Přednosta pořádající kliniky prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D. se problematice slzných cest začal věnovat přesně před 30 lety. Tehdy působil jako primář Nemocnice ve Frýdku – Místku a ošetřoval dítě operované MUDr. Stanislavem Červenkou, Ph.D. v Nemocnici T. Bati ve Zlíně. Tak začala jejich vzájemná spolupráce, která se ještě zintenzivnila po příchodu do FN Ostrava. „Za těch 30 let jsme odoperovali okolo čtyř tisíc dětí a tří tisíc dospělých. Operacemi slzných cest se takto koncentrovaně nezabývá žádné jiné pracoviště ve střední Evropě,“ připomíná profesor Komínek.
U dětí nemusí být slzné cesty při narození plně vyvinuté, což se u 6 až 8 % z nich projevuje problémy. „Klinickým projevem je slzení, kdy se slzy tvoří a nemohou odtékat. Dalším projevem je sekrece oka, kdy se do slzných cest dostane infekce,“ vyjmenovává doktor Červenka, který patří k mezinárodně uznávaným a vyhledávaným odborníkům na slzné cesty. „V 80 procentech přinesou efekt kapky, masáže a ambulantně sondáž slzných cest. Pokud nepomůže ani jeden z postupů, je na řadě takzvaná intubace. Jedná se o dočasné zavedení silikonových vláken do slzných cest. Po 3 měsících se pak vlákna ambulantně odstraní,“ doplňuje doktor Červenka.
Mezinárodní workshop obsahoval kromě přímých přenosů z operačních sálů i téměř 35 odborných přednášek zaměřených na nemoci spojené s nosem a nosními dutinami. Diskutovali zde lékaři z předních ORL pracovišť z České republiky, ale i z nemocnic v německém Münsteru, Freiburgu a Hammu.
Podívejte se také na zajímavé video z workshopu: https://youtu.be/fQIPaCOJB00.