Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Handicapovaní atleti z celého světa soutěžili v Olomouci

Olomouc hostila od středy 18. 7. do soboty 21. 7. Mistrovství světa tělesně postižených v atletice do 23 let. Více než 130 mladých sportovců z 12 zemí předvedlo špičkové výkony v několika disciplínách upravených podle věku a druhu postižení. Nejúspěšnější byli Rusové, české družstvo získalo celkem 8 medailí. Mistrovství světa pro tělesně postižené podpořila Nadace ČEZ. Mistrovství světa pro tělesně postižené podpořila Nadace ČEZ.

Olomoucký sportovní stadion se minulý týden stal dějištěm letošního Mistrovství světa tělesně postižených. Česká republika pořádala tuto prestižní soutěž již podruhé a zúčastnit se jí mohli mladí sportovci s handicapem ve věku do 23 let. Na 132 přihlášených závodníků z 12 států světa čekala řada atletických disciplín podle stupně postižení, např. na vozíčcích bojovali o nejrychlejší čas v jízdě na 100 m i na 5 km, vrhali koulí, házeli diskem a oštěpem a usilovali o nejlepší výsledky ve skoku dalekém a vysokém. Poprvé mohli soutěžit také spastici, mladí lidé po prodělané dětské obrně.

Organizátoři připravili sportovcům také doprovodný program včetně poznávacích výletů po Olomoucku. „Pro účastníky není důležité jen vyhrát, ale těší je i možnost předvést své sportovní schopnosti," vysvětluje přínos akce Pavel Vrzala z pořadatelského Atletického klubu Olomouc a dodává: „Seznamují se zde s lidmi, které zajímá sport, a jsou zváni na sportovní události v jiných zemích."

Nejnáročnější bylo zajistit pro handicapované sportovce přepravu. „Většina závodníků přiletěla do Prahy nebo Vídně a odtud jsme je dopravili do Olomouce speciálně upravenými autobusy, auty nebo vlaky," vysvětluje Vrzala.

Na transport přispěla Nadace ČEZ částkou 200 000 Kč. „Dlouhodobě podporujeme aktivity handicapovaných sportovců. Mistrovství světa v atletice je dobrým příkladem toho, že i přes zdravotní postižení je možné jít za svým cílem a vyniknout," vysvětluje Ivana Gőtzová z Nadace ČEZ.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002 s cílem zastřešit svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje prostřednictvím grantových řízení různé veřejně prospěšné aktivity zaměřené na děti a mládež, sociální oblast, kulturu, sport, vzdělávání, infrastrukturu a ekologii. Díky objemu rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Programy Nadace ČEZ: Oranžové hřiště, Oranžová učebna, Oranžové schody, Oranžové kolo a Podpora regionů. Více informací na www.nadacecez.cz.

O dalších projektech podporovaných Skupinou ČEZ se dozvíte na www.facebook.com/pomahame.regionum.



Ostrava podporuje opravy památek a významných staveb. Vlastníci se na financování musejí podílet

Ostrava už více než patnáct let systematicky pečuje o své architektonické dědictví. Díky městskému dotačnímu programu pomáhá vlastníkům památek i významných staveb s jejich obnovou a zachováním pro další generace.

Tvořivé dílny novojičínské školy zaujaly i budoucí pomocné kuchaře

Dnes 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Co může nabídnout dětem s lehčím a středním mentálním postižením Odborné učiliště a praktická škola v Novém Jičíně ukázaly Tvořivé dílny. Zájemci mohli vyzkoušet práce v kuchyni, se strojírenským nářadím nebo v zahradnictví.

Na Svinovských mostech v Ostravě se srazily dvě tramvaje, řidičku vyprošťovali

V pondělí před půl pátou ráno se v Ostravě na zastávce Svinov,mosty srazily dvě tramvaje. Jeden vůz naboural zezadu do druhého. Dva lidé utrpěli zranění. Řidičku museli vyprostit hasiči.

Na hokeji ve Vítkovicích oživovali fanouška, který zkolaboval

Dnes 14:32, vydáno včera 21:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na hokejovém utkání mezi Vítkovicemi a Brnem zkolaboval v hledišti jeden z fanoušků. Na pomoc přispěchala lékařka z publika, záchranář i zdravotníci v hale. Zápas byl přerušen a diváka museli oživovat. Resuscitace byla úspěšná a byl převezen do nemocnice. Domácí hokejisté nakonec utkání prohráli v prodloužení.

