potřeba myslet už na kvalitní materiály, takže voliéry by měly být z nerezových sítí a to samo o sobě je drahé. Ale samozřejmě výhodou je, že jsou bezúdržbové."

Stavba takto obřího komplexu je extrémně složitá. Celá přípravná fáze může trvat i několik let.

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Vytváříme zoologické zadání, objíždíme s projektanty i jiné instituce, kde už třeba jsou dál, kde se dá inspirovat, aby projektanti načerpali inspiraci. Čili neměli jenom data z toho zoologického zadání, ale načerpali i tu inspiraci, jak se dneska staví."

Letos je v plánu otevření nového pavilonu pro ohrožené obojživelníky a brzy přibude i domov pro tučňáky.

Matěj Vrúbel, inspektor velkých šelem ZOO Ostrava: "Postavení tohoto nového expozičního chovatelského celku je první a zásadní podmínkou pro to, abychom mohli pokračovat i v úpravách stávajícího prostoru, kdy po přesunutí levhartů do nového působiště doufáme, že budeme mít již relativně volné ruce k tomu, abychom mohli přestavovat i současný pavilon a přilehlou plochu, která celá připadne chovu indických lvů."

Samotný vývoj nových projektů pro velké kočky ale stojí miliony, a proto zoo zřídila veřejnou sbírku. Budoucnost ostravských králů zvířat tak mají ve svých rukou i samotní návštěvníci.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000055520/zoo-ostrava-planuje-novy-domov-pro-lvy-a-levharty-pomoci-muze-i-verejnost