Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Střelba uvnitř soudu v Novém Jičíně spustila cvičení
  • Z kravína knihovna. Hospodářský dvůr v Hukvaldech se mění v centrum obce
  • Policisté z celého kraje darovali krev
  • Havířov investoval 15 milionů do obnovy školního hřiště
  • Radnice zahájila 10. ročník participativního rozpočtu

Střelba uvnitř soudu v Novém Jičíně spustila cvičení

V budově soudu v Novém Jičíně bylo dnes dopoledne slyšet střelbu a volání o pomoc, ovšem jako součást taktického cvičení policie a dalších složek integrovaného záchranného systému. Střelce se během simulace podařilo eliminovat do dvou hodin.

Desítky osob uvnitř budovy okresního soudu v Novém Jičíně ohrožovali dva střelci, zevnitř bylo slyšet střelbu, křik a volání o pomoc. Cíl tohoto plánovaného bezpečnostního cvičení policie byl jasné - co nejrychleji útočníky eliminovat.

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Cvičení se zúčastnilo bezmála šedesát policistů. Úkolem bylo nacvičit si dojezdové časy hlídek zejména z obvodního oddělení Nový Jičín a celého okresu, dále eliminace střelce, v konkrétním případě to byli dva střelci, a dále jsme řešili spolupráci s hasičskou záchrannou službou, to znamená vynášení zraněných a evakuování osob do bezpečného prostoru.”

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Z hlediska bezpečnosti našich zaměstnanců je důležité, abychom si vyzkoušeli takovou situaci, která, bohužel, může nastat. Ten zásah byl velice rychlý, profesionální, ta navazující spolupráce byla velice dobrá. Tak si myslím, že to bylo ku prospěchu nejen těch složek, které zasahovaly, ale i našich zaměstnanců, kteří vědí, jak se v takové situaci zachovat a co bude následovat.”

přihlížející veřejnost:

“Určitě je to dobré, alespoň pak lidé budou vědět, jak se mají zachovat.”

“Trénink je trénink, ale realita je realita, všechno může být úplně jinak.”

Do cvičení byly zapojeny všechny složky integrovaného záchranného systému. Analýza průběhu potrvá několik dnů. První postřehy už ovšem na soudu mají, chybí tu zařízení, které by najednou všechny zaměstnance hned v počátku útoku varovalo, a to třeba jednoduchá siréna.

---

Z kravína knihovna. Hospodářský dvůr v Hukvaldech se mění v centrum obce

Někdejší hospodářský dvůr v centru Hukvald získává nové využití. Z bývalého kravína vznikla knihovna a prostor pro komunitní akce. Nová budoucnost čeká také na bývalý teletník a sýpku.

Obecní knihovna dosud sídlila v budově místní základní školy, kde však neměla dostatečné zázemí. Přestěhování prospělo nejen knihám, ale i čtenářům.

Ivana Hrčková, místostarostka Hukvald: "Myslím si, že knihovna získala hlavně lepší prostory, protože byla umístěna v základní škole v opravdu stísněných podmínkách. Ptala jsem se paní knihovnice, kolik tu máme svazků – říkala, že deset tisíc – a to mě opravdu mile překvapilo. Teď bude moct asi dokupovat další knihy a knihovna se bude rozšiřovat."

Markéta Kološová, ředitelka hukvaldské knihovny: "Knihovna původně sídlila v budově základní školy, v bývalé kotelně. Ty prostory byly sice pěkné, ale stísněné. Bylo to výhodné strategické místo – děti mohly během přestávky přeběhnout, rodiče to měli blízko při vyzvedávání dětí ze školy či školky. Ale pro konání větších akcí nebyly tyto prostory vhodné. Teď po přestěhování pevně doufám, že budeme pořádat více akcí pro veřejnost, a to i pro větší počet lidí. Ráda bych tady rozběhla například známé hospodské kvízy, vzdělávací aktivity pro seniory, věnujeme se mediální gramotnosti, takže třeba i širší kurzy. A samozřejmě budeme pokračovat ve všem, co jsme dělali dosud – vzdělávací akce pro děti ze školky i školy."

Architekti se museli při rekonstrukci vypořádat se značně zchátralým objektem. Jejich cílem bylo zachovat historickou podobu a zároveň najít moderní využití.

Romana Mališ Bílková, architektka: "Naším cílem bylo provést rekonstrukci pro 21. století a zároveň dostat do objektu funkce, které budou sloužit obci a občanům Hukvald. Dnes jsme otevřeli knihovnu, ale dále zde bude základní umělecká škola a obřadní síň. Dům je starý více než 150 let a my jsme se snažili s velkým respektem zachovat historický charakter, ale zároveň do něj vložit nové prvky. Pracovali jsme se sklem, barevným sklem, máme zde výrazné prvky – například schodiště, které protíná hlavní vstupní halu. Ta je navržena jako černá kostka viditelná ze zadního parkoviště. Celá rekonstrukce měla dát prostor jak historii, tak budoucnosti."

