Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Rastislav Maďar, děkan LF OU, Vznik oboru Zubní lékařství na LF OU podpoří kraj i Ostrava

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj a město Ostrava významně finančně podpoří nový studijní program. Nově se zájemci o studium na lékařské fakultě budou moci hlásit na obor zubní lékařství. Projekt reaguje na nedostatek zubních lékařů v Ostravě i v celém kraji. Optimistické odhady počítají s otevřením programu ještě letos. Téma pro děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara. Dobrý den, vítejte.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Dobrý den, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane děkane, byť máme takové krásné téma připravené, dovolte mi na začátek se věnovat trošku takovému aktuálnímu tématu a to je téma uprchlíků, uprchlíků a jejich očkování.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Teď aktuální nové stanovisko k dispozici České vakcinologické společnosti, které upravuje všechny kategorie uprchlíků, hlavně dětských a okolností, které by mohly nastat. Ono je poměrně rozdíl i mezitím, jestli je ze západní části Ukrajiny, kde to probíhalo relativně standardně a z východní, kde už byly výpadky v očkovací kampani už před válkou, takže ty okolnosti jsou velmi specifické. Nicméně víme, že i pro covidu, proti jiným nemocem v některých částech Ukrajiny byla proočkovanost velmi nízká. Navíc mnoho uprchlíku, což je logické, přijíždí bez očkovacích dokladů, bez očkovacího průkazu. Nakonec někdy maminky ani u nás na očkování v mírové situaci natož aby si na to vzpomněli, když utíkají před válkou. Takže existuje doporučení, pokud teda není nějaký písemný údaj, tak se samozřejmě vychází z věku dítěte, ale u těch, které už jsou někde v kategoriích dětí, které by měly chodit do školky nebo do školy, to znamená školka, první stupeň základní školy, tak tam alespoň aplikovat jednu dávku spalničkové vakcíny. To je trojvakcína spalniček, zarděnek a příušnic a potom čtyřvakcínou vlastně DTP Polio, to znamená záškrt, tetanus, černý kašel a dětská obrna přenosná. Takže alespoň tímto způsobem vytvoříme určité síto, kterým ty děti musí projít, než zůstanou delší dobu v dětském kolektivu. Ale při tom obrovském návalu se to samozřejmě nestíhá organizovat přímo na místě či pointu, takže se to bude řešit ještě ex post.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já ještě využiju, že Vás tady ve studiu mám a zeptám se na očkování proti covidu u českých občanů a zajímá mě třetí dávka. Jak se lidé k ní teď aktuálně mají stavět?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Pokud je někdo rizikový a třetí dávku neměl a měl jenom dvě dávky a neměl ani omikron, to znamená covid v nedávné době, tak třetí dávku určitě ještě doporučují. Stejně tak jako lidem, kteří nejsou sami rizikoví, ale mají takovou osobu ve svém okolí, například v domácnosti. Protože velký rozdíl v infekčnosti, jestli máte příznaky významné nebo nemáte, jestli kašlete s horečkou nebo nekašlete a tomu by měla zabránit ta třetí dávka, i když ona se může dostat i přes omikron. To jsou varianty, nicméně ty příznaky jsou potom mírnější. Takže pokud někdo rizikový je, ano, teď a v dubnu to ještě má smysl. Všichni ostatní mohou klidně počkat přes začátek podzimu a i tak ti rizikoví, pokud se teď nechají zočkovat třetí dávkou, tak stejně by se měli ještě jako zdravotníci. Například, kteří tří dávky máme, tak se nechám ještě očkovat před podzimem, před začátkem té chladné sezóny čtvrtou dávkou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k tomu našemu tématu, a to stomatologický obor na lékařské fakultě. Na začátek taková obecná otázka, kolik v kraji chybí stomatologů?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Ten propočet je velmi komplikovaný, protože se velmi změnil styl práce stomatologů. Kdysi zvládaly několik desítek pacientů denně. Samozřejmě, že ty výkony byly mnohem rychlejší, mnohem takové řeknu povrchnější, když to řeknu, méně komplikované. Dnes se v uvozovkách vyhraje stomatolog i s jedním zubem, ale trvá to nějakou dobu a jsou takoví, kteří mají svůj limit 10 pacientů denně, což samozřejmě ten limit a jaksi ty propočty počtu pacientů na počet aktivních stomatologů zásadně mění. Takže myslím si, že je velmi těžké odhadnout kolik přesně. Nicméně víme i z dat zdravotních pojišťoven i z vedení nejenom ostravského i statutárního města Ostrava, ale i jiných