ČEZ Teplárenská je známa v regionu dodávkami tepla do Bohumína, Orlové a nově obsluhou zákazníků ve Vítkovicích. Na veletrhu budou mimo jiné představeny úspěšné projekty realizované v minulém roce v systémech dálkového vytápění a chlazení. Za Skupinu ČEZ byl právě nominován projekt Vyvedení tepla z elektrárny Dětmarovice do Bohumína, který řeší napojení Bohumína na centrální zásobování teplem (CZT).
„Jedná se o v dnešní době ojedinělý projekt," říká Vladimír Gult, generální ředitel ČEZ Teplárenské a pokračuje: „Z nedaleké dětmarovické elektrárny jsme vystavěli přivaděč tepla a vybudovali rozvody po Bohumíně, včetně předávacích stanic. V loňském roce jsme tak nahradili 45 stávajících plynových kotelen. V současnosti vytápíme v Bohumíně téměř 4 500 bytů a desítky dalších nebytových objektů. Přitom se nejedná o kompletní ukončení projektu, ještě letos rozvody rozšíříme do dalších částí města, s jejich výstavbou bylo započato již na začátku března."
Nově vybudovaná horkovodní síť CZT bude připravena k připojení dalších objektů i v následujících letech.
Další společností ze Skupiny ČEZ, která se na výstavišti představí, je nedávno vzniklá společnost ČEZ Energo. „Z dosluhující kotelny uděláme novou," říká generální ředitel ČEZ Energa a vysvětluje: „Ve stávající kotelně nahradíme současný zdroj tepla kogenerační jednotkou a tu pak také provozujeme. Zákazník ušetří své investiční prostředky a získá dodávky tepla se stabilní cenou. Je důležité, aby byl v dosahu zemní plyn a také dostatečný pravidelný odběr tepla, takže se soustředíme na města a obce, provozovatele CZT, průmyslové areály a továrny, nemocnice, sportovní areály, ubytovací zařízení, skupiny obytných či administrativních domů."
Obě společnosti si nekonkurují, navzájem se doplňují. ČEZ Energo provozuje 45 kogeneračních jednotek o celkovém instalovaném výkonu 12 MWe. Svou činností chce přispět ke zrychlení rozvoje moderních a ekologicky šetrných zdrojů určených ke kombinované výrobě elektřiny a tepla s jednotkovým výkonem do 5 MWe. Jejím cílem je dosáhnout provozu kogeneračních jednotek o kumulovaném výkonu 200 MWe.
ČEZ Teplárenská distribuuje a prodává teplo koncovým zákazníkům v lokalitách, ve kterých Skupina ČEZ vlastní a provozuje vhodné zdroje. V současnosti zásobuje přibližně 5 680 odběrných míst a kromě 106 000 domácností jsou odběrateli tepla i nemocnice, úřady, školy a průmyslové podniky. Celková roční dodávka tepla dosahuje téměř 6 000 TJ. Zásobuje teplem zákazníky ve 37 lokalitách v Ústeckém, Karlovarském, Středočeském, Pardubickém, Hradeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde také exportuje teplo přes hranice, z Elektrárny Hodonín do slovenského města Holíče.