Z bývalého hospodářského dvora by se postupně mělo stát nové centrum obce, která postrádá klasické náměstí. Některé zchátralé objekty čeká demolice. Na jejich místě vznikne kulturní dům a nová radnice.

---

ŘSD OPRAVUJE MOSTY NA RUDNÉ

Intenzivní stavební práce probíhají v Ostravě. Ředitelství silnic a dálnic tam opravuje mosty. Doprava je omezena na ulicích Rudná, Místecká i Frýdecká.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Všechny ty stavby děláme najedou proto, ne abychom letos zkomplikovali život co nejvíc, ale naopak, abychom si uvolnili ruce do těch příštích stavebních sezon, protože od roku 2026, respektive od roku 2027 do roku 2030 nás čeká zásadní investice několik set metrů odsud, a sice Místecká. Je to investice za 2,5 miliardy korun a nesmí se stát, že by se zásadním způsobem křížila s nějakou další stavbou právě tady na tom dopravním uzlu.”

---

Policisté z celého kraje darovali krev

Pomáhat a chránit nejsou pro policisty z Moravskoslezského kraje jen prázdná slova. Dokazují to každodenně nejen v ulicích měst, ale i ve chvílích, kdy vyhrnují rukávy uniformy a usedají do křesla v Krevním centru Ostrava. Z dárcovství se už stala tradice.

Více než čtyři desítky policistů a civilních zaměstnanců z celého kraje se sešly ve Fakultní nemocnici Ostrava, aby darovaly to nejcennější, co mají – svou krev. Byli mezi nimi prvodárci, ale i takoví, kteří už pomohli stovkám pacientů. Přišel i rekordman, který je v krevním centru jako doma. Krev nebo plazmu už daroval 301 krát. Důležité ale je, že většina z dárců se vrací.

anketa, dárci krve: " Sešli jsme se na oddělení, dohodli jsme se a kolektivně jsme došli."

"Mě motivuje povinnost, spojená se zaměstnáním a snaha pomoci lidem." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Začalo to před šesti lety, kdy policisté z celého MS kraje darovali vzorek kostní dřeně na záchranu svého kolegy a tím vznikla ta spolupráce s fakultní nemocnicí."

Po státních svátcích a víkendu se zásoby krve ztenčily a tak akci policistů v krevním centru uvítali. Krve a dárců by ale je ale nedostatek dlouhodobě. Důvodů je více.

Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FNO: "Nepříznivý demografický vývoj, generační obměna, stárnutí populace i komerční plazma centra." 

Pokud byste se chtěli stát dárci, neváhejte a navštivte web krevního centra. Pokud se chystáte centrum navštívit, je kvůli probíhající rekonstrukci křižovatky u fakultní nemocnice nejlepší využít hromadnou dopravu. 

---

Havířov investoval 15 milionů do obnovy školního hřiště

Žáci ze Základní školy Mládežnická v Havířově se mohou těšit na hodiny tělocviku. Sportovat budou na zcela novém multifunkčním hřišti, které bude v odpoledních hodinách k dispozici i široké veřejnosti.

Základní škola Mládežnická v Havířově dlouhé roky volala po opravě venkovního hřiště, na kterém už se skoro nedalo sportovat. Rekonstrukce začala v minulém roce a z výsledku jsou žáci doslova nadšení.

anketa: “Před tím to hřiště bylo takové zastaralé, chtělo to změnu. Teď to hřiště vypadá suprově a za mne nejlepší hřiště v Havířově.”

Jaký to bude mít vliv na hodiny tělocviku, budeš se teď více snažit? 

anketa: “Budu, budu chodit do tělocviku s nadšením, budu šťastnější.”

Aleš Kundel, ředitel ZŠ Mládežnická Havířov: “Netěší se jen žáci, těším se i já a všichni, kteří tady pracujeme, protože na školní hřiště jsme čekali v podstatě 12 let, ale to, co se teď povedlo, je velice pěkné a bude se všem líbit a bude se všem dobře sportovat.”

Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “Za 15 milionů je to velká investice a my jsme velmi rádi, že jsme tohle mohli udělat. Vzniklo tady nádherné fotbalové tréninkové hřiště, vznikl tady nový atletický ovál, vznikla tady workout aréna a samozřejmě nové multifunkční hřiště, které bylo obnovené.”

Hřiště bude v dopoledních hodinách k dispozici škole, v odpoledních pak pod dohledem správce široké veřejnosti.

