Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival v ulicích/ART&LIFE. Hudba, tanec a divadlo pod širým nebem v Ostravě

Festival v ulicích s podtitulem ART&LIFE se uskuteční 21. a 22. června. Oslava pouličního umění mnoha žánrů se koná v Ostravě již třináctým rokem. Potřetí ovládne Hlavní třídu v Porubě a přilehlé dvory. Na dvou hlavních a několika menších scénách se představí více než 200 umělců, kteří reprezentují kulturu 20 zemí. Pořadatelé mysleli i na děti, pro které připravili dětskou zónu, neodmyslitelnou součástí festivalu je dobré jídlo a pití včetně oblíbeného Vinného festivalu a milou vzpomínkou se mohou stát rukodělné výrobky českých tvůrců.

„Festival v ulicích je jiný než ostatní kulturní akce v Ostravě. A to nejen svým rozsahem a koncepcí, ale především přístupem místních lidí. Festivalový program se často odehrává v bezprostřední blízkosti jejich domovů, což Ostravané berou jako příležitost skutečně vyjít do ulic a společně trávit čas třeba se sousedy a ostatními návštěvníky,“ říká ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová a oceňuje i velkorysý prostor porubské Hlavní třídy: „Je tady dost místa pro koncerty, průvody pouličních umělců, ale například i pro odpočinek na trávě."

Hudba z různých koutů světa

Festivalový program je připraven celkem na devíti scénách. Tři z nich jsou výhradně hudební a na nich odehrají své koncerty hudebníci z Čech, Slovenska, Polska, Francie, Irska, Itálie, ale i z daleké Koreje a Guineje.

Bohatá, neohraná a neokoukaná bude zahraniční hudební nabídka. Hudební program Festivalu v ulicích zahájí v pátek 21. června na Alšově náměstí banda veselých chlapíků s ještě veselejšími písničkami. Přijedou z Polska a nazývají se Propabanda East Collective. Sázkou na jistotu je italská skupina BandAdriatica. Jedna z těch, které se představí zároveň i na souběžně probíhající hudební události Czech Music Crossroads v nedalekém domu kultury Poklad. Červnovou Ostravu rozehřeje osm hráčů na dechové nástroje temperamentními jižanskými rytmy. A dalším interpretem, který nabídne svůj hudební um na obou ostravských akcích, je světově uznávaný multiinstrumentalista z Guineje N´Faly Kouyaté. Napůl Francouz, napůl Palestinec: To je Hussam Aliwat. S kvartetem Osam si vytyčili vizionářský hudební cíl: představit světu hudbu Orientu, ale s moderními prvky jazzu a rocku.

Milovníci české hudby jistě ocení překvapivou kombinaci irské muziky s nádechem beskydských hor v podání Acoustic Irish. Chladnými je nenechá Duo KuKačka – projekt ostravského zpěváka a člena legendární skupiny Robson Pavla Kuči, se kterým se skvěle vzpomíná na starý dobrý rock. Magické spojení dvou kytar a čtyř rukou nabídne duo Minestrone, slovními hříčkami pobaví a na tzv. „femme folk“ přiláká jistě i písničkářka Eva Suková alias Blondýna a nejen milovníky bicích určitě příjemně rozvibruje drum show v podání bubeníků Asaf. Ti se v pátek odpoledne utkají v pravém pouličním souboji s domácím Random Strokes. Kdo by se však chtěl přesvědčit o tom, že i žena dokáže vládnout bicí soupravě, nesmí si nechat ujít vystoupení kapely Biograph.

Busking – nejlepší pouliční umění českých i zahraničních mistrů

Busking neboli pouliční umění je základem Festivalu v ulicích. Kromě hudebníků, kteří se představí na festivalových scénách, tak budeme moci obdivovat i ty, kteří zahrají na porubských nárožích. A kromě toho čeká festivalové hosty i pestrá přehlídka pouliční akrobacie, pantomimy a komedie.

Jedinečný talent proměnit každou situaci v komedii má například Argentinec El Goma, který se postará o zábavu svými ulítlými nápady. Osobitý japonský humor představí duo HeroMacro. Z Německa přijede akrobatická lučištnice a hadí žena Sara Twister, vtipné představení plné humoru, okořeněné breakdance a pantomimou přiveze španělsko-francouzská dvojice Umami DanceTheatre a z rušných ulic Itálie si do Ostravy odskočí jedinečný akrobat a komik Mistral.

Tanec, divadlo a ohňová show

Festival pouličního umění se určitě neobejde bez fireshow. Do letošního programu zařadili proto pořadatelé hned dvě – na závěr prvního i druhého festivalového dne. V pátek maďarské duo Flame Flowers roztančí vír svého „ohnivého valčíku“. V sobotu pak spojí své síly s uměleckým uskupením Firebirds a nechají vás nahlédnout do tajů magické legendy o bílém Fénixovi v show Pyrodise. Pravý indický tanec v maskách, během kterého ožívají mýtické bytosti, předvedou tanečníci z Biren Kalindi Chhau Group, pravá korejská pochodová kapela Xiido zahraje do kroku ve festivalovém průvodu a o divadelní program pro děti se postará české Divadlo Ententýky.

