Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ČPZP: Prevencí, očkováním a zdravým životním stylem proti rakovině

Rakovina významně zasahuje do životů lidí po celém světě. Jen v České republice se ročně odhalí téměř 90 tisíc nádorů. I když stoprocentní ochrana před rakovinným dělením buněk neexistuje, dá se pravděpodobnost vzniku onemocnění snížit. Jak? Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) u příležitosti Světového dne boje proti rakovině apeluje zejména na zdravý způsob života, používání krémů s ochranným faktorem, očkování a preventivní prohlídky.

Světový den boje proti rakovině připadá na 4. února. Poprvé byl vyhlášen před 26 lety v Paříži. Jeho cílem je výrazně snížit počet nemocných a úmrtí způsobených rakovinou.

Nejčastěji se objevují karcinomy tlustého střeva a konečníku, rakovina prsu u žen a nádory prostaty u mužů, časté jsou kožní i plicní nádory. Jen ČPZP loni hradila léčbu 11 tisícům ženám, u nichž lékaři diagnostikovali zhoubný karcinom prsu, a také více než 8 600 mužům, kteří se léčili se zhoubným karcinomem prostaty. Zhoubný nádor tlustého střeva či kůže je ročně odhalen shodně u přibližně tří tisíc pojištěnců ČPZP.

U rakoviny dvojnásob platí, že čím dříve se o ní dozvíte, tím větší máte šanci nad ní zvítězit. Proto je tak klíčová prevence, která by se měla stát nedílnou součástí péče o zdraví. Preventivní vyšetření pomůže zjistit zdravotní problém, i když se ještě naplno neprojevil. Včasná léčba je zároveň šetrnější nejen pro samotného pacienta, ale je i méně nákladná a pojišťovny mohou ušetřené peníze vynaložit na jinou potřebnou léčbu,“ uvádí mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Na hrazenou preventivní prohlídku u všeobecného praktického lékaře je ze zákona nárok jednou za dva roky. Od ledna jsou preventivní prohlídky doplněny o nová vyšetření, které pomohou nemoci odhalit lépe a rychleji. Kromě preventivních prohlídek hradí pojišťovny i screningové programy cílené na pacienty se zvýšeným rizikem onemocnění. Informace o všech preventivních prohlídkách naleznete na adrese https://cpzp.cz/prevence_205.

Některým nádorům, jako je karcinom děložního čípku, vulvy nebo pochvy, u mužů rakoviny penisu, stejně jako rakovině jater, se dá předejít očkováním. Jedná se například očkování při lidskému papilomaviru (HPV) a očkování proti žloutence typu B. ČPZP některá očkování ze zákona hradí ohroženým skupinám obyvatel a ostatním na ně přispívá v rámci preventivních programů.

ČPZP hradí nákladnou léčbu a přispívá na prevenci

I pojištěncům s nádorem ČPZP hradí moderní a často nákladnou léčbu v rozsahu, který umožňuje platná legislativa. V roce 2025 se takto ze zdravotního pojištění léčilo přes 58 tisíc pacientů, z toho 32 tisíc žen.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zároveň svým pojištěncům přispívá i na zdravý způsob života. „Příspěvky lze čerpat nejen na preventivní očkování, jak již bylo zmíněno, ale i na pohybové aktivity dětí a dospělých, na nehrazené preventivní vyšetření, na ochranné pomůcky či na vitaminy. Například na ochranný opalovací krém lze u ČPZP získat příspěvek až 500 Kč z doplňkového věrnostního programu Bonus Plus,“ uvádí mluvčí Mazurová. Některé preventivní programy jsou navázány na platnou preventivní prohlídku. Více informací je na https://cpzp.cz/preventivni-programy.

Navzdory osvětovým kampaním a šířením povědomí o důležitosti prevence bohužel lidí s rakovinou stále přibývá. Zároveň rostou i náklady na tuto léčbu. V případě třetí největší zdravotní pojišťovny ČPZP za rok 2024 poprvé překročily hranici čtyř miliard korun, konkrétně to bylo 4,1 miliardy, a za rok 2025 to podle předběžných dat bude ještě více.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.



Nešťastný pád v Opavě: muž šel pro domácího mazlíčka na římsu a zřítil se na chodník

Dnes 12:56 | Opava | Lukáš Zavadil

Záchranáři v Opavě v pátek 17. dubna večer spěchali k nešťastné události. Čtyřiačtyřicetiletý muž se vydal na římsu domu pro svého domácího mazlíčka, z prvního patra ale spadl na chodník. Zraněného muže si převzali zdravotníci, policisté na místě nezjistili žádné podezřelé okolnosti.

