Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek postupně renovuje sochy a jiné památky

Kaple svatého Jana Nepomuckého na Panských Nových Dvorech, kříž na ulici K Lesu nebo červený evangelický kostel na ulici Husova. Město postupně opravuje a přispívá na opravy i drobných památek a soch. Velmi dobře se na jejich renovace daří také získávat peníze z různých dotačních programů.

Od letošního června probíhá restaurování sousoší Ukřižovaného v Komenského sadech naproti 1. Základní školy ve Frýdku. Velmi pečlivou práci na něm odvádí restaurátor z jižní Moravy František Pavúček.

František Pavúček, restaurátor: "Já jsem tady vlastně dělal nějakou revizi těch starších oprav. Největší rozsah byl tady na těch dřících, které měly ty tmely už opadávající, popraskané, takže to jsem vlastně odstraňoval a doplňoval nově."

Na sousoší už v minulosti pracovalo několik restaurátorů, město tak podle potřeby postupně provádí opravy a nutné revize.

František Pavúček, restaurátor: "Ten kříž byl zhroucený, takže je nově postavený, nějakým taky mým předchůdcem, to jsem taky nedělal. A co je tady teda zajímavé, tak ono to sousoší má už v tom baroku dvě fáze, že tady ty dvě postranní sochy jsou starší a kříž je novější o nějakou desítku let."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se o památkově chráněné sousoší Ukřižovaného Krista Panny Marie Bolestné a svatého Jana se znakem města Frýdku a erbem Pražmu, který je vytesaný a je z roku 1729. Celková hodnota vysoutěžené zakázky je 193 tisíc, z čehož jsme získali dotaci z programu ministerstva kultury, a to ve výši 175 tisíc korun."

Hotovo by mělo být do konce října letošního roku, restaurování je ale velmi pečlivá a místy doslova minimalistická práce, která si vyžaduje dodržení všech technologických postupů a samozřejmě záleží také na počasí.

František Pavúček, restaurátor: "Ten stav hlavně u té sochařské části je poměrně kvalitní, tam byl použitý dobrý materiál, takže tam byly takové spíš jako ten rozsah oprav byl v očištění a jenom v takových jako lokálních opravách jako revize těch tmelů."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Osobně mě těší, že za poslední dva roky se povedlo opravit několik památek na území města, například můžu zmínit kapli svatého Jana Nepomuckého na Panských Nových Dvorech, která je kulturní památkou, a rovněž jsme na tuto opravu získali dotaci z ministerstva kultury."

Opravit se podařilo také kříž na ulici K Lesu, který stojí poblíž známého výletního místa Zátiší.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Povedlo se také opravit Boží muka u bývalého Slezanu 03 a to na ulici Frýdlantské a díky programu Daruj F-M jsme přispěli i na opravu dominanty města. A to evangelického kostela, který se nachází na ulici Husova ve Frýdku."

Sbírka na konci loňského roku vynesla přes 490 tisíc korun, přičemž 200 tisíc z této částky přispělo na účet město Frýdek-Místek.
EXPEDIČNÍ KAMERA 2020

Zítra
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Lukáš Pavlásek / Kdo nepláče není Čech

21.09. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Povídání v Zeleném baru s tibetologem Danielem Berounským

24.09. 18:30
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Valkýra security s.r.o. - pracoviště Čeladná
Čeladná
od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Ski Park Grůň z.s.- Staré Hamry
Staré Hamry
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Josef Adamek - pracov. Třinec
Třinec
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků