Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava zažije nefalšovanou japonskou svatbu i kagami biraki

Program festivalu Japonské dny v Ostravě, který se koná 17. -18. října v prostorách DK Akord v Ostravě Zábřehu, je letos plný překvapení. K jubilejnímu desátému ročníku pořadatelé připravili pro návštěvníky několik jedinečných zážitků.

V pátek diváky čeká show s tématem “Kimono v životě Japonce”. Módní přehlídka vás provede od prvního oblečení tohoto krásného oděvu k příležitosti “Omija Mairi”, tedy první návštěvy svatyně s novorozencem a pokračuje přes svátek Šiči-go-san. To je svátek tří, pěti a sedmi letých dětí, které na sebe obléknou kimono, a spolu s rodiči navštěvují šintoistickou svatyni. To jim má zajistit zdraví, vitalitu a bezpečný přechod do další životní fáze. Přes ukázku kimona “furisode”, které oblékají zejména nesezdané dívky, přenese japonský tým všechny přítomné až na japonskou svatbu. Centrem pozornosti bude mladý česko-japonský pár, který bude oddán přímo na pódiu buddhistickým mnichem z chrámu Jagotosan Kóšódži.

Pro ty, kteří by si potom chtěli zkusit obléci japonské kimono, jsou v průběhu obou dnů připraveny workshopy na toto téma, a to s japonskými i českými lektory.

Japonských tradic však nabídne festival mnohem více! Během úvodního zahájení proběhne Kagami biraki, tedy slavnostní rozbíjení sudu se saké. Tato tradice pochází z dob samurajů. Zatímco tehdy provázela prosby samurajů k bohům před odchodem do bitvy, dnes se obřad vykonává například na nový rok či při slavnostních zahájení různých akcí pro štěstí.

Ihned po slavnostním zahájení pak bude hlavní pódium hostit další jedinečnou událost, a to tzv. Gion Corner. V japonském městě Kjóto, v historické čtvrti Gion je malé divadlo, které se snaží turistům, ale i místním přiblížit japonské tradice. Během hodinového představení tak diváci v Kjótu nahlédnou pod pokličku umění ikebany, čajového obřadu, tance i některé z tradičních forem divadla. V Ostravě se během třiceti minut představí ikebana aranžovaná profesorkou školy Ikenobo, paní Tomoko Sempo Yanagi, čajový obřad předvede čajový mistr školy Omotesenke, pan Soju Nakazawa, a tanec kamigata mai zatančí Markéta Fránová, studentka japonské školy Ogawa-ryu.

V sobotu celý festival ukončí Joji Hirota, hvězda taiko scény a jeden z nejlepších taiko bubeníků světa, který vystoupí se svou kapelou London Taiko Drummers.

Vedlejší scéna bude hostit například promítání filmů, degustace saké či japonské whisky, komentované oblékání samurajské zbroje či kimona, ale i koncert na šamisen či besedy.

Workshopy, přednášky, stejně jako prodejci s japonským či japonskem inspirovaným zbožím, gastronomické zážitky a zábava pro celou rodinu ve Fun zóně nebudou chybět.

Vstupenky i kompletní program najdete na stránkách festivalu www.japonskedny.cz.



Předvánoční atmosféru navodily jarmarky v Janovicích a na Bystrém

Dnes 9:04 | Janovice | Libor Běčák

Tradice rozsvícení vánočních stromů se drží i v Janovicích. Vánoční jarmark s mnoha stánky a hudebním programem se konal také v místní části Bystré.

Dobrovolníci pořádají Vánoční sbírku pro děti z ostravských nemocnic

Včera 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dlouhé dny v nemocnici jsou pro děti náročné, zvlášť v období Vánoc. Skupina dobrovolníků z Ostravska proto organizuje Vánoční sbírku pro děti v ostravských nemocnicích, která má dětem přinést více radosti, hry a pocit, že na ně někdo myslí. A to na základě konkrétních přání zdravotníků z jednotlivých oddělení.