Děti se nudit nebudou

Kromě divadelních pohádek myšky Klárky a veverky Terky si mohou nejmenší návštěvníci festivalu v Dětské zóně vyzkoušet například kreativní tvorbu obrázků s pomocí barevného písku. U stánku Mindok zabaví děti i jejich rodiče deskové hry a hlavolamy a ve stánku nazvaném Balónek se bude tvořit, malovat, skládat a vyplňovat kvízy. Kromě toho se mohou děti pobavit soutěžemi, sportovními aktivitami a workshopy. Na jejich přípravě se podílely spřátelené organizace festivalu, například Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

„Pouliční umění vytváří zvláštní vztah s diváky. Ti jsou totiž hudebníky, akrobaty, divadelníky a kejklíři vtaženi do děje a stávají se součástí představení. A přesně to je na Festivalu v ulicích nejlepší. Všichni se cítí dobře, baví je být spolu a vzájemně komunikovat,“ pochvaluje si ředitelka festivalu Petra Hradilová a dodává: „Milou atmosféru musí ale dotáhnout k dokonalosti dobré jídlo a pití. A to všechno na festivalu nabízíme.“

Gastro zóna

Podél Hlavní třídy a na Floridě najdou lidé desítky stánků a foodtrucků s teplými i studenými dobrotami. Na Alšově náměstí se bude stejně jako loni rozlévat víno v rámci oblíbeného Vinného festivalu s nabídkou toho nejlepšího z úrody znojemského kraje.

Dýmkařská zóna

I příznivci vodních dýmek si přijdou na své. Ve spolupráci s festivalem Ostrava v dýmu jsou jim k dispozici stánky s vybavením pro kuřáky vodních dýmek, kteří si je samozřejmě budou moci i vychutnat.

Festivalový market

Rukodělné výrobky, oblečení, šperky a doplňky od originálních českých tvůrců. Pořadatelé Festivalu v ulicích pečlivě vybrali ty nejšikovnější, aby si každý návštěvník mohl udělat radost a zároveň podpořit české designéry.

Generálním partnerem akce je městský obvod Poruba. „Jsem ráda, že už potřetí můžeme hostit tuto nádhernou akci. Spojení pouličního umění a monumentální Hlavní třídy prostě funguje na výbornou a vytváří nádhernou atmosféru, kterou lidé jinde nenajdou,“ dodala starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

Vstup na Festival v ulicích/ART&LIFE je stejně jako každý rok zdarma.

Více informací včetně medailonků vystupujících umělců najdete na webu http://www.artandlifeostrava.cz

Partneři Festivalu v ulicích:

Generální partner: městský obvod Ostrava-Poruba

Hlavní partner: Slovenské elektrárne, a.s.

Projekt je v roce 2024 podporován Moravskoslezským krajem a statutárním městem Ostrava. Partner: pivovar Radegast

Mediální partneři: deník.cz, PATRIOT magazín

Za přispění: nákupní centrum Géčko Ostrava, VŠB – Technická univerzita OstravaZákladní kámen koncertního sálu je poklepán. Přijel i architekt Steven Holl a prezident Pavel

Ostrava zažila historickou událost o jejímž významu svědčí i účast prezidenta naší země Petra Pavla. Přímo před domem kultury se uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene koncertního sálu, který navrhl věhlasný architekt Steven Holl. Ani ten si slavnostní okamžik nenechal ujít a dorazil z New Yorku.

Začala velká rekonstrukce baziliky ve Frýdku-Místku, komín před ní půjde k zemi

Začala rozsáhlá rekonstrukce frýdecké baziliky. Opraví se interiéry a veřejnosti se zpřístupní krypta s ostatky poutníků a kněží. Po dohodě s majitelem Marlenky se navíc zbourá továrenský komín u bývalé textilní továrny, který měli postavit komunisté, aby clonil ve výhledu na baziliku.

Elektrokoloběžku vyhodil z okna, zabránil tak požáru v domě

Hasiči i policisté vyjížděli na Novojičínsku hned k několika případům požárů, které vznikly vzplanutím baterií elektrokoloběžek a elektrokol. Nabádají proto jejich uživatele k opatrnosti a radí, co dělat, když už hořet začnou.

Za dědictví po otci čeká muže až 8 let vězení. Zbraně a munici neodevzdal

Láska ke zbraním se stala osudná muži z Ostravy, který po svém otci zdědil doslova zbrojní arzenál. Místo aby dědictví okamžitě odevzdal na policii, vše si nechal a tvrdil, že netuší, kde zbraně jsou.

Areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě se proměnil ve festivalové město. Colours of Ostrava je tu

Včera 11:09 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V ostravských Dolních Vítkovicích odstartoval už 21. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který patří mezi 20 nejlepších a největších festivalů na světě. Je plný skvělé hudby, kultury a nezapomenutelných zážitků.

Lůžkový blok FNO prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Má moderní kabát a novou vzduchotechniku

Pavilon L, neboli Lůžkový blok Fakultní nemocnice Ostrava prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Díky ní má novou vzduchotechniku, zateplenou fasádu i střechu a kompletně vyměněná okna.

Na festivalových "kaštanech" potěšil Smolík i písničkářka z Mořkova

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v zahradě Nového Slunce. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu, ale třeba i country.

Travnaté chodníčky na hřbitově ve Frýdku-Místku zpevnily první dlaždice

Procházení mezi některými hrobovými místy na Centrálním hřbitově je komfortnější. Město nechalo zpevnit travnaté chodníčky v několika částech urnového háje. Pokud se projekt osvědčí, mohl by se realizovat i v dalších hřbitovních uličkách.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

17. července 2024 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Činnost Těšínského divadla se po rekonstrukci rozšíří

Budovu Těšínského divadla čeká rozsáhlá rekonstrukce, která divadlo zmodernizuje a rozšíří jeho činnost. Kromě divadelních představení nabídne veřejnosti i program zaměřený na kulturně-vzdělávací aktivity pro všechny věkové kategorie.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

17. července 2024 14:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

17. července 2024 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

17. července 2024 9:10 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

17. července 2024 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.