Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Škodlivý cukr v krvi sráží diabetické děti i díky soutěži

Děti s diabetem, které dochází do poradny novojičínské nemocnice, poráží cukr v krvi i díky soutěži. Tu pro ně vymyslela zdejší zdravotní sestra. Její motivační program vede malé pacienty k dodržování správné životosprávy.

Koloběžku si z rukou zdravotníků diabetologické poradny nemocnice zasloužil devítiletý Adam za to, že celý rok dokázal cukr ve své krvi udržet stabilně na nízkých hodnotách. Motivovat děti s diabetem k dodržování životosprávy i formou soutěže se před dvěma lety rozhodla zdejší zdravotní sestra.

Radka Barošová, sestra dětské diabetologické ambulance, Nemocnice Nový Jičín: “Ocenili jsme pět dětí, ale to není tím, že ostatní nejsou dobří, těch šikovných dětí je hodně.”
Viorica Chaloupková, rodič dítěte s diabetem: “Je to těžké, ale zvládáme to, syn je velmi šikovný.”
Adam Chaloupka, klient diabetologické poradny: “Někdy mám chuť na kofolu.”
Markéta Rusnoková: klientka diabetologické poradny: “Nemůžu jíst sladké, musím si hlídat jídelníček. s paní doktorkou a sestřičkou jsme už toho tady hodně zažila a moc jim za všechno děkuju.”
Adéla Richterová, klientka diabetologické poradny: “Daří se mi mít dobré výsledky a věřím, že to tak bude i do budoucna. Dokáži si všechny hodnoty toho, co jím, vypočítat tak, že mě nemoc v ničem neomezuje.”

Diabetologická poradna odměnila dárky děti ve dvou věkových kategoriích a skokana roku, kterým se stala Markéta Rusnoková. Například osmiletý Michael Tobola byl úspěšný jak letos, tak v loňském prvním ročníku. Přitom původně už autorka motivačního programu ani o pokračování soutěže neuvažovala.

Radka Barošová, sestra dětské diabetologické ambulance, Nemocnice Nový Jičín: ”Říkala jsem si loni, skončila soutěž, další už nebude. Ale pořád jsem měla vyvěšené ty hodnoty na tabuli a viděla jsem, že ty děti mají ještě lepší hodnoty než loni, tak jsem si řekla, že to tak nemůžu nechat být, a pokračovala jsem dál. Chci poděkovat za podporu paní primářce, paní doktorce a sponzorům.”

Na kontroly tu do diabetologické ambulance dochází pravidelně 33 dětí, jejich počet narůstá.

Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení, Nemocnice Nový Jičín: “Jedná se o děti s cukrovkou prvního stupně, to znamená dětského. Je to cukrovka, která je závislá na aplikaci inzulínu. Děti si musí několikrát denně pravidelně píchat inzulin, aby jejich onemocnění bylo v kompenzovaném stavu a mohly fungovat jako normální zdravé děti.”

Pozitivní zprávou alespoň je, že v rámci celonárodní evidence dětských diabetologických ambulancí ta novojičínská obecně eviduje za loňský rok velké zlepšení svých klientů.

Petra Tomečková, lékařka diabetologické ambulance, Nemocnice Nový Jičín: “V roce 2018 jsme byli na 41 místě v této tabulce a posunuli jsme se meziročně o 20 míst nahoru, do rozmezí dobře kompenzovaných pacientů, do rozmezí, které je hodnoceno jako velmi dobré a úspěšné.”

Dětská cukrovka je částečně genetické onemocnění, ne vždy se ale tato dispozice musí projevit. Může ale vzniknout i tam, kde nikdo v rodině dětskou cukrovku 1. typu nemá. Spouštěčem mohou být obyčejné virózy, často v období chřipek.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy