Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti, Kariérní restart díky projektu TRAUTOM

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Projekt TRAUTOM pomáhá lidem v Moravskoslezském kraji zlepšit si kvalifikaci nebo změnit obor. Zaměřuje se na zelenou a digitální transformaci a podporuje ty, kterým hrozí ztráta práce, aby našly lepší uplatnění. Téma pro ředitele Moravskoslezského paktu zaměstnanosti Martina Navrátila. Dobrý den, vítejte u nás.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, představte v krátkosti projekt TRAUTOM našim divákům.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Úplně lapidárně řečeno, projekt TRAUTOM mapuje, co průmysl, který se mění, potřebuje, jaké potřebuje vzdělání a tak dál. A my si potom klademe otázku, jestli to vzdělání je tady dostupné. A zjišťujeme, že částečně ano, částečně ne. A ta část, která chybí, tu je potřeba doplnit. Aby se opravdu mohly lidé rekvalifikovat. Potřebují na to nejenom prostředky a ochotu, ale potřebují i to dostupné vzdělávání. A nejde přitom jen o rekvalifikace. Vzdělávat nově a jinak se musí i žáci ve školách na středních i na vysokých. A tam potřebují podklady, co průmysl chce. A to vzdělávání musí přinést tu správnou odpověď. To je smysl TRAUTOMu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mě teď napadá, když vy odhalíte, co chybí aktuálně, teď hledáte možnosti toho dovzdělávání. Je to těžké? Narážíte i na to, že v Moravskoslezském kraji třeba tento typ vzdělávání nebo tato linie některá chybí?

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Ano, je to případ od případu. Je to celá řada digitálních dovedností, jako je cyber security a jako jsou další digitální disciplíny, kde vzdělávání existuje, ale ne třeba v té konkrétní podobě, kterou ty firmy potřebují. A my přijdeme právě třeba za naším partnerem Vysokou školou báňskou a ukazujeme, jak je potřeba tu výuku v tomto ohledu adaptovat. Je proto připravený konkrétní proces, kdy se spolu s firmami ptáme a připravujeme karty profesí. Připravujeme takovou kompetenční matici, kde ty dovednosti, kompetence jsou zmapované a to potom konzultujeme s těmi poskytovateli vzdělávání, ať už se jedná o ten level středního vzdělání nebo vysokého vzdělání. A není to tak, že by tady vůbec nic nebylo a že by se začínalo na zelené louce. Ale je potřeba to adaptovat, posunout, otevřít nové kurzy a to, co je velikánskou bolestí, znovu to opakujeme a k tomu ten TRAUTOM má velmi přispět. Není tu dostatek vzdělávání pro dospělé, máme tady kurzy pro žáky, přednášky a tak dál. Ale potřebujeme odpolední kurzy pro dospělé, pro lidi, kterým je 30 - 40, kteří už v tom pracovním procesu jsou a teď se potřebují dovzdělat. Ta firma to chce, poptává to a my s nimi připravujeme takové veliké vzdělávací plány. A je potřeba se rozhlédnout a říct si, kdo nám to vzdělání poskytne. A tady to je ta stránka, kterou musíme velmi intenzivně rozvíjet.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Za jak dlouhou dobu zareagují školy na tu vaši poptávku? Protože pro ně to taky není jednoduché.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Já bych to takhle nezobecňoval. Jde to v nějakých cyklech. Právě třeba ten rok 2025 je pro nás velmi důležitý, protože předložíme takovou novou sadu právě informaci o trhu práce pro ty školy. Je důležité říct si, jak mají ty nové kompetence vypadat, ale taky kolik bude lidí, kteří je budou požadovat, který je budou chtít, které firmy budou chtít vzdělávat a tak dále, aby si ty kurzy daly připravit. Čili v roce 2025 uděláme takový veliký výkop a předpokládáme, že rok bude taková adaptační doba, kde se ty první vlaštovky už na straně toho vzdělávání můžou objevit. Ale to se velmi těžko zdůvodňuje. Máme tady spoustu škol středních i vysokých, budeme se všemi jednat. Je to i požadavek kraje zapojit všechny vysoké školy, tak prostě uvidíme, jakým tempem budou reagovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě říct, co TRAUTOM nabízí občanům.