měst, protože my jsme oslovování primátory a starosty různých velkého množství měst tady v našem Moravskoslezském kraji s tím, kolik jejich obyvatel nemůže sehnat kolik stomatologů, kolik se na ně obrací, že mají velký problém už roky sehnat stomatologickou péči pro sebe děti. Takže v zásadě můžeme říct, že vysoké desítky tisíc obyvatel možná dokonce i nízké stovky tisíc obyvatel mají problém sehnat stabilního svého stomatologa, se kterým by byli spokojení a který je v nějaké dojezdové vzdálenosti, kterou jsou schopni zvládnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak může to být možná tím, co říkáte, že dneska si stomatolog nevezme tisíce pacientů, ale jen určitý počet. Může to být i novou úhradovou vyhláškou?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: To je spíš otázka na stomatologickou komoru a představenstvo České stomatologické komory. Ono už se to začíná částečně o tom diskutovat na ministerstvu zdravotnictví. Sám jsem byl svědkem takové debaty. Ale je zjevně, že se bude muset vymyslet i takový systém, který by umožnil dostat se ke stomatologické péči nízkopříjmovým skupinám, které nejsou schopny platit ani snížené zlevněné poplatky dejme tomu u stomatologa. To znamená, aby tam více vstupů vstoupilo alespoň v nějakém limitu a vstoupila a hrály roli i zdravotní pojišťovny, kde by ten pacient mohl přijít a získat alespoň bazální stomatologický zákrok. Bazální ošetření na plnou úhradu nebo alespoň z větší části hradu zdravotní pojišťovny. A musíme si uvědomit, že to není jenom o chrupu, když potřebujete nějakou operaci, tak velmi často se musí předem pacient prokázat tím, že nemá nějaké zánětlivé ohnisko někde v ústní dutině, protože potom by mohly nastat komplikace pooperační, například s výměnou kyčelního kloubu, když to uvedeme jako příklad. A pokud toho stomatologa nemá, tak má velký problém, protože nemá, kde jaksi tu kontrolu absolvovat a může to komplikovat i jiné operace. Takže vlastně i proto ve spolupráci s Fakultní nemocnicí se rozvíjí nové stomatologické centrum ambulantní tam na poliklinice, které by mělo řešit i tyto případy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Měl by se tedy otevřít nový obor na lékařské fakultě. Co všechno potřebujete k tomu, abyste získali akreditaci?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: To je velmi komplikovaný proces. Rozložíme tu výuku do všech pěti let. Je důležité si říct, že na rozdíl od všeobecného lékařství, stomatologové v dnešní době získávají titul MDDr. a procházejí velmi zásadní a podrobnou praktickou výukou tak, aby v momentě, kdy ukončí úspěšně studium mohli už druhý den si otevřít samostatnou ordinaci a začít tam bez dohledu pracovat. Takže takovou ti stomatologové teda s titulem MDDr. Mají takovou možnost a tím pádem ta výchova musí být velmi prakticky orientovaná. Takže my musíme nakoupit fantomy, které jsou velmi nákladné. Je to jakoby simulátor zubařské křesla. Pro ty nižší ročníky potom samozřejmě musí se nakupovat se skutečná stomatologická křesla, musí se vytvářet prostory, musí se rekonstruovat teoretická část i praktická část. Velká rekonstrukce bude probíhat a i ve Fakultní nemocnici v Ostravy, musí být laboratorní zázemí a musí být místo, kde se modelují různé vlastní součástí chrupu apod. Dále samozřejmě i oni absolvují určitou teoretickou výuku, takže musí se vytvořit kapacita přednášejících, akademického personálu, aby se mohli těm stomatologů věnovat. To úplně první, to jsem si nechal, naposled je to personální zázemí, musíte mít garanta, docenta, musí tam být minimálně několik kolegů s vědeckým titulem Ph.D. A samozřejmě spousta možností, kde se dá absolvovat praktickou výuku. Jsem moc rád, že ve spolupráci s Oblastní stomatologickou komorou, která s námi od začátku spolupracuje s lékařskou fakultou s Fakultní nemocnicí na přípravě toho studijního programu tak, že se nám do výběrových řízení přihlásily desítky stomatologů z praxe, kteří vyjádřili svůj zájem se podílet na praktické výuce a spolupracovat s lékařskou fakultou na novém studijním programu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je vůbec možné to dát všechno dohromady? To, co jste řekl, protože je to velké množství, aby se studijní obor mohl od září otevřít?