Ornát bílé barvy se používá se na Vánoce, Velikonoce, svátky panny Marie a Ježíše Krista. Je barvou čistoty a radosti. Sto let staré roucho se používá pouze při výjimečných příležitostech. Běžnou mši slouží farář většinou v ornátech jednodušších.
Miroslaw Jesel, farář, říká: "Fialová barva je barvou popele to znamená pokání. Ve starém zákoně si lidé sypali na hlavu popel na znamení pokání. Po vánočních a velikonočních svátcích se používá barva zelená, barva klidu. A po celý rok při mši uvidíte červenou barvu. Je to barva ohně a krve."
Všechny ornáty jsou ukryty v sekretáři z 90. let 18. století. Do baziliky minor Navštívení Panny Marie byl udělán přímo na míru: "Byl vyhotoven v dílně Ondřeje Švajgla, brněnského sochaře. Sekretář je zajímavý tím, že slouží k uchovávání liturgických předmětů. Ať už to jsou liturgické textilie jako jsou ornáty nebo předměty jako jsou kalichy a liturgické knihy," vysvětluje historik, Petr Juřák.
Konkrétně na Vánoce se ráno vytahuje fialový ornát. Po západu slunce už přichází na řadu bílý. Pro ateistu je zajímavé i to, že se vánoční výzdoba v kostele rozsvěcuje až 25. prosince. Protože v tento den se Ježíš Kristus narodil.