---

ZLATO PRO OSTRAVSKÉ HASIČE

Ostravští hasiči ovládli soutěž záchranářských týmů „Záchrana na vodě, Pastviny 2025“ v Pardubickém kraji. V náročném klání devíti týmů prověřujícím ovládání člunů, záchranu tonoucích i resuscitaci získali příslušníci HZS z Ostravy zlaté medaile. Tým z Nošovic obsadil šesté místo.

KONTROLY V OSTRAVSKÉ MHD

V ostravské MHD právě probíhá týdenní bezpečnostní akce. Až 40 asistentů přepravy DPO spolu se strážníky městské policie dohlíží do 17. května na pořádek a dodržování přepravních podmínek. Cestující si dlouhodobě přítomnost asistentů pochvalují. Podobně rozsáhlou akci dopravní podnik naposledy pořádal loni v listopadu.

---

Radnice zahájila 10. ročník participativního rozpočtu

Obyvatelé Ostravy-Jihu mohou od začátku května opět posílat své nápady na zpříjemnění života ve svém okolí. Na projekty z participativního rozpočtu radnice vyčlenila 13 milionů korun. Letos se jedná o jubilejní 10. ročník programu Náš Jih.

Plocha bývalého indiánského hřiště na ulici Jana Maluchy v Ostravě-Dubině se proměnila ve hřiště na nohejbal s místem pro workout. Hlavní zásluhu má na tom Lukáš Hrmel, který projekt navrhnul a přihlásil do participativního rozpočtu obvodu Náš Jih.

Lukáš Hrmel, obyvatel Ostravy-Jihu: „Nápad na nějaký návrh do participativního rozpočtu přišel v roce 2022, protože jsem sledoval, že tady jsou ty plochy víc než 20 let nevyužity a jak tak různě cestuji po světě, tak jsem vnímal různé nápady, tipy, postřehy a zjistil jsem, že tady v podstatě chybí nějaké plochy pro dorůstající děti ve věku 10-18 let. Takže v první fázi vzniklo tohle sportoviště za mnou s nějakém workoutových hřištěm.“

Svůj projekt chce poté nadále rozšiřovat a vytvořit třeba i pumptrackové hřiště. Plánuje se tedy participativního rozpočtu zúčastnit i letos a to hned se třemi návrhy. Jedná se o jubilejní desátý ročník programu. Na projekty Jižanů letos radnice vyčlenila 13 miliónů korun.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu Náš Jih: „Ten postup je pořád stejný. Projekt mohou lidé přihlásit buďto online nebo na stránkách nasjih.cz, kde si rozkliknou formulář, který vyplní, přiloží povinné přílohy a 15 podpisů, což je hodně důležité a odešlou nám to.“

Lidé mohou své projekty do jubilejního ročníku participativního rozpočtu přihlašovat až do 30. června.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. května 2025, 17:00

Střelba uvnitř soudu v Novém Jičíně spustila cvičení

V budově soudu v Novém Jičíně bylo dnes dopoledne slyšet střelbu a volání o pomoc, ovšem jako součást taktického cvičení policie a dalších složek integrovaného záchranného systému. Střelce se během simulace podařilo eliminovat do dvou hodin.

Desítky osob uvnitř budovy okresního soudu v Novém Jičíně ohrožovali dva střelci, zevnitř bylo slyšet střelbu, křik a volání o pomoc. Cíl tohoto plánovaného bezpečnostního cvičení policie byl jasné - co nejrychleji útočníky eliminovat.

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Cvičení se zúčastnilo bezmála šedesát policistů. Úkolem bylo nacvičit si dojezdové časy hlídek zejména z obvodního oddělení Nový Jičín a celého okresu, dále eliminace střelce, v konkrétním případě to byli dva střelci, a dále jsme řešili spolupráci s hasičskou záchrannou službou, to znamená vynášení zraněných a evakuování osob do bezpečného prostoru.”

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Z hlediska bezpečnosti našich zaměstnanců je důležité, abychom si vyzkoušeli takovou situaci, která, bohužel, může nastat. Ten zásah byl velice rychlý, profesionální, ta navazující spolupráce byla velice dobrá. Tak si myslím, že to bylo ku prospěchu nejen těch složek, které zasahovaly, ale i našich zaměstnanců, kteří vědí, jak se v takové situaci zachovat a co bude následovat.”

přihlížející veřejnost:

“Určitě je to dobré, alespoň pak lidé budou vědět, jak se mají zachovat.”

“Trénink je trénink, ale realita je realita, všechno může být úplně jinak.”

Do cvičení byly zapojeny všechny složky integrovaného záchranného systému. Analýza průběhu potrvá několik dnů. První postřehy už ovšem na soudu mají, chybí tu zařízení, které by najednou všechny zaměstnance hned v počátku útoku varovalo, a to třeba jednoduchá siréna.