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Tohle všechno nabízí občanům, co jsem řekl, protože většina občanů jsou zaměstnanci, takže i tohle jim nabízíme. Ale někdy je taky potřeba se poradit. Jsme na křižovatce, buďto našeho zaměstnavatele zavřeli, není produktivní. Máme tady ten výrazný případ, který si všichni pamatujeme, jako byla ta společnost Liberty, anebo prostě jenom optimalizuje. A to se teď stává v řadě podniků. Anebo je tu jiný scénář, že člověk sám chce změnit profesi a teďka nestačí jenom, aby se dovzdělat, ale potřebuje obrovskou sumu informací. Když se rozhoduje na základě mála informací, rozhoduje se špatně. Když má dostatek informací, rozhoduje se dobře. A my jsme otevřeli poradenské středisko. Vy mi položíte otázku: "Kde je to poradenské středisko?" A já řeknu na Skeletu. Ale takhle jednoduché to není, protože to poradenské středisko je kdekoliv ho občané Moravskoslezského kraje potřebují, protože poskytujeme i služby on line, ale zároveň právě když se někde propouští, jako bylo třeba v létě Liberty, tak jsme byli celé léto tam. Anebo teď spolupracujeme třeba v Dětmarovicích a tak dál. A co můžeme těm občanům poradit? My občanům radíme, to zní trošku paradoxně. Co umí, co vlastně vědí, a jakou to, co umí a vědí, má hodnotu na trhu práce? Jak to uplatnit, jak to pojmenovat, jak to převést do sebeprezentace, do životopisu, do motivačního dopisu atd.. Jak se umět představit a opravdu vysvětlit, že věci, které považují za samozřejmé, protože je třicet let dělají, mají ještě někde u jiných zaměstnavatelů hodnotu. A potom jim taky představujeme ten trh práce jako takový. Kolik je zaměstnavatelů, kteří berou nebo budou brát lidi s profesí, s kvalifikací a se zkušenostmi, jako má ten konkrétní zájemce o poradenství. Čili je toho hodně, co jim můžeme říct, jaké jsou výdělky, o jaké výdělky si můžou říkat, jaké jsou průměrné výdělky, jaké jsou výdělky pro absolventy a tak dále. Čili je to obrovská spousta informací a když se v nich člověk zorientuje, umí je propojit, tak je potom úspěšný při výběru zaměstnání. A tohle středisko je otevřené, je k dispozici. My jsme ho chtěli otevřít už v létě, ale protože naše kapacity byly plně vytížené tou společností Liberty, tak říkáme, že jsme to poradenské středisko otevřeli v říjnu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, zkusme namodelovat konkrétní situaci. Jsem člověk, který přišel o práci. Jdu samozřejmě na úřad práce, tam se dozvím jakési informace a pak radíte - vyhledat vás?

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Radíme vyhledat nás. Anebo bych taky řekl, že už je to pozdě. My si samozřejmě s úřadem práce velmi efektivně a v dobré shodě práci dělíme a oni se zaměřují zejména především ne výhradně, ale na lidi, kteří jsou nezaměstnaní a nejvíc se starají o ty, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. My ne. My se staráme v projektu TRAUTOM, zejména o lid, my tomu říkáme zájemci o změnu zaměstnání. A ještě dřív, my jsme se tedy bavili o propouštění, ale ten zaměstnanec to ví dopředu. Když je to dobrý zaměstnavatel, ví to hodně dlouho dopředu. Když je to horší zaměstnavatel ví to krátce dopředu, ale vždycky to musí vidět dopředu. Může se s námi přijít poradit ještě dřív, než jde na úřad práce a dozvědět se: "Chci tohle to dělat, ale chybí mi tady ta kompetence, kde se dovzděláš? Kde na to vzdělání získáš prostředky? Jak se představit zaměstnavateli?" A tak, jak už jsem o tom mluvil. Čili konkrétní příklad může být člověk právě z dělnické profese, jako to byli ti kolegové z Liberty. Ale můžu uvést třeba příklad ženy, které tady zrušili pobočku pojišťovny, která za námi přišla, radila se, byla přesvědčena o tom, že nic moc pro ten trh práce nemůže nabídnout, ale s naší pomocí identifikovala to, co umí. Naučila se o tom mluvit a našla skvělé uplatnění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zkusme ještě okomentovat aktuální situaci na trhu práce tady v Moravskoslezském kraji.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Já myslím, že ta situace není nijak překvapivá. My tady máme vyšší podíl nezaměstnanosti, než je národní průměr, pohybuje se to kolem 5 % a ty veliké světové změny a trendy a tak dál nedoléhají nějakými velkými výkyvy. Čili co se týče nezaměstnanosti, tak je to stejné. To, co se trošičku mění, je určitá nejistota, která se projevuje tím, že někteří zaměstnavatelé jsou opatrnější, mění rozvojové plány třeba za plány k optimalizaci zaměstnanců. Takže vidíme i třeba v automobilovém průmyslu, že některé firmy propouštějí, ale v malých množstvích a tak dál. Prostě trošičku šetří a očekávají, co bude dál. To platí i pro Moravskoslezský kraj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak vidíte budoucnost v TRAUTOMu? Protože to, co říkáte, co všechno poskytujete a nabízíte, to je výhled do daleké budoucnosti. Tyhle služby lidé budou vyhledávat stále?

