Jedná se o první velkou výstavu Jiřího Šiguta v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Pro Moravskoslezský kraj je důležité představovat významné osobnosti, jejichž život a dílo se pojí s naším regionem a zároveň ho významným způsobem přesahují. Experimentální fotografická tvorba Jiřího Šiguta bývá hojně prezentovaná na mezinárodních výstavách v Česku i zahraničí, řekl radní pro kulturu a památkovou péči Peter Harvánek.
O VÝSTAVĚ
Výstavní projekt Minulé a budoucí přítomnosti představuje fotografie a malby Jiřího Šiguta ve dvou sálech Domu umění v Ostravě. Představen bude nejen autorův úplně první fotografický záznam procházky opavskými Kateřinkami ze dne 19. června 1985, ale také nejnovější komprimovaná malba porubského nebe z 2. ledna 2025. Podstatným prvkem autorovy práce je bezprostřední přítomnost v čase, kdy umělecké dílo vzniká a ustavuje se. Ať už se jedná o fotografické záznamy delších časových úseků, pokládání fotopapírů v přírodních lokalitách, anebo dlouhotrvající meditativní nanášení jednotlivých vrstev akrylové barvy na plátno.
Dílo Jiřího Šiguta se vymyká z hranic estetické zkušenosti a mnohem více se provazuje s širším polem obecné teorie poznání. Šigut v tomto směru rozvíjí své experimenty s krátkodobým krajinným dotykem a déle probíhajícím kontaktem, který zahrnuje i krajinu měst. Objevuje souvislosti mezi tím, co prožívá na vycházce, ve výtahu nebo v MHD, a tím, co zaznamenává, uzavřel kurátor výstavy Petr Vaňous, který byl Českou akademií vizuálního umění vyhlášen kurátorem roku 2023.
FOCENÍ S KRYTKOU NA OBJEKTIVU I BEZ FOTOAPARÁTU
Pro tvorbu Jiřího Šiguta jsou podstatnými prvky prostor a čas. Předem stanovený čas a prostor jsou zásadní pro konečnou podobu díla, která je zachycena náhodně bez zásahu autora. Tvorba Jiřího Šiguta začíná otázkou: kde a proč tu jsem? Na základě tohoto tázání umělec prověřuje zvolené médium, nejčastěji fotografii nebo v současnosti z fotografie vycházející malby. Jiří Šigut je solitér a rád experimentuje, jako v případě focení s krytkou na objektivu nebo při radikálním digitálním rozložení portrétů na jednotlivé pixely, které následně přenáší na plátno. Fotoaparátem zachycuje každodenní realitu, procházky, jízdu ve vlaku, podobu deště či pokles venkovní teploty. Od 90. let 20. století vynechává fotoaparát úplně, když nechá působit světlo na fotocitlivou vrstvu fotografického papíru v lese, na poli, v potoce nebo v tůních. Jeho experimentování s fotografií zkoumá možnosti toho, co médium fotografie ještě unese.
Zvolením určitého časového úseku, sledováním vnitřních změn nebo záznamu akce pro sebe ukončuji vše předem a nezměněně dané, a to, co se v daných okamžicích odehrává a nelze ve své obsáhlosti v kontextu k našim fyziologickým možnostem plně vnímat, jen prostě a pravdivě v pravém slova smyslu dokumentuji a zaznamenávám. A proto si myslím, že právě fotografie dává ze všech médií největší možnost zachytit a v budoucnu zpřítomnit akce, události nebo jen holé plynutí času dob dávno minulých, uzavřel Jiří Šigut.
Součástí výstavy budou také audionahrávky několika hudebních skladeb, které Jiřího Šiguta inspirovaly při práci, například skladba Music in 12 parts od Philipa Glasse, která měla svou světovou premiéru právě v Ostravě v roce 2013. Výstavou se můžete projít společně s autorem a kurátorem ve čtvrtek 6. března v 17 hodin. Nutná je rezervace předem na webových stránkách GVUO.
Galerie výtvarného umění v Ostravě a vydavatelství Kant vydaly Jiřímu Šigutovi v roce 2018 rozsáhlou monografii. Zakoupit ji je možné na pokladně Domu umění. GVUO také nabízí dva workshopy s Jiřím Šigutem, malířský workshop se uskuteční 7. února od 16.30 do 18 hodin a dvoudenní fotografický workshop pak 13. a 14. února od 17 do 18 hodin. Rezervace je možná již nyní na webových stránkách GVUO.
PRAKTICKÉ INFORMACE
Ve stejný den budou také zahájeny výstavy TEREZA SAMKOVÁ / Axonometrie bytí z cyklu GVUO GEN* a SURSUM (1910–1912) v Kabinetu grafiky. V Domě umění, GVUO si nyní můžete také prohlédnout Výstavu jednoho díla ze sbírek GVUO. Dvacáté osmé dílo, malbu Jezerní krajina od Toyen, vybrala scenáristka Andrea Sedláčková. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 60 korun plné a 30 korun zlevněné. V pátek a pro seniory je vstup volný.
Kontakt pro média: Jana Malášek Šrubařová, 731 691 563, srubarova@gvuo.cz
JIŘÍ ŠIGUT / Minulé a budoucí přítomnosti
22. 1. – 23. 3. 2025 (vernisáž 21. 1. v 17 hodin)
Kurátor: Petr Vaňous
Grafický design: Katarína Jamrišková
JIŘÍ ŠIGUT (1960), malíř a fotograf, absolvoval studia technického směru. Zaměstnán byl jako strojní zámečník, technolog oprav i konstruktér, v současnosti se živí jako grafický designér. Žije, pracuje a tvoří v Ostravě. Fotografii se věnuje již od roku 1985, malbě pak od roku 2010. Je držitelem Ceny Jantar v kategorii výtvarné umění a členem skupiny Měkkohlaví. Jeho tvorba je zastoupena v českých i zahraničních veřejných sbírkách.
Partneři: Moravskoslezský kraj; Rada galerií České republiky; Svetlik Art Foundation; Galerie Zdeněk Sklenář; Fakultní nemocnice Ostrava; Newton media, a.s.; Rengl, s.r.o.; Epona Ostrava s.r.o.; Tiskárna Helbich, a.s.
Mediální partneři: Art Antiques; Artalk; Artikl; Art Revue; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; Patriot Program; polar; rádio Čas
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz.