Obnova více než 18 kilometrového úseku vedení, což představuje mimo jiné 80 podpěrných bodů ( stožárů ), si vyžádá investici ČEZ přes 270 milionů korun. Nové linky umožní pokrýt budoucí požadavky na odběry ve městě Olomouc a jeho okolí. Současně jde o jednu z významných akcí, která umožní další rozvoj průmyslové zóny Hněvotín.
„V současnosti je Skupina ČEZ v průmyslové zóně schopna uspokojit poptávku po elektřině. Vzhledem k avízovanému rozvoji zóny je našim cílem zajistit volnou kapacitu pro nově příchozí investory," uvedl Zdenek Čapka, technik poskytování sítí společnosti ČEZ Distribuce.
Vedení prochází napříč katastrálním územím Holice u Olomouce, Hodolany, Majetín, Velký Týnec, Krčmaň, Kokory, Luková u Přerova, Rokytnice u Přerova a Dluhonice. Práce byly zahájeny v srpnu loňského roku. Vzhledem k délce trasy a technické náročnosti bude stavba ukončena v polovině roku 2012.
„Předmětem více než čtvrtmiliardové investice je komplexní obnova vedení mezi rozvodnami v Dluhonicích a Hodolanech, včetně odbočky na rozvodnu Holice," uvedl Marek Fluder, projektový manažer společnosti ČEZ Distribuce ze Skupiny ČEZ.
Jelikož je po celou dobu výstavby prioritou zachovat plynulé dodávky elektřiny zákazníkům, v každém úseku ( etapě ) prací energetici první postaví náhradní přenosovou trasu, tzv. by-pass.
„Následuje demontáž a odvoz všech prvků původního vedení a ve stávající trase stavba nového zařízení v podobě betonových základů, stožárů, vodičů, izolátorů a dalšího příslušenství," doplnil Marek Flunder.
Návaznou investicí bude v příštích letech výstavba nové transformovny v Hněvotíně, včetně napájecího vedení velmi vysokého napětí v délce 9,5 km, které bude elektřinou zásobovat olomoucké oblasti průmyslové i občanské vybavenosti.
Výše uvedené investice nejsou jedinými akcemi, které mají za cíl zajištění dostatku energie pro Olomoucko, včetně průmyslové zóny Hněvotín. V roce 2009 byla mezi Prosenicemi a Dluhonicemi rekonstruována další linka velmi vysokého napětí. Vedení v délce 9,5 kilometrů si vyžádalo 40 nových stožárů a stávající průřez vodičů byl nahrazen vodiči s vyšší, téměř dvojnásobnou přenosovou kapacitou. Stavba si vyžádala investici ČEZ ve výši 95 milionů korun.
Loni bylo na Moravě nově připojeno téměř 7 tisíc odběrných míst, což je asi o 2 tisíce více než v roce 2009. 33% nových připojení bylo realizováno právě v Olomouckém kraji. Největší zajímavostí je loňské připojení nového největšího lyžařského areálu na Moravě, který se nachází v Koutech nad Desnou. Významnou letošní investicí bude zahájení výstavby kabelového napáječe z rozvodny Neředín, který zajistí odběry pro dostavbu Teoretických ústavů Univerzity Palackého a navýšení odběru Fakultní nemocnice Olomouc.
Energetici mají avízované odběry také v souvislosti s připojením nového kampusu Moravské Vysoké školy Olomouc a areálu Univerzity Palackého v Olomouci. Větší počet žádostí o připojení rodinných domů přichází z Velkého Týnce a Velké Bystřice.
V letošním roce bude společnost ČEZ Distribuce ze Skupiny ČEZ na Moravě investovat v obdobné výši jako v roce 2010. Finanční prostředky do obnovy, oprav a posílení sítí dosáhnou výše okolo 2,9 miliardy korun. Na celém licencovaném území pak půjde o částku asi 11,4 miliardy.