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: V momentě, když jsme zakrytovali všeobecné lékařství a odeslali spis, tak stomatologie se stala naší prioritou číslo jedna. Takže jsme skutečně dlouhé měsíce, víc než půl roku, pracovali na tom akreditačního spisu, který jen pro představu má více než třináct set stran, takže je velmi rozsáhlý a současně probíhala různá výběrová řízení na materiál, vybavení, na personál a tato práce je za námi, ale neustále pokračují další. My samozřejmě to směřujeme tak, kdyby se neotevřela stomatologie náhodou letos v září, tak všechny ty aktivity přizpůsobíme tomu, aby to bylo příští rok v září, ale zatím jsme pořád v tom termínu, který jsme si původně stanovili. Momentálně akreditační spis na ministerstvu zdravotnictví u externích hodnotitelů, pokud to projde, bude se mu věnovat Národní akreditační úřad a pokud ten řádově v horizontu několika měsíců se vyjádří kladně nebo bude mít připomínky, které budou natolik konstruktivní, že je budeme schopní reflektovat a upravit v našich podmínkách, tak počítáme s tím, že bychom i kdyby v pozdějším termínu spustili přijímací řízení a otevřeli ten studijní program už letos v září.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostravská univerzita patří mezi ty, které se řadí k řadě měst a jiných institucí, která má blokované peníze ve Sberbank, je to 150 milionů zhruba. Odrazí se ty chybějící zatím chybějící peníze ve fungování lékařské fakulty?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Nás o tom informoval pan kvestor. Zatím žádná fakulta ostravská neví do jaké míry to může tu konkrétní fakultu postihnout. Jsou to peníze z fondů. Bylo nám řečeno všem děkanů, na kolegy rektora, že by to žádné fungování, žádné složky Ostravské univerzity v letošním roce ovlivnit nemělo. Co bude dál to úplně přesně nevíme, ale doufáme, že vzhledem k tomu, že Sberbank byla jakoby zdravá banka, takže se to podaří vypořádat tak, abychom tu chybějící část, protože tu velkou chybějící část, ke které se teď nedostane univerzita, tak aby se jí podařilo získat. Jsou to peníze z fondu, jak jsem říkal i rozvojových a dalších, takže uvidíme i to. Je to určitá částka, která není malá, ale zase není většinová z těch fondů, takže doufám, že nějak se nám to podaří společně zvládnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane děkana, já Vám děkuji za rozhovor.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Rastislav Maďar, děkan LF OU, Vznik oboru Zubní lékařství na LF OU podpoří kraj i Ostrava
31. března 2022, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj a město Ostrava významně finančně podpoří nový studijní program. Nově se zájemci o studium na lékařské fakultě budou moci hlásit na obor zubní lékařství. Projekt reaguje na nedostatek zubních lékařů v Ostravě i v celém kraji. Optimistické odhady počítají s otevřením programu ještě letos. Téma pro děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara. Dobrý den, vítejte.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Dobrý den, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane děkane, byť máme takové krásné téma připravené, dovolte mi na začátek se věnovat trošku takovému aktuálnímu tématu a to je téma uprchlíků, uprchlíků a jejich očkování.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Teď aktuální nové stanovisko k dispozici České vakcinologické společnosti, které upravuje všechny kategorie uprchlíků, hlavně dětských a okolností, které by mohly nastat. Ono je poměrně rozdíl i mezitím, jestli je ze západní části Ukrajiny, kde to probíhalo relativně standardně a z východní, kde už byly výpadky v očkovací kampani už před válkou, takže ty okolnosti jsou velmi specifické. Nicméně víme, že i pro covidu, proti jiným nemocem v některých částech Ukrajiny byla proočkovanost velmi nízká. Navíc mnoho uprchlíku, což je logické, přijíždí bez očkovacích dokladů, bez očkovacího průkazu. Nakonec někdy maminky ani u nás na očkování v mírové situaci natož aby si na to vzpomněli, když utíkají před válkou. Takže existuje doporučení, pokud teda není nějaký písemný údaj, tak se samozřejmě vychází z věku dítěte, ale u těch, které už jsou někde v kategoriích dětí, které by měly chodit do školky nebo do školy, to znamená školka, první stupeň základní školy, tak tam alespoň aplikovat jednu dávku spalničkové vakcíny. To je trojvakcína spalniček, zarděnek a příušnic a potom čtyřvakcínou vlastně DTP Polio, to znamená záškrt, tetanus, černý kašel a dětská obrna přenosná. Takže alespoň tímto způsobem vytvoříme určité síto, kterým ty děti musí projít, než zůstanou delší dobu v dětském kolektivu. Ale při tom obrovském návalu se to samozřejmě nestíhá organizovat přímo na místě či pointu, takže se to bude řešit ještě ex post.