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Ano, projekt TRAUTOM je strategický projekt. To zní jako fráze a lidé už to nechtějí slyšet. Ale pojďme si jednoduše říct, co to znamená. To znamená, že my máme nějaké období na to, ty služby připravit, vyzkoušet a hlavně si vyzkoušet, co dělat pro to, aby byly dostupné a srozumitelné občanům. Jak je propagovat, aby jaksi byly po ruce lidem. A od toho roku 2027 ty služby už mají trvat. V tom je to strategické, proto o tom neradi mluvíme jako o projektu. Není to projekt, protože my jsme zvyklí asociovat si, že projekt začíná a končí. A když se řekne projekt, tak se objeví prvek nedůvěry. Ale to není ten případ, to je prostě zavádění nových služeb. Ten projekt, to je období, po které se ty služby rozjíždějí, ale měly by se tady uchovat. Takže i služby pro firmy i služby pro občany tady budou prostě trvat po velmi dlouhou dobu. Zvažujeme, že ta aplikace, kterou zpřístupníme veřejnosti v září, to se tady zavazuji veřejně. Takže se bude jmenovat "Můj job". Jméno ještě zvažujeme, ale bude to právě aplikace, která ten díl poradenství, který se dá přenést na digitální komunikaci, tak v něm bude obsažen. To znamená, že to bude aplikace, ve které se občané Moravskoslezského kraje zorientují, jaké tady jsou příležitosti. Zadají tam, co umí, jaká je jejich kvalifikace, jaké jsou jejich kompetence a nabídne jim to podobná zaměstnání. Pomůže jim to sepsat životopis, připravit se na pohovor. Čili bude taková velmi všestranná pomůcka, jak měnit práci v Moravskoslezském kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky a vám děkuji za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti, Kariérní restart díky projektu TRAUTOM
13. května 2025, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Projekt TRAUTOM pomáhá lidem v Moravskoslezském kraji zlepšit si kvalifikaci nebo změnit obor. Zaměřuje se na zelenou a digitální transformaci a podporuje ty, kterým hrozí ztráta práce, aby našly lepší uplatnění. Téma pro ředitele Moravskoslezského paktu zaměstnanosti Martina Navrátila. Dobrý den, vítejte u nás.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, představte v krátkosti projekt TRAUTOM našim divákům.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Úplně lapidárně řečeno, projekt TRAUTOM mapuje, co průmysl, který se mění, potřebuje, jaké potřebuje vzdělání a tak dál. A my si potom klademe otázku, jestli to vzdělání je tady dostupné. A zjišťujeme, že částečně ano, částečně ne. A ta část, která chybí, tu je potřeba doplnit. Aby se opravdu mohly lidé rekvalifikovat. Potřebují na to nejenom prostředky a ochotu, ale potřebují i to dostupné vzdělávání. A nejde přitom jen o rekvalifikace. Vzdělávat nově a jinak se musí i žáci ve školách na středních i na vysokých. A tam potřebují podklady, co průmysl chce. A to vzdělávání musí přinést tu správnou odpověď. To je smysl TRAUTOMu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mě teď napadá, když vy odhalíte, co chybí aktuálně, teď hledáte možnosti toho dovzdělávání. Je to těžké? Narážíte i na to, že v Moravskoslezském kraji třeba tento typ vzdělávání nebo tato linie některá chybí?

