Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Holešově dnes skončila celostátní Fyzikální olympiáda, vyhrál ji student z Karviné

Holešov ve Zlínském kraji se stal od pondělí 24. 2. do čtvrtka 27. 2. dějištěm nejvyššího kola Fyzikální olympiády. Z celé republiky se sem sjelo čtyřicet šest talentovaných studentů, aby ukázali, jak si dokáží poradit s náročnými teoretickými i praktickými úlohami.

Vítězem se stal Martin Raszyk z Gymnázia Karviná, na druhém místě se umístil Václav Miřátský z Gymnázia Pelhřimov a třetí příčka patřila Martinovi Horovi z Gymnázia Plzeň. Nejúspěšnější řešitelé budou během července reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Kazachstánu. Od partnera soutěže, Skupiny ČEZ, každý z nich získal příspěvek 10 000 Kč na další vzdělávání.

Účastníci 55. ročníku Fyzikální olympiády řešili úlohy, které se v běžných učebnicích nevyskytují, a které by svou náročností mnohdy překvapily i samotné učitele. Nad výsledky čtyř teoretických a jednoho experimentálního příkladu si tento týden lámalo hlavu čtyřicet šest středoškoláků. „Studenti každý den počítali a měřili. Odpoledne následoval kulturní či vzdělávací program. Navštívili fyzikální laboratoř Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a také se zúčastnili zajímavých přednášek, například na téma: Od slunečních plachetnic ke světelným motorům," popisuje Zdeněk Janalík, zástupce organizátorů olympiády a ředitel Gymnázia v Holešově, které ve dnech 24. 2. až 27. 2. mladé fyziky z celé ČR a spolu s nimi také dvacet pět odborných hodnotitelů hostilo.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo v místním barokním zámku. Zúčastnila se ho i Martina Sýkorová, náborová specialistka Skupiny ČEZ. „S radostí jsem klukům předala šeky, výhru si určitě zaslouží. Přála bych si, aby v budoucnu zavítali do našich provozů a třeba s námi také navázali profesní spolupráci. Potenciální zaměstnanci s dobrou kvalifikací nám stále scházejí," usmívá se paní Sýkorová, která finalistům přijela předat šeky na 10 tisíc korun a představit možnosti profesního uplatnění v energetice.

Z prvního místa se radoval Martin Raszyk, student Gymnázia Karviná. „Mám velkou radost, že mi vítězství neuniklo. Loni jsem se totiž umístil na druhém místě. Hodily se mi zkušenosti z jiných soutěží, ale hlavně systematická příprava, četba odborné literatury a počítání příkladů z minulých ročníků," hodnotí svůj výsledek Martin. Václav Miřátský z Gymnázia Pelhřimov říká: „Jsem nadšený, je to prostě skvělý pocit." Martin Hora z Gymnázia Plzeň popisuje: „Nejnáročnější byl pro mě praktický příklad. Musel jsem si postup dobře rozmyslet a všechno správně změřit, abych neudělal žádnou chybu." Letos v červenci budou nejlepší řešitelé reprezentovat ČR na Mezinárodní olympiádě v Kazachstánu. Z loňské soutěže v Dánsku si čeští zástupci přivezli jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Tři nejúspěšnější účastníci získali symbolický šek v hodnotě 10 000 Kč. Finanční odměnu využijí na pomůcky potřebné pro studium na jedné z technických vysokých škol. Tuto částku stejně jako věcné ceny věnovala Skupina ČEZ, která je již pátým rokem partnerem olympiád. „Společně s organizátory této jedinečné soutěže se snažíme ukázat studentům i veřejnosti, že fyzika a další přírodní vědy jsou velice zajímavými a perspektivními obory," vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

Pro školy, které připravují své žáky na Matematické a Fyzikální olympiády, Nadace ČEZ připravila také soutěž o Oranžovou učebnu. Jedna z nich tak může získat finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun na nákup nebo modernizaci vybavení v učebnách fyziky, chemie či technických předmětů, popř. v laboratořích.

Více informací na http://www.facebook.com/PracevCEZu

Ladislav Kříž, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ

Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele, jak zajímavě a poutavě učit fyziku.



Pohádkové ledové sochy budou na Pustevnách k vidění už jen do neděle

Včera 18:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Pustevnách v Beskydech mohou návštěvníci znovu obdivovat ledové sochy. Koná se zde už šestadvacátý ročník tradiční výstavy, která letos nabídla desítky pohádkových motivů.

Balíkomat v Hnojníku někdo vyhodil do vzduchu úmyslně trhavinou

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Moravskoslezská kriminálka pátrá po pachateli, který v Hnojníku vložil trhavinu do boxu na zásilky. Úmyslně odpálení potvrzují záběry z bezpečnostních kamer.

Noc a den v SVČ – celostátní akce pro více než 150 SVČ a domů dětí naplnila dětem pololetní prázdniny

1. února 2026 11:11 | Bruntál | Karel Soukop

Děti v celé republice prožily své pololetní prázdniny ve svých Střediscích volného času či domech dětí. Celostátní akce Noc a den v SVČ jim zaplnila bohatým programem dva celé dny i noc. Programy akce byly různé v různých domech dětí.