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já ještě využiju, že Vás tady ve studiu mám a zeptám se na očkování proti covidu u českých občanů a zajímá mě třetí dávka. Jak se lidé k ní teď aktuálně mají stavět?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Pokud je někdo rizikový a třetí dávku neměl a měl jenom dvě dávky a neměl ani omikron, to znamená covid v nedávné době, tak třetí dávku určitě ještě doporučují. Stejně tak jako lidem, kteří nejsou sami rizikoví, ale mají takovou osobu ve svém okolí, například v domácnosti. Protože velký rozdíl v infekčnosti, jestli máte příznaky významné nebo nemáte, jestli kašlete s horečkou nebo nekašlete a tomu by měla zabránit ta třetí dávka, i když ona se může dostat i přes omikron. To jsou varianty, nicméně ty příznaky jsou potom mírnější. Takže pokud někdo rizikový je, ano, teď a v dubnu to ještě má smysl. Všichni ostatní mohou klidně počkat přes začátek podzimu a i tak ti rizikoví, pokud se teď nechají zočkovat třetí dávkou, tak stejně by se měli ještě jako zdravotníci. Například, kteří tří dávky máme, tak se nechám ještě očkovat před podzimem, před začátkem té chladné sezóny čtvrtou dávkou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k tomu našemu tématu, a to stomatologický obor na lékařské fakultě. Na začátek taková obecná otázka, kolik v kraji chybí stomatologů?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Ten propočet je velmi komplikovaný, protože se velmi změnil styl práce stomatologů. Kdysi zvládaly několik desítek pacientů denně. Samozřejmě, že ty výkony byly mnohem rychlejší, mnohem takové řeknu povrchnější, když to řeknu, méně komplikované. Dnes se v uvozovkách vyhraje stomatolog i s jedním zubem, ale trvá to nějakou dobu a jsou takoví, kteří mají svůj limit 10 pacientů denně, což samozřejmě ten limit a jaksi ty propočty počtu pacientů na počet aktivních stomatologů zásadně mění. Takže myslím si, že je velmi těžké odhadnout kolik přesně. Nicméně víme i z dat zdravotních pojišťoven i z vedení nejenom ostravského i statutárního města Ostrava, ale i jiných měst, protože my jsme oslovování primátory a starosty různých velkého množství měst tady v našem Moravskoslezském kraji s tím, kolik jejich obyvatel nemůže sehnat kolik stomatologů, kolik se na ně obrací, že mají velký problém už roky sehnat stomatologickou péči pro sebe děti. Takže v zásadě můžeme říct, že vysoké desítky tisíc obyvatel možná dokonce i nízké stovky tisíc obyvatel mají problém sehnat stabilního svého stomatologa, se kterým by byli spokojení a který je v nějaké dojezdové vzdálenosti, kterou jsou schopni zvládnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak může to být možná tím, co říkáte, že dneska si stomatolog nevezme tisíce pacientů, ale jen určitý počet. Může to být i novou úhradovou vyhláškou?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: To je spíš otázka na stomatologickou komoru a představenstvo České stomatologické komory. Ono už se to začíná částečně o tom diskutovat na ministerstvu zdravotnictví. Sám jsem byl svědkem takové debaty. Ale je zjevně, že se bude muset vymyslet i takový systém, který by umožnil dostat se ke stomatologické péči nízkopříjmovým skupinám, které nejsou schopny platit ani snížené zlevněné poplatky dejme tomu u stomatologa. To znamená, aby tam více vstupů vstoupilo alespoň v nějakém limitu a vstoupila a hrály roli i zdravotní pojišťovny, kde by ten pacient mohl přijít a získat alespoň bazální stomatologický zákrok. Bazální ošetření na plnou úhradu nebo alespoň z větší části hradu zdravotní pojišťovny. A musíme si uvědomit, že to není jenom o chrupu, když potřebujete nějakou operaci, tak velmi často se musí předem pacient prokázat tím, že nemá nějaké zánětlivé ohnisko někde v ústní dutině, protože potom by mohly nastat komplikace pooperační, například s výměnou kyčelního kloubu, když to uvedeme jako příklad. A pokud toho stomatologa nemá, tak má velký problém, protože nemá, kde jaksi tu kontrolu absolvovat a může to komplikovat i jiné operace. Takže vlastně i proto ve spolupráci s Fakultní nemocnicí se rozvíjí nové stomatologické centrum ambulantní tam na poliklinice, které by mělo řešit i tyto případy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Měl by se tedy otevřít nový obor na lékařské fakultě. Co všechno potřebujete k tomu, abyste získali akreditaci?