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Ano, je to případ od případu. Je to celá řada digitálních dovedností, jako je cyber security a jako jsou další digitální disciplíny, kde vzdělávání existuje, ale ne třeba v té konkrétní podobě, kterou ty firmy potřebují. A my přijdeme právě třeba za naším partnerem Vysokou školou báňskou a ukazujeme, jak je potřeba tu výuku v tomto ohledu adaptovat. Je proto připravený konkrétní proces, kdy se spolu s firmami ptáme a připravujeme karty profesí. Připravujeme takovou kompetenční matici, kde ty dovednosti, kompetence jsou zmapované a to potom konzultujeme s těmi poskytovateli vzdělávání, ať už se jedná o ten level středního vzdělání nebo vysokého vzdělání. A není to tak, že by tady vůbec nic nebylo a že by se začínalo na zelené louce. Ale je potřeba to adaptovat, posunout, otevřít nové kurzy a to, co je velikánskou bolestí, znovu to opakujeme a k tomu ten TRAUTOM má velmi přispět. Není tu dostatek vzdělávání pro dospělé, máme tady kurzy pro žáky, přednášky a tak dál. Ale potřebujeme odpolední kurzy pro dospělé, pro lidi, kterým je 30 - 40, kteří už v tom pracovním procesu jsou a teď se potřebují dovzdělat. Ta firma to chce, poptává to a my s nimi připravujeme takové veliké vzdělávací plány. A je potřeba se rozhlédnout a říct si, kdo nám to vzdělání poskytne. A tady to je ta stránka, kterou musíme velmi intenzivně rozvíjet.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Za jak dlouhou dobu zareagují školy na tu vaši poptávku? Protože pro ně to taky není jednoduché.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Já bych to takhle nezobecňoval. Jde to v nějakých cyklech. Právě třeba ten rok 2025 je pro nás velmi důležitý, protože předložíme takovou novou sadu právě informaci o trhu práce pro ty školy. Je důležité říct si, jak mají ty nové kompetence vypadat, ale taky kolik bude lidí, kteří je budou požadovat, který je budou chtít, které firmy budou chtít vzdělávat a tak dále, aby si ty kurzy daly připravit. Čili v roce 2025 uděláme takový veliký výkop a předpokládáme, že rok bude taková adaptační doba, kde se ty první vlaštovky už na straně toho vzdělávání můžou objevit. Ale to se velmi těžko zdůvodňuje. Máme tady spoustu škol středních i vysokých, budeme se všemi jednat. Je to i požadavek kraje zapojit všechny vysoké školy, tak prostě uvidíme, jakým tempem budou reagovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě říct, co TRAUTOM nabízí občanům.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Tohle všechno nabízí občanům, co jsem řekl, protože většina občanů jsou zaměstnanci, takže i tohle jim nabízíme. Ale někdy je taky potřeba se poradit. Jsme na křižovatce, buďto našeho zaměstnavatele zavřeli, není produktivní. Máme tady ten výrazný případ, který si všichni pamatujeme, jako byla ta společnost Liberty, anebo prostě jenom optimalizuje. A to se teď stává v řadě podniků. Anebo je tu jiný scénář, že člověk sám chce změnit profesi a teďka nestačí jenom, aby se dovzdělat, ale potřebuje obrovskou sumu informací. Když se rozhoduje na základě mála informací, rozhoduje se špatně. Když má dostatek informací, rozhoduje se dobře. A my jsme otevřeli poradenské středisko. Vy mi položíte otázku: "Kde je to poradenské středisko?" A já řeknu na Skeletu. Ale takhle jednoduché to není, protože to poradenské středisko je kdekoliv ho občané Moravskoslezského kraje potřebují, protože poskytujeme i služby on line, ale zároveň právě když se někde propouští, jako bylo třeba v létě Liberty, tak jsme byli celé léto tam. Anebo teď spolupracujeme třeba v Dětmarovicích a tak dál. A co můžeme těm občanům poradit? My občanům radíme, to zní trošku paradoxně. Co umí, co vlastně vědí, a jakou to, co umí a vědí, má hodnotu na trhu práce? Jak to uplatnit, jak to pojmenovat, jak to převést do sebeprezentace, do životopisu, do motivačního dopisu atd.. Jak se umět představit a opravdu vysvětlit, že věci, které považují za samozřejmé, protože je třicet let dělají, mají ještě někde u jiných zaměstnavatelů hodnotu. A potom jim taky představujeme ten trh práce jako takový. Kolik je zaměstnavatelů, kteří berou nebo budou brát lidi s profesí, s kvalifikací a se zkušenostmi, jako má ten konkrétní zájemce o poradenství. Čili je toho hodně, co jim můžeme říct, jaké jsou výdělky, o jaké výdělky si můžou říkat, jaké jsou průměrné výdělky, jaké jsou výdělky pro absolventy a tak dále. Čili je to obrovská spousta informací a když se v nich člověk zorientuje, umí je propojit, tak je potom úspěšný při výběru zaměstnání. A tohle středisko je otevřené, je k dispozici. My jsme ho chtěli otevřít už v létě, ale protože naše kapacity byly plně vytížené tou společností Liberty, tak říkáme, že jsme to poradenské středisko otevřeli v říjnu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, zkusme namodelovat konkrétní situaci. Jsem člověk, který přišel o práci. Jdu samozřejmě na úřad práce, tam se dozvím jakési informace a pak radíte - vyhledat vás?

