„Jde o jeden z největších projektů realizovaných na území obvodu v posledních deseti letech, který by nemohl být postaven bez finanční podpory ze strany města. Ta pokryla 70 procent z celkových 84 milionů korun včetně DPH,“ konstatuje starosta Vítkovic Richard Čermák a zdůrazňuje, že nová smuteční síň splňuje veškeré požadavky moderního pohřebnictví a umožňuje pozůstalým důstojné a komfortní rozloučení se zesnulými.
Starosta zmiňuje, že nový objekt je – stejně jako předchozí smuteční síň – využíván pozůstalými nejen z obvodu, ale z celé Ostravy. Navíc po zahájení rekonstrukce smuteční síně ve Slezské Ostravě „převezme na svá bedra“ většinu pietních obřadů konaných na území města. „Na tuto situaci se důkladně připravujeme, proto nová smuteční síň není jedinou zásadní změnou na našem pohřebišti, které je druhé největší v Ostravě,“ akcentuje Richard Čermák a upozorňuje na nové oplocení, renovované vstupní kované brány, zrekonstruované chodníky, parkovací plochu u kamenictví atd.
Samotné stavbě nové smuteční síně předcházelo zbourání té stávající, jež od zkolaudování v roce 1925 neprošla žádnou zásadní modernizací. Demolice se uskutečnila na počátku roku 2022, následně byla podle vítězného návrhu společnosti PPS Kania, s. r. o., zahájena výstavba nového objektu.
Autoři návrhu koncipovali stavbu v čistém, moderním duchu. Objekt s bílou fasádou má okna z hliníkových rámů v antracitovém provedení, obdélníkový půdorys tvoří dvě základní budovy. Z haly se vstupem do hlavní smuteční síně, schodištěm na balkon a toaletami lze vejít i do malé smuteční síně určené pro komorní obřady. V interiéru hlavní smuteční síně, který je prosvětlen světlíkem, byl použit dřevěný obklad, dubové sedací prvky mají tmavě šedé látkové polstrování. Na část přístupnou veřejnosti navazuje provozní zázemí. Při severní hranici pohřebiště je nové kamenictví.
Realizátorem smuteční síně, správního objektu a budovy kamenictví, včetně zrekonstruované parkovací plochy u kamenictví, byla společnost PSG Construction, a. s. Ta smlouvu na provedení stavby podepsala s obvodem v lednu 2022.
Výsledkem je noblesní objekt, jenž je příkladem posunu směrem k efektivnějšímu a šetrnějšímu využívání zdrojů a zároveň symbolem péče a úcty k těm, kteří odešli, a jejich pozůstalým.
Nová smuteční síň se může pyšnit širokým spektrem energetických úspor a ekologických řešení. Od základů byla navržena a postavena s ohledem na minimální energetickou náročnost a nízký ekologický otisk. Tepelně technické vlastnosti stavebních konstrukcí byly optimalizovány tak, aby splňovaly nejnovější předpisy a normy. Vyniká nejen svou energetickou účinností a moderním designem, ale také filozofií budovy, která reflektuje účel a tradici smutečních obřadů. Svým umístěním a architektonickými prvky nabízí prostor pro důstojné a respektující rozloučení se zesnulými.
Zmíněná stavba není pouze místem smutku, ale také symbolem nového začátku a pokračování životního cyklu. Představuje zářný příklad spojení moderní architektury, energetické efektivity a ekologické udržitelnosti s respektem k tradicím a lidským hodnotám. Tato stavba slouží nejen jako místo posledního rozloučení, ale také jako symbol modernizace, péče o životní prostředí a budoucnost naší komunity.
Výběr nejlepších stavebních děl provede jedenáctičlenná porota složená ze zástupců Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Obce architektů a Moravskoslezského kraje. Porota bude hodnotit nejen technickou a estetickou stránku děl, ale také jejich funkčnost a přínos pro region. V každé kategorii porota uděluje hlavní cenu a čestná uznání. Hlavní cena je vyhrazena pro stavbu, která exceluje v dané kategorii a výrazně přispívá k rozvoji stavitelství a architektury. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií porota vybere tu, jež obdrží cenu Grand Prix. Jde o nejvyšší uznání a ocenění pro stavbu, která se vyznačuje excelencí na všech úrovních – technické, estetické, funkční i společenské.
Galavečer se bude konat na podzim 2024.
Foto: Roman Polášek