V jakém stavu jsou stromy a keře na území města, jak se jim daří, jaké je jejich stáří, které plochy jsou vhodné pro novou výsadbu a jak ještě více zlepšit péči o zeleň ve městě a optimalizovat její údržbu. Tohle všechno bude zahrnovat nová Koncepce zeleně v Karviné, kterou město nechalo zpracovat.
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: "My takovýto materiál jsme zatím neměli a moc nám to pomůže, protože je to plán na dalších třicet let, kde nejenže nám ti odborníci zhodnotí zeleň, kterou ve městě máme, ale také nám řeknou jak o ní pečovat a také kde by se dali vysadit nové stromy, což nám pomůže při náhradní výsadbě, protože budeme mít koncepčně vyřešené celé město."
V uplynulých dnech ve městě už proběhla důkladná analýza a inventarizace všech rostoucích stromů a keřů. V terénu ji prováděli pracovníci brněnské firmy zabývající se zahradní a krajinářskou architekturou.
Anna Faltýnková, projektantka, zahradní architektka: "Karviná má většinu stromů vyhodnocených a inventarizovaných a my vyhledáváme ty, které jsou nově vysazené nebo ty, co v té databázi chybí a doplňujeme a vyhodnocujeme. Většinou chodíme ve dvojicích, kdy jeden z dvojice měří strom, výšku, obvod, šířku koruny. Výška se měří výškoměrem, šířka koruny se většinou odkrokuje, počítá se průměr, že se odkrokují dvě strany té koruny a pak se udělá průměr koruny."
Druhý z dvojice vyhodnocuje zdravotní stav stromu.
Anna Faltýnková, projektantka, zahradní architektka: "Vyhodnocuje vitalitu, jestli strom není poškozený, jestli na něm nejsou nějaké známky nemoci nebo nevykazuje další známky poškození, která by mohla ohrožovat ten strom. Každý strom má nějaké své vlastnosti, z některých mohou větvičky opadávat přirozeně, ale pokud se jedná o nějaké větší zlomené větve, tak to může znamenat, že ten strom není v pořádku. Samozřejmě zkoumáme i jestli na stromě nejsou přítomné dřevokazné houby, které by vypovídaly vypovídaly o špatném zdravotním stavu toho stromu."
I když se inventarizace dělala v době, kdy stromy nebyly olistěné a identifikace byla složitější, pro zahradní architekty to nebyl problém.
Anna Faltýnková, projektantka, zahradní architektka: "My samozřejmě poznáme i v bezlistém stavu všechny stromy a keře. Je to tady hodně namíchané a jsou tady i zvláštní druhy, že chvilku přemýšlíme co to je, protože jsme to dlouho neviděli nebo nepotkáváme tak často."
Podle odborníků je po průzkumu v terénu jasné, že v Karviné se o zeleň starají dobře.
Anna Faltýnková, projektantka, zahradní architektka: "Vidíme, že se tady vysazují i nové stromy, což je výborné, vidíme, že se o ty starší stromy starají, havarijní stromy se odstraňují hned. Karviná, ač se to nezdá, je hodně zelená. Je tady velké množství zeleně, stromů, keřů, všeho možného."
Do koncepce budou zahrnuty i názory obyvatel města, které mohli vyjádřit prostřednictvím dotazníku.
Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: "Občané se do této akce mohli také zapojit, měli jsme dvě dotazníková šetření, která byla na podzim a v únoru. Nás tam zajímalo, do kterých parků nejčastěji chodí, co jim tam chybí, co se jim tam líbí, abychom věděli čeho se držet a jak tyto aktivity rozšiřovat. V tomto případě to nebylo jen o stromech, ale i o mobiliáři, tzn. jestli se mají rozšiřovat lavičky nebo různá odpočinková místa a podobně."
Nový dokument Koncepce zeleně je spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost a bude zpracován do srpna letošního roku.