V Palkovicích si lidé opět pochutnali na obecní zabijačce

Dnes 13:36 | Palkovice | Libor Běčák

V centru Palkovic mohli lidé po roce opět „zhřešit“ při návštěvě obecní zabijačky. V několika stáncích si mohli dopřát výborné masné výrobky, nechyběly však ani koláče nebo zmrzlina.

Po letech sporů začíná oprava zvlněného úseku D1 před Ostravou, řidiče čekají omezení

Včera 15:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ředitelství silnic a dálnic v těchto dnech zahajuje stavební opravu dlouhodobě kritizovaného úseku dálnice D1 před Ostravou, kde se řidiči potýkali s nerovnostmi. Podle ŘSD jde o nápravu následků nekvalitně postavené původní D47 a práce mají začít už o tomto víkendu rozmisťováním dopravních omezení. Opravy se dotknou zhruba šesti kilometrů a potrvají pravděpodobně do pozdního jara příštího roku.

Řidič Transitu nedal přednost 72letému cyklistovi, záchranáři ho museli resuscitovat

Včera 11:02 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dodávka srazila seniora na kole ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Cyklistu začali oživovat svědci, v resuscitaci pak pokračovali záchranáři. Pacienta v kritickém stavu transportoval vrtulník do nemocnice. Policisté nyní hledají svědky nehody.

AZ Havířov je krok od 1. ligy, rozhodne finálová série

Včera 11:52 | Havířov | Bára Kelnerová

Hokejisté AZ Havířov si už třetí sezonu po sobě zahrají finále. Motivace vybojovat si místo v Maxa lize je tak ještě větší, navíc radnice oznámila, že našla způsob financování pro případný postup.

Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli se staví nová okružní křižovatka

V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky. Kruhový objezd se staví hlavně kvůli bezpečnosti. Za posledních pět let se tady stalo 24 dopravních nehod, z toho jedna smrtelná.

K požáru skladu a pekárny v Horní Suché se zraněnými spěchali hasiči i záchranky

16. dubna 2026 22:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý požár zachvátil ve čtvrtek večer jeden skladovací prostor a také částečně i střechu pekárny v Horní Suché. Do akce bylo nasazeno několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Muž utrpěl popáleniny druhého stupně na čtyřiceti procentech povrchu těla, musel být letecky transportován do nemocnice. Během zásahu se zranil i jeden z hasičů. Ještě stále probíhá likvidace úplná likvidace požáru.

Většina prohřešků je ve Studénce v dopravě

Včera 13:38 | Studénka | Petra Dorazilová

Bezpečnostní situace ve Studénce je stabilní. Konstatovaly to ve svých zprávách městská i státní policie. Mírné zhoršení lze v meziročním srovnání vidět v počtu nárůstu řešených přestupků, a to o dvacet procent. Týkaly se většinou dopravy.

Další úsek chodníku na Fryštátské zvýší bezpečnost

Včera 12:03 | Havířov | Bára Kelnerová

Na ulici Fryštátské začne další etapa výstavby chodníku. Nový úsek má propojit stávající části a především zvýšit bezpečnost chodců, kteří se zde dosud často pohybovali přímo po vozovce.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

16. dubna 2026 17:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem s parkováním. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a také zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na 1. stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Hosté ve studiu: Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje

Dráha letiště L. Janáčka má být hotová do sezóny 2028, celá rekonstrukce bude stát 4 miliardy Kč

Pět jednotek slezskoostravských dobráků se sjelo na společné cvičení do Jánských Koupelí

Včera 10:30 | Celý MS kraj | Michal Slonina

Překonávání potoka pomocí žebříků, orientace v zakouřeném prostředí, nebo výcvik na vodě – slezskoostravské jednotky Sborů dobrovolných hasičů čekalo v rámci každoročního cvičení celkem sedm stanovišť. Tentokrát navíc vyjeli mimo Ostravu.

Hosté ve studiu: Petra Bártová, lékařka, Neurologická klinika Fakultní nemocnice Ostrava

Je důležité pečovat o mozek? A jak poznáme první příznaky demence?

Policie hledá dítě v ohrožení. 14letá dívka odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně

16. dubna 2026 18:57 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie vyhlásila status Dítě v ohrožení. Hledá 14letou dívku, která odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně. Má zdravotní problém a musí pravidelně užívat léky, které nemá u sebe.

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní kraje

16. dubna 2026 15:13 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Sarkofág na Heřmanické haldě nebude

Letošní Pochod pro mozek v Ostravě evidoval rekordní počet účastníků

16. dubna 2026 14:01 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Podle odborníků z FN Ostrava se kognitivní funkce musí podporovat celý aktivní život. Vytváří se tak kognitivní rezervy, ze kterých se pak čerpá v seniorském věku, ale i při nemoci, která může překvapit ze dne na den.