Dieselové auto nahradilo elektrovozidlo. Senior taxi v Opavě je nově stoprocentně bezemisní

16. ledna 2026 10:19 | Opava | Yvona Fajtová

Senior taxi v Opavě bude nově plně ekologické. Město pořídilo městskému dopravnímu podniku už druhé elektrovozidlo, které nahradí dosluhující automobil s dieselovým motorem. Služba, kterou využívají především senioři a zdravotně znevýhodnění, je dlouhodobě velmi vytížená.

Ledovka a několik nehod uzavřely část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou

Včera 9:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Auto na střeše, další mimo silnici, několik zraněných. Na místě hasiči, záchranáři i policisté. Hlavní tah mezi Ostravou a Opavou pokryla silná ledovka a havarovalo tam několik aut. Policisté museli část silnice I/11 uzavřít.

Dobráci z Horní Suché se sešli na volební valné hromadě, zvolili starostku, rozloučili se s velitelem

Včera 10:30 | Horní Suchá | Michal Slonina

Sbor dobrovolných hasičů v Horní Suché si na lednové valné hromadě zvolil představitele do svého čela. Volba se konala výjimečně až po šesti letech, do období totiž zasáhla pandemie.

Občané Frýdlantu se bavili na reprezentačním plese, po dvanácté zahájil ve městě sezónu

Hudba, tanec a elegance ovládly v sobotu 17. ledna Frýdlantské kulturní centrum. Večer tu patřil reprezentačnímu plesu.

Těrlicko zažilo další ročník zimních her, novinkou byl snowtubing a hokejbalový turnaj pro děti

Včera 11:30 | Těrlicko | Michal Slonina

Těrlicko zažilo v sobotu 17. ledna další oblíbené zimní hry. Akce získává v obci stále větší popularitu.

Vlak srazil nedaleko Bruntálu splašeného koně a vykolejil

17. ledna 2026 13:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před projíždějící rychlík vběhl na trati mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem splašený kůň. Souprava zvíře srazila a následně vykolejila. Ve vlaku cestovalo 43 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl zastaven.

Nejlepší logo vymysleli gymnazisté z Hrabůvky. Studentská firma vyrábí voskové ubrousky

Dnes 13:16 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Střední školy z celého Moravskoslezského kraje se utkaly v soutěži o nejlepší vizuální identitu studentské firmy. Jejich úkolem bylo ale nejen vytvořit logo, museli firmu také založit a rozjet. Středoškoláci se shodli, že nejtěžší bylo vymyslet produkt, který by na trhu nabídli.

Nevidomý spadl do potoka, bezdomovec málem umrzl. Záchranáři ošetřovali 70 podchlazených

17. ledna 2026 10:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky podchlazených lidí ošetřovali záchranáři během posledních mrazivých dní. Od 8. do 15. ledna vyjížděli v Moravskoslezském kraji ke zhruba 70 případům. Více než polovina lidí byla silně pod vlivem alkoholu. U několika z nich museli ošetřit omrzliny na končetinách. Ve dvou případech šlo doslova o život.

České dráhy ovládnou moravské rychlíky. Vystřídají RegioJet na lince mezi Brnem a Bohumínem

16. ledna 2026 11:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

České dráhy zvítězily v soutěži moravských rychlíků. Od roku 2028 budou obsluhovat tři linky R8, R12 a R13. ČD nahradí na trase Brno – Ostrava – Bohumín společnost RegioJet, která tuto trasu provozuje od roku 2019. Soukromý dopravce se o zakázku ucházel i tentokrát, ale ministerstvo dalo přednost dráhám, protože jejich nabídka byla levnější.

Mladá skupina lidí si přišla na 300 tisíc korun podvodnými inzeráty

16. ledna 2026 9:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na internetu prodávali drahé mobily, malotraktory i mini bagry. Místo zaplaceného zboží se zájemci dočkali výhružek a výmluv. Šest mladých podvodníků z Karvinska poškodilo téměř třicet lidí o 300 tisíc korun. Hrozí jim až osm let ve vězení.

Hejtman předal Speciální pořádkové jednotce k 15 letům dvě auta

16. ledna 2026 9:08 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Když jde do tuhého, nastupují takzvaní těžkooděnci, neboli příslušníci Speciální pořádkové jednotky. Ta Moravskoslezská se sídlem ve Frýdku-Místku slavila patnáct let od svého založení. A u té příležitosti se rozdávala i prestižní ocenění.

Hosté ve studiu: Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje

15. ledna 2026 14:03 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Pohotovosti zatím platí kraj ze svého, pojišťovny je nestihly do konce roku 2025 přebrat