Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zaběhlé akce i zbrusu nový alternativní festival. Ostravou-Jihem bude i letos znít hudba

Součástí programové nabídky Kultury Jih bývá každoročně i řada open-air akcí. Nejinak tomu bude i v roce 2026. Tradiční Slavnosti Jihu, Jih ožije hudbou a Svatováclavské pivní slavnosti letos doplní první ročník festivalu undergroundové a alternativní hudby PERIFERIE Ostrava.

Sérii akcí pod širým nebem zahájí v nejlidnatějším městském obvodu 20. a 21. června Slavnosti Jihu. Na hřišti v ulici Svazácká vystoupí mimo jiné Divokej Bill, Rybičky 48, Arakain, Raego, Refew nebo Lunetic. Vstupenky stojí do 20. dubna 200 Kč, poté se jejich cena bude postupně zvedat.

V sobotu 15. srpna bude Náměstí Ostrava-Jih patřit čtvrtému ročníku přehlídky lokálních muzikantských nadějí nazvané Jih ožije hudbou. Začínající zpěvačky, zpěváci a kapely se budou moci přihlašovat od 15. března na webu kultrajih.cz.

Svatováclavské pivní slavnosti mají v harmonogramu Kultury Jih své pevné místo již téměř dvě dekády. I letos jim budou zasvěceny dny kolem Dne české státnosti, konkrétně 27. a 28. září, a vstup na ně bude zdarma.

„Dlouhodobě usilujeme o to, aby si v naší nabídce vybrali všichni, a tak jsme tu letošní obohatili o zcela nový festival,“ láká ředitelka Kultury Jih Gabriela Gödelová na první ročník PERIFERIE Ostrava.

Tento open-air se uskuteční v sobotu 8. srpna na hřišti v ulici Svazácká a má za cíl dávat prostor hudbě a setkávání mimo komerční mainstream. Vystoupí zde šest předních kapel české undergroundové a alternativní scény – v lineupu jsou jména jako Dunaj & Jana Vébrová, Hudba Praha nebo J. H. Krchovský & Krch-off band.

Koncerty doplní živé rozhovory s osobnostmi nezávislé literatury a s pamětníky doby, která formovala český underground.

„PERIFERIE Ostrava nebude jen festival. Bude to prostor pro sdílení, příběhy, názory a společné zamyšlení nad tím, kam dnes směřuje nezávislá tvorba,“ doplňuje Gödelová s tím, že další informace včetně možnosti zakoupit vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách periferieostrava.cz.



Radnice ve Frýdku-Místku chce zvýšit bezpečnost chodců ve městě

Včera 18:21 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Bruzovská ulice ve Frýdku-Místku je často místem dopravních nehod, někdy i s tragickými následky. Město na to proto reaguje: začaly přípravné práce na rekonstrukci světelného signalizačního zařízení křižovatky ulic Revoluční a Bruzovské.

Hasiči ze Štěpánkovic obdarovali opavskou nemocnici. Peníze z dobročinných akcí putovaly na novorozenecké oddělení

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová

Dobrovolní hasiči ze Štěpánkovic pomáhají dobré věci. Moravskoslezské nemocnici v Opavě předali finanční dar ve výši 40 tisíc korun. Peníze využije novorozenecké oddělení na vybavení, které zpříjemní pobyt nejmenším pacientům.

Počet návštěvníků Lysé hory se každý rok zvyšuje, na zvelebení vrcholu a okolí přispějí švýcarské fondy

Včera 13:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, vystoupá každý rok až 400 tisíc lidí. Na nápor turistů musí reagovat obce, které mají Lysou horu ve svém katastru.

Financování nepedagogických pracovníků přešlo ze státu na město

Včera 18:23 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Od 1. ledna letošního roku došlo k zásadní změně, kdy financování nepedagogických pracovníků přechází ze státu na zřizovatele, tedy obce a kraje. My jsme zjišťovali, jak se s tím popasoval Frýdek-Místek.

Změna postupu demolice Slezanky. Bývalý obchodní dům je v horším stavu než se čekalo

Včera 16:06 | Opava | Yvona Fajtová

Havarijní stav Slezanky mění postup její demolice v centru Opavy. Testy totiž ukázaly, že konstrukce budovy je v mnohem horším technickém stavu, než se původně předpokládalo.