V bývalých textilních areálech ve Frýdku-Místku vznikl i Faunapark, přibude Lidl

31. ledna 2026 20:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Další dva zajímavé projekty doplňují investice do brownfieldů ve Frýdku-Místku. V bývalém textilním areálu vznikl také Faunapark a dalším významným investorem je společnost Lidl.

Ukradené čokolády daroval kamarádům. Během jednoho měsíce způsobil škodu za sto tisíc korun

Včera 9:53 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Z osmi prodejen ukradl zboží, vloupal se do automatu na CBD a přivlastnil si cizí peněženku. Pouhý měsíc stačil 32letému muži, aby způsobil škodu přes sto tisíc korun. Ukradené zboží prodával, kromě čokolád, které dával kamarádům. Hrozí mu pobyt ve vězení až na pět let.

Lyžaři jeli na Svinci závod ve slalomu, za dva týdny chtějí na sněhu karneval

1. února 2026 7:22 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na Svinci se konaly lyžařské závody ve slalomu, které byly otevřené široké veřejnosti i registrovaným závodníkům. Odstartovalo více než šedesát lyžařů, a to i přes mlhu, která svah zakrývala.

Sociální služby bude v Rychvaldě nově poskytovat Armáda spásy

30. ledna 2026 13:40 | Rychvald | Libor Běčák

Město Rychvald přistoupilo z zásadní změně v poskytování sociálních služeb svým občanům. Nově bude tyto služby v rozšířeném rozsahu zajišťovat Armáda spásy.

Plavání s miminky na kurzech Kačenka cílí na jejich psychomotorický vývoj

31. ledna 2026 11:09 | Karviná | Gabriela Stašová

Plavání s miminky podporuje spoustu psychomotorických funkcí a je prospěšné pro další vývoj dítěte. To moc dobře vědí i v Karviné, kde se pravidelně uskutečňuje plavání s batolaty a různě starými dětmi.

Marlenka zrekonstruuje bývalý textilní areál

31. ledna 2026 20:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na konci listopadu loňského roku podepsal Frýdek-Místek se společností Marlenka Memorandum o spolupráci. Dokument se týká výstavby druhé továrny na medové dorty a využití společností nabytého areálu v Hálkově ulici v Místku.

V Dětmarovicích slavnostně otevřeli novou sokolovnu

30. ledna 2026 13:52 | Dětmarovice | Michal Slonina

Nejen členové Sokola se v Dětmarovicích těší z nové budovy sokolovny. Tu vedení obce slavnostně otevřelo v lednu. Po letech nahradila starší, nevyhovující budovu.

Pohádkové ledové sochy budou na Pustevnách k vidění už jen do neděle

Včera 18:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Pustevnách v Beskydech mohou návštěvníci znovu obdivovat ledové sochy. Koná se zde už šestadvacátý ročník tradiční výstavy, která letos nabídla desítky pohádkových motivů.

Kamery zachytily muže, který do balíkomatu vložil balíček s trhavinou. Trénoval na jinou akci?

31. ledna 2026 17:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Exploze, která v noci na sobotu rozmetala box na zásilky v Hnojníku, nebyla dílem nešťastného zahoření a následného výbuchu baterie. Kamery totiž zachytily pachatele, který do boxu vložil balíček, který o chvíli později mohutně explodoval.

VIDEO: Výbuch rozmetal box na zásilky v Hnojníku, exploze poškodila i osobní auto

31. ledna 2026 12:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Od časných ranních hodin vyšetřují policisté explozi výdejního boxu na zásilky v Hnojníku na Frýdecko-Místecku. Výbuch nikoho nezranil.

Vážná nehoda kamionu a dodávky u Frýdku-Místku si vyžádala devět zraněných

30. ledna 2026 10:12 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Noční nehoda kamionu a dodávky na obchvatu Frýdku-Místku má na svědomí celkem devět zraněných. Na místě zasahovaly všechny záchranné složky. Záchranáři ošetřili devět mužů ve věku od 20 do 52 let. Utrpěli středně těžká, v jednom případě těžké zranění. Hasiči museli vyprošťovat řidiče a dva spolujezdce z dodávky.

Opilý cyklista a 600 dopravních přestupků. Policisté kontrolovali chodce, cyklisty i řidiče

30. ledna 2026 9:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dvoudenní kontrolní akce odhalila v celém kraji 600 dopravních přestupků. Celkem 2 200 vozidel a řidičů prošlo rukama policie. Nejčastěji se porušovala rychlost. Policie se zaměřila i na chodce a cyklisty. Překvapivě všichni zkontrolovaní chodci měli povinný reflexní prvek mimo obec. Policisté sesadili z kola muže, který nadýchal a neměl správně osvětlené své jízdní kolo.

Do Ostravy se vrátí Smrt. Socha Jiřího Babíčka ozdobí předprostor krematoria

29. ledna 2026 14:36 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Do Ostravy se po téměř 30 letech vrátí socha Smrti od Jiřího Babíčka. Původní dílo z pryskyřice bylo kvůli špatnému stavu odstraněno, ale tentokrát bude plastika vytvořena z bronzu. Unikátní je, že ji znovu tvoří Jiří Babíček, který už má 95 let. Smrt bude sedět před obřadní síní krematoria.