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: To je velmi komplikovaný proces. Rozložíme tu výuku do všech pěti let. Je důležité si říct, že na rozdíl od všeobecného lékařství, stomatologové v dnešní době získávají titul MDDr. a procházejí velmi zásadní a podrobnou praktickou výukou tak, aby v momentě, kdy ukončí úspěšně studium mohli už druhý den si otevřít samostatnou ordinaci a začít tam bez dohledu pracovat. Takže takovou ti stomatologové teda s titulem MDDr. Mají takovou možnost a tím pádem ta výchova musí být velmi prakticky orientovaná. Takže my musíme nakoupit fantomy, které jsou velmi nákladné. Je to jakoby simulátor zubařské křesla. Pro ty nižší ročníky potom samozřejmě musí se nakupovat se skutečná stomatologická křesla, musí se vytvářet prostory, musí se rekonstruovat teoretická část i praktická část. Velká rekonstrukce bude probíhat a i ve Fakultní nemocnici v Ostravy, musí být laboratorní zázemí a musí být místo, kde se modelují různé vlastní součástí chrupu apod. Dále samozřejmě i oni absolvují určitou teoretickou výuku, takže musí se vytvořit kapacita přednášejících, akademického personálu, aby se mohli těm stomatologů věnovat. To úplně první, to jsem si nechal, naposled je to personální zázemí, musíte mít garanta, docenta, musí tam být minimálně několik kolegů s vědeckým titulem Ph.D. A samozřejmě spousta možností, kde se dá absolvovat praktickou výuku. Jsem moc rád, že ve spolupráci s Oblastní stomatologickou komorou, která s námi od začátku spolupracuje s lékařskou fakultou s Fakultní nemocnicí na přípravě toho studijního programu tak, že se nám do výběrových řízení přihlásily desítky stomatologů z praxe, kteří vyjádřili svůj zájem se podílet na praktické výuce a spolupracovat s lékařskou fakultou na novém studijním programu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je vůbec možné to dát všechno dohromady? To, co jste řekl, protože je to velké množství, aby se studijní obor mohl od září otevřít?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: V momentě, když jsme zakrytovali všeobecné lékařství a odeslali spis, tak stomatologie se stala naší prioritou číslo jedna. Takže jsme skutečně dlouhé měsíce, víc než půl roku, pracovali na tom akreditačního spisu, který jen pro představu má více než třináct set stran, takže je velmi rozsáhlý a současně probíhala různá výběrová řízení na materiál, vybavení, na personál a tato práce je za námi, ale neustále pokračují další. My samozřejmě to směřujeme tak, kdyby se neotevřela stomatologie náhodou letos v září, tak všechny ty aktivity přizpůsobíme tomu, aby to bylo příští rok v září, ale zatím jsme pořád v tom termínu, který jsme si původně stanovili. Momentálně akreditační spis na ministerstvu zdravotnictví u externích hodnotitelů, pokud to projde, bude se mu věnovat Národní akreditační úřad a pokud ten řádově v horizontu několika měsíců se vyjádří kladně nebo bude mít připomínky, které budou natolik konstruktivní, že je budeme schopní reflektovat a upravit v našich podmínkách, tak počítáme s tím, že bychom i kdyby v pozdějším termínu spustili přijímací řízení a otevřeli ten studijní program už letos v září.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostravská univerzita patří mezi ty, které se řadí k řadě měst a jiných institucí, která má blokované peníze ve Sberbank, je to 150 milionů zhruba. Odrazí se ty chybějící zatím chybějící peníze ve fungování lékařské fakulty?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Nás o tom informoval pan kvestor. Zatím žádná fakulta ostravská neví do jaké míry to může tu konkrétní fakultu postihnout. Jsou to peníze z fondů. Bylo nám řečeno všem děkanů, na kolegy rektora, že by to žádné fungování, žádné složky Ostravské univerzity v letošním roce ovlivnit nemělo. Co bude dál to úplně přesně nevíme, ale doufáme, že vzhledem k tomu, že Sberbank byla jakoby zdravá banka, takže se to podaří vypořádat tak, abychom tu chybějící část, protože tu velkou chybějící část, ke které se teď nedostane univerzita, tak aby se jí podařilo získat. Jsou to peníze z fondu, jak jsem říkal i rozvojových a dalších, takže uvidíme i to. Je to určitá částka, která není malá, ale zase není většinová z těch fondů, takže doufám, že nějak se nám to podaří společně zvládnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane děkana, já Vám děkuji za rozhovor.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-31-03-2022-17-30