Místo dvou až tří dnů hospitalizace stráví pacientky v ordinaci jen 5 až 15 minut bez narkózy! To je skvělá zpráva pro ženy, které jsou z pracovních důvodů časově zaneprázdněny, nebo mají doma malé děti, či dokonce kojence, případně se bojí narkózy nebo „jen chtějí využít" nejšetrnějšího způsobu léčby! Tento zákrok mohou bez problému absolvovat i diabetičky nebo ženy trpící vysokým krevním tlakem.
„Po opakovaných samovolných potratech jsem musela vždy na kyretáž. Můj gynekolog vyslovil podezření na překážku v děloze a doporučil mi absolvovat tzv. hysteroskopii, tedy zákrok, kdy se do dělohy je možno podívat a zrakem ji zhodnotit. Rozhodla jsem se ji absolvovat ambulantně, což jsem považovala za rychlejší a příjemnější. Při zákroku v Havířově zjistili, že mám v děloze skutečně srůsty, které s největší pravděpodobností způsobovaly mé problémy s otěhotněním a takzvaně on-line mi je ihned při zákroku odstranili," popisuje své zkušenosti s ambulantní hysteroskopií paní Romana z Havířova, která se do Gynprenatalu za rok vrátila na další ambulantní hysteroskopii. Tentokrát však v naprosto jiné souvislosti.
„Krátce po rozrušení srůstů se mi opět podařilo otěhotnět, tentokrát již úspěšně. Po porodu mi, bohužel, zůstal kousek placenty v děloze. V nemocnici mi nabídli operaci pod narkózou, což by znamenalo odstavení miminka od kojení, dvoudenní hospitalizaci na dětském oddělení, a pro mě osobně další fyzickou zátěž krátce po porodu. Rozhodla jsem se tedy opět pro ambulantní zákrok. Do hodiny jsem byla zpátky zdravá u svého miminka," dodává s úsměvem vděčná pacientka.
„V rámci ambulantní hysteroskopie, zákroku, který je známý také pod pojmy abraze, kyretáž nebo vyčištění dělohy, je možné během několika málo minut nejenom dutinu děložní prohlédnout zevnitř a cíleně odebrat vzorky z podezřelých míst, ale navíc z dělohy odstranit také drobné výrůstky. Ty se odborně nazývají endometriální polypy či drobné myomy," říká MUDr. Petr Kovář z havířovského zdravotnického zařízení Gynprenatal, s.r.o., které tímto šetrným způsobem pomohlo již více než 550 ženám. A počet zájemkyň stoupá měsíc od měsíce Jen v prvním čtvrtletí absolvovalo zákrok 150 žen.
„Ženy k nám přicházejí z celé republiky a dokonce i ze zahraničí. Nepotřebují doprovod, mohou přijet samy svým vozem a v čase, který jim vyhovuje. Díky operačním nástrojům, které jsou tenčí než při zavádění nitroděložního tělíska, není při zákroku nutné žádné umrtvení. Jenom zcela výjimečně provedeme znecitlivění lokálním anestetikem podobně, jak to všichni známe u zubaře," přibližuje zákrok MUDr. Kovář a dodává, že výkon je plně hrazen většinou zdravotních pojišťoven.
Hysteroskopie je velice rozšířená, během života ji podstoupí, zejména v období přechodu a po přechodu, velká část žen. Včasná diagnostika zejména závažných prekanceróz či časných stadií rakovinných onemocnění dělohy a následné operační řešení jim může doslova zachránit život.
O tom svědčí i druhý příběh téměř sedmdesátileté pacientky, která absolvovala výkon pro zcela drobný nález v děloze. Kdyby měla kvůli tak malinkému nálezu do nemocnice a pod narkózu, s největší pravděpodobností by ho neabsolvovala.
„Při vyšetření jsme zjistili, že drobný polyp velikosti 4 mm je ve skutečnosti vzácný typ karcinomu," přibližuje diagnózu MUDr. Kovář.
Paní Marie z Ostravy se tedy operaci nakonec nevyhnula, absolvovala ji ve Fakultní nemocnici Ostrava, ale díky včasnému zachycení karcinomu již nebyla nutná žádná další léčba.
Ve světě se tyto zákroky podle MUDr. Kováře provádějí v ambulantním režimu již běžně.
„Některá pracoviště referují o více než dvaceti tisících ošetřených pacientkách. Je tedy jedině dobře, že tato možnost konečně dorazila i k nám," uzavírá.
Pro lepší představu je možné se podívat na 3D animaci celého výkonu na http://www.youtube.com/watch?v=VWpM4XzKj64.