---

Z kravína knihovna. Hospodářský dvůr v Hukvaldech se mění v centrum obce

Někdejší hospodářský dvůr v centru Hukvald získává nové využití. Z bývalého kravína vznikla knihovna a prostor pro komunitní akce. Nová budoucnost čeká také na bývalý teletník a sýpku.

Obecní knihovna dosud sídlila v budově místní základní školy, kde však neměla dostatečné zázemí. Přestěhování prospělo nejen knihám, ale i čtenářům.

Ivana Hrčková, místostarostka Hukvald: "Myslím si, že knihovna získala hlavně lepší prostory, protože byla umístěna v základní škole v opravdu stísněných podmínkách. Ptala jsem se paní knihovnice, kolik tu máme svazků – říkala, že deset tisíc – a to mě opravdu mile překvapilo. Teď bude moct asi dokupovat další knihy a knihovna se bude rozšiřovat."

Markéta Kološová, ředitelka hukvaldské knihovny: "Knihovna původně sídlila v budově základní školy, v bývalé kotelně. Ty prostory byly sice pěkné, ale stísněné. Bylo to výhodné strategické místo – děti mohly během přestávky přeběhnout, rodiče to měli blízko při vyzvedávání dětí ze školy či školky. Ale pro konání větších akcí nebyly tyto prostory vhodné. Teď po přestěhování pevně doufám, že budeme pořádat více akcí pro veřejnost, a to i pro větší počet lidí. Ráda bych tady rozběhla například známé hospodské kvízy, vzdělávací aktivity pro seniory, věnujeme se mediální gramotnosti, takže třeba i širší kurzy. A samozřejmě budeme pokračovat ve všem, co jsme dělali dosud – vzdělávací akce pro děti ze školky i školy."

Architekti se museli při rekonstrukci vypořádat se značně zchátralým objektem. Jejich cílem bylo zachovat historickou podobu a zároveň najít moderní využití.

Romana Mališ Bílková, architektka: "Naším cílem bylo provést rekonstrukci pro 21. století a zároveň dostat do objektu funkce, které budou sloužit obci a občanům Hukvald. Dnes jsme otevřeli knihovnu, ale dále zde bude základní umělecká škola a obřadní síň. Dům je starý více než 150 let a my jsme se snažili s velkým respektem zachovat historický charakter, ale zároveň do něj vložit nové prvky. Pracovali jsme se sklem, barevným sklem, máme zde výrazné prvky – například schodiště, které protíná hlavní vstupní halu. Ta je navržena jako černá kostka viditelná ze zadního parkoviště. Celá rekonstrukce měla dát prostor jak historii, tak budoucnosti."

Z bývalého hospodářského dvora by se postupně mělo stát nové centrum obce, která postrádá klasické náměstí. Některé zchátralé objekty čeká demolice. Na jejich místě vznikne kulturní dům a nová radnice.

---

ŘSD OPRAVUJE MOSTY NA RUDNÉ

Intenzivní stavební práce probíhají v Ostravě. Ředitelství silnic a dálnic tam opravuje mosty. Doprava je omezena na ulicích Rudná, Místecká i Frýdecká.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Všechny ty stavby děláme najedou proto, ne abychom letos zkomplikovali život co nejvíc, ale naopak, abychom si uvolnili ruce do těch příštích stavebních sezon, protože od roku 2026, respektive od roku 2027 do roku 2030 nás čeká zásadní investice několik set metrů odsud, a sice Místecká. Je to investice za 2,5 miliardy korun a nesmí se stát, že by se zásadním způsobem křížila s nějakou další stavbou právě tady na tom dopravním uzlu.”

---

Policisté z celého kraje darovali krev

Pomáhat a chránit nejsou pro policisty z Moravskoslezského kraje jen prázdná slova. Dokazují to každodenně nejen v ulicích měst, ale i ve chvílích, kdy vyhrnují rukávy uniformy a usedají do křesla v Krevním centru Ostrava. Z dárcovství se už stala tradice.

Více než čtyři desítky policistů a civilních zaměstnanců z celého kraje se sešly ve Fakultní nemocnici Ostrava, aby darovaly to nejcennější, co mají – svou krev. Byli mezi nimi prvodárci, ale i takoví, kteří už pomohli stovkám pacientů. Přišel i rekordman, který je v krevním centru jako doma. Krev nebo plazmu už daroval 301 krát. Důležité ale je, že většina z dárců se vrací.

anketa, dárci krve: " Sešli jsme se na oddělení, dohodli jsme se a kolektivně jsme došli."

"Mě motivuje povinnost, spojená se zaměstnáním a snaha pomoci lidem." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Začalo to před šesti lety, kdy policisté z celého MS kraