Slezskoostravský hřbitov dávno neslouží jen místním
V těchto dnech zažívají hřbitovy největší nápor z celého roku. Obzvlášť to pak platí o největším Ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě, který v období dušiček navštíví neuvěřitelných 80 tisíc lidí. Radnice se snaží o hřbitov pečovat, ročně do něj investuje miliony korun.
Ústřední hřbitov Slezská Ostrava má rozlohu 27 hektarů a je na něm 16 tisíc hrobových míst. To z něj dělá nejen největší hřbitov v Ostravě, ale jeden z největších v celé zemi. V období Památky zesnulých na přelomu října a listopadu jej navštíví 80 tisíc lidí.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Přestože hřbitov patří Slezské Ostravě a staráme se o něj, občané Slezské Ostravy tvoří na hřbitově pouze pětinu pochovaných. Zbytek jsou opravdu občané zbylých částí Ostravy. Proto se magistrát podílí jak na údržbě a opravách hřbitova, tak na investičních akcích, které zde realizujeme."
V současné době například běží rekonstrukce okolí kostela sv. Josefa, který stojí u jednoho ze vstupů na hřbitov.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Prostranství před kostelem získá novou kamennou dlažbu, přibydou zde nové stromy a další prvky veřejného mobiliáře. Hned za vstupem se buduje nová květinová síň."
anketa, návštěvníci hřbitova: "Je to pěkné, tady mám babičku, starají se to."
"Je tady dobrá dostupnost, je tu parkoviště a dle mého se o to dobře starají."
Až do konce listopadu je hřbitov návštěvníkům otevřen od 7 do 20 hodin. K dispozici je parkoviště a k oběma spodním vstupům lze přijet i trolejbusy.
---
Vedení Slezské se setkalo s obyvateli Antošovic
Vedení Slezské Ostravy uspořádalo další výjezd mezi obyvatele Antošovic. Setkání se tradičně koná v hasičské zbrojnici a místní lidé mají nejlepší příležitost k podání podnětů ke zlepšování života v tomto správním obvodu a jak už tomu bývá, někteří kritizovali, jiní chválili.
Antošovice jsou jedním z osmi správních obvodů Slezské Ostravy. Aktuálně mají 269 obyvatel a stále si zachovávají vesnický ráz. Jedním z nejvhodnějších způsobů komunikace s radnicí je pravidelné setkávání se starostou a vedením obvodu.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Veřejná setkání jsme začali organizovat už před 5 lety. Naším cílem je se za občany vydat a zjistit, co je trápí."
Častým tématem podobných setkání je doprava a parkování. Antošovicemi prochází přímý úsek silnice a někteří řidiči jezdí rychle.
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Chceme se znovu pokusit o to, aby v té jedné části byla sedmdesátka, aby si ti řidiči uvědomili, že přijeli opět do obce, ať ze strany Koblova do Antošovic nebo opačně."
Hasičům se nevejde do zbrojnice nové auto a mají už slíbenu přístavbu. Dosluhuje už prý ale také kotel.
Petr Dočkal, starosta JSDH Antošovice: "Musíme si to nějak rozdělit, takže my se na té schůzi vždycky nějak domluvíme."
"Já jsem ještě chtěla poděkovat pracovnicích tady s toho domova pro seniory, jaké oni vymýšlejí pro ty staroušky akce, úžasné."
V minulém volebním období vyjelo vedení Slezské mezi občany obvodů 38 krát. V tomto roce setkání pokračují. To další bude v hasičské zbrojnici v Kunčičkách 13. listopadu v 18 hodin.
---
Pohádkové bytosti strašily děti na lampionovém průvodu
Velkou oblibu si za léta své existence vysloužil lampionový průvod, který se koná v Heřmanicích. Na děti a jejich rodiče tentokrát čekaly pohádkové bytosti a spousta her. Rodiče se v podzimním večeru zahřívali nejrůznějšími nápoji.
Tradice lampionového průvodu v Heřmanicích už získala takový věhlas, že se jej zdaleka neúčastní pouze místní děti. Sraz byl jako vždy u hasičské zbrojnice, kde už se děti před samotným pochodem zahřívaly na diskotéce tancem a hrami.
Jiří Prokeš, pořadatel: "Máme 15. ročník a jak se tak dívám kolem sebe, tak je to pořád větší a větší a my jsme moc rádi."
Úderem 17 hodiny se dal průvod do pohybu. Trasa vedla na fotbalové hřiště a děti čekala nejrůznější strašidelná i veselá překvapení.
Silvie Šeděnková, pořadatelka: "Není to je lampionový průvod, protože všichni se dostanou do pohádkové říše, kde budou strašidla a různé pohádkové bytosti. Je to takové divoké."
anketa, účastníci průvodu: "já se bojím."
"Je to moc pěkné a takové strašidelné i já jsem se bála."
Na hřišti na všechny čekalo občerstvení a spousta zábavy. Pobavily se nejen děti, ale i dospělí a vůbec nikdo neřešil, že vlastně ani neví, jaký je původ tradice lampionových průvodů. Někdo odkazuje na náboženské tradice, někdo si pamatuje výstřel z Aurory a někdo si myslí, že průvody souvisí s americkým halloweenem.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.