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Radíme vyhledat nás. Anebo bych taky řekl, že už je to pozdě. My si samozřejmě s úřadem práce velmi efektivně a v dobré shodě práci dělíme a oni se zaměřují zejména především ne výhradně, ale na lidi, kteří jsou nezaměstnaní a nejvíc se starají o ty, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. My ne. My se staráme v projektu TRAUTOM, zejména o lid, my tomu říkáme zájemci o změnu zaměstnání. A ještě dřív, my jsme se tedy bavili o propouštění, ale ten zaměstnanec to ví dopředu. Když je to dobrý zaměstnavatel, ví to hodně dlouho dopředu. Když je to horší zaměstnavatel ví to krátce dopředu, ale vždycky to musí vidět dopředu. Může se s námi přijít poradit ještě dřív, než jde na úřad práce a dozvědět se: "Chci tohle to dělat, ale chybí mi tady ta kompetence, kde se dovzděláš? Kde na to vzdělání získáš prostředky? Jak se představit zaměstnavateli?" A tak, jak už jsem o tom mluvil. Čili konkrétní příklad může být člověk právě z dělnické profese, jako to byli ti kolegové z Liberty. Ale můžu uvést třeba příklad ženy, které tady zrušili pobočku pojišťovny, která za námi přišla, radila se, byla přesvědčena o tom, že nic moc pro ten trh práce nemůže nabídnout, ale s naší pomocí identifikovala to, co umí. Naučila se o tom mluvit a našla skvělé uplatnění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zkusme ještě okomentovat aktuální situaci na trhu práce tady v Moravskoslezském kraji.

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Já myslím, že ta situace není nijak překvapivá. My tady máme vyšší podíl nezaměstnanosti, než je národní průměr, pohybuje se to kolem 5 % a ty veliké světové změny a trendy a tak dál nedoléhají nějakými velkými výkyvy. Čili co se týče nezaměstnanosti, tak je to stejné. To, co se trošičku mění, je určitá nejistota, která se projevuje tím, že někteří zaměstnavatelé jsou opatrnější, mění rozvojové plány třeba za plány k optimalizaci zaměstnanců. Takže vidíme i třeba v automobilovém průmyslu, že některé firmy propouštějí, ale v malých množstvích a tak dál. Prostě trošičku šetří a očekávají, co bude dál. To platí i pro Moravskoslezský kraj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak vidíte budoucnost v TRAUTOMu? Protože to, co říkáte, co všechno poskytujete a nabízíte, to je výhled do daleké budoucnosti. Tyhle služby lidé budou vyhledávat stále?

Martin Navrátil, ředitel, MS pakt zaměstnanosti: Ano, projekt TRAUTOM je strategický projekt. To zní jako fráze a lidé už to nechtějí slyšet. Ale pojďme si jednoduše říct, co to znamená. To znamená, že my máme nějaké období na to, ty služby připravit, vyzkoušet a hlavně si vyzkoušet, co dělat pro to, aby byly dostupné a srozumitelné občanům. Jak je propagovat, aby jaksi byly po ruce lidem. A od toho roku 2027 ty služby už mají trvat. V tom je to strategické, proto o tom neradi mluvíme jako o projektu. Není to projekt, protože my jsme zvyklí asociovat si, že projekt začíná a končí. A když se řekne projekt, tak se objeví prvek nedůvěry. Ale to není ten případ, to je prostě zavádění nových služeb. Ten projekt, to je období, po které se ty služby rozjíždějí, ale měly by se tady uchovat. Takže i služby pro firmy i služby pro občany tady budou prostě trvat po velmi dlouhou dobu. Zvažujeme, že ta aplikace, kterou zpřístupníme veřejnosti v září, to se tady zavazuji veřejně. Takže se bude jmenovat "Můj job". Jméno ještě zvažujeme, ale bude to právě aplikace, která ten díl poradenství, který se dá přenést na digitální komunikaci, tak v něm bude obsažen. To znamená, že to bude aplikace, ve které se občané Moravskoslezského kraje zorientují, jaké tady jsou příležitosti. Zadají tam, co umí, jaká je jejich kvalifikace, jaké jsou jejich kompetence a nabídne jim to podobná zaměstnání. Pomůže jim to sepsat životopis, připravit se na pohovor. Čili bude taková velmi všestranná pomůcka, jak měnit práci v Moravskoslezském kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky a vám děkuji za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-13-05-2025-17-14