Auto v kolejišti zastavilo tramvaje. DPO zařídil náhradní dopravu

Dnes 1:19, vydáno včera 19:31 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V Ostravě skončilo další auto v kolejišti tramvají. Tentokrát u frekventované křižovatky ulic Martinovská a Opavská. Událost omezila provoz tramvají číslo 4. Dopravní podnik Ostrava zařídil náhradní dopravu.

Otužilci plavali na Žermanické přehradě Mikulášskou štafetu

Včera 13:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Žermanické přehradě se v sobotu 6. prosince konala tradiční Mikulášská přeplavba. Jedná se o štafetu otužilců, kteří uplavali trať delší než 5 kilometrů.

Havířov velkolepě oslavil 70 let od založení města

Včera 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Vladimír Hron, Big Band Felixe Slováčka, představení Kůň pátý element, kapela Mirai a nakonec ohňostroj. Tak takovou oslavu připravilo město k 70. výročí založení Havířova. Pozváni byli i všichni obyvatelé narození v roce 1955.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

Včera 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Stavba vodovodu na ulici Na Stráni omezuje dopravu, potrvá do konce tohoto roku

Včera 13:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinském Ráji momentálně probíhá výměna vodovodního řadu. O veškerých opravách byli obyvatelé včas informováni.

Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

5. prosince 2025 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

5. prosince 2025 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Glow Up University Tour zavítalo poprvé i do Karviné, studentům ukázalo možnosti vysokých škol

Včera 13:10 | Karviná | Gabriela Stašová

Veletrh vysokých škol v Moravskoslezském kraji, Glow Up University Tour, se zastavila i v Karviné, aby ukázala studentům, že jít na vysokou školu má smysl a že i oni mohou nalézt svůj vysněný obor v regionu.

Slavnostní atmosféra, desítky vystavených děl. Hejtman MSK ocenil talent hendikepovaných umělců

5. prosince 2025 11:06 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Hejtman Moravskoslezského kraje rozdal ceny hendikepovaným umělcům, které jsou udělovány u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených. Letos zvítězil Stanislav Ryšánek z Havířova se svou sérií obrázků Krása českých vesnic v různých ročních obdobích. Oceněni byli také tvůrci kovové mozaiky, olejomalby či díla z keramiky.

Majitel Beats for Love rozjíždí ve Frýdku-Místku unikátní centrum

5. prosince 2025 9:09 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku vyroste jedno z nejvýraznějších kulturních a komunitních center v MS kraji. Vzniká v areálu bývalé textilní továrny dosud známé pod názvem Přádelna bratří Neumannů. Aktuální název je nyní Nová Osmička.

Konference Dejme dětem rodinu řešila témata náhradní rodinné péče

4. prosince 2025 10:28 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Na Obchodní akademii v Moravské Ostravě se již po třinácté konala konference Dejme dětem rodinu. Jejím záměrem je otevírat aktuální témata v oblasti náhradní rodinné péče. Moravskoslezský kraj se v oblasti řešení této problematiky řadí mezi nejlepší v republice.

Únik na dani za čtvrt milionu. Celníci zabavili náklad kamionu s dvěma tisíci litry alkoholu

4. prosince 2025 9:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Neměl doklady o zaplacení daně. Řidič kamionu převážel více než dva tisíce litrů alkoholu. Vezl likéry z Litvy do Itálie. Při kontrole dvakrát uvedl falešný kód přepravy. Alkohol zajistili ostravští celníci. V případě prodeje by únik na dani přesáhl čtvrt milionu korun.

Hosté ve studiu: Vindy Šmehlík Krejčí, moderátorka a ředitelka The ŽENY

3. prosince 2025 20:35 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Summit The ženy: prostor pro odvahu a nové začátky

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

3. prosince 2025 17:30 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Opava má parkování rozděleno do tří kategorií