Jedenáctiletý chlapec vběhl pod auto. Byl vrtulníkem transportován do nemocnice

Včera 10:18 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Školák vběhl přímo pod kola projíždějícího auta. Řidička už střetu nedokázala zabránit. Zraněného chlapce museli záchranáři po ošetření na místě transportovat vrtulníkem do nemocnice.

Zoo Ostrava slaví tři čtvrtě století od založení, návštěvníky čeká několik novinek

Ostravská zoologická zahrada letos slaví tři čtvrtě století od svého založení. Za 75 let se vyvinula v moderní instituci sloužící nejen rekreaci, ale hlavně ochraně přírody a záchraně ohrožených druhů. Ještě letos tak ZOO obohatí třeba nový pavilon pro obojživelníky.

Univerzitní výzkumníci testovali jemnou motoriku školáků z Rychvaldu

Včera 13:15 | Rychvald | Libor Běčák

Výzkumníci z Ostravské univerzity se v aktuálním projektu věnují zjišťování, jak na tom je dnešní mládež s manuální zručností. Výsledky výzkumu budou sloužit jako podklad pro rozvoj technické výchovy v Moravskoslezském kraji.

Po medvědích tlapkách provedou turisty nové panely

10. března 2026 18:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Průběžnou obnovou neprocházejí v Beskydech jen klasické turistické trasy, ale také stezky nazvané Po medvědích tlapkách. Nově na nich přibylo několik informačních panelů.

Po nálezu stokilové letecké pumy evakuovali na Opavsku 320 lidí, včetně základní školy

10. března 2026 14:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rozsáhlá evakuace obyvatel, žáků i učitelů ze základní školy a bezpečnostní opatření. Ve Velkých Hošticích na Opavsku vykopali v úterý dopoledne nevybuchlou leteckou pumu o váze 100 kilogramů. O její zneškodnění se postaral policejní pyrotechnik.

Vrátní

Frýdlant nad Ostravicí Nástup: od 1. dubna 2026 od 26 000 do 33 000 Kč/měsíc

Nový konzulát Slovenska posílí spolupráci regionů, honorárním konzulem se stal Rastislav Maďar

10. března 2026 15:10 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Ostravě začal oficiálně fungovat Honorární konzulát Slovenské republiky. Nové zastoupení má posílit spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem a zároveň pomáhat slovenským občanům, kteří v regionu žijí, studují nebo pracují.

Střelbou na rodinný dům v Rychvaldě řešil mladý muž spory

10. března 2026 13:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vystřílel několik kulek na rodinný dům v Rychvaldě, sedl do auta a zmizel. Na místo se sjeli po zuby ozbrojení policisté a začali střelce hledat. Za pár hodin už seděl 25letý mladý muž na policejní služebně a čeká ho obvinění z výtržnictví.

Moravskoslezský kraj ocenil nejlepší sportovce, hlavní cenu a titul Sportovec roku získal atlet Jan Štefela

10. března 2026 12:36 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj zná nejlepší sportovce uplynulého roku. Na slavnostním galavečeru v Městském domě kultury v Karviné byly vyhlášeny výsledky ankety Sportovec Moravskoslezského kraje za rok 2025. Ocenění si převzali jednotlivci, sportovní kolektivy i osobnosti, které se významně zapsaly do historie regionálního sportu.

Soutěž Podbeskydský ještěr motivuje mladé cukráře

10. března 2026 12:07 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb pořádá každým rokem prestižní soutěž s názvem Podbeskydský ještěr. Je určena pro mladé cukráře a zájem o prezentaci cukrářských dovedností byl i letos obrovský.

Moravskoslezská rada studentů diskutuje o problémech s vedením kraje

10. března 2026 12:05 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Zastupitelstvo Krajského úřadu MS kraje se stalo dějištěm zasedání MS rady studentů. O čem jednali a jaké problémy řeší dlouhodobě, to vám prozradí následující reportáž.

Rok 2025 byl pro Moravskoslezský kraj opět rekordní z hlediska návštěvnosti

10. března 2026 10:33 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Moravskoslezský kraj zaznamenal rekordní zájem turistů. V hromadných ubytovacích zařízeních se ubytovalo více než milion návštěvníků, přičemž celková návštěvnost vrostla přibližně o necelých 5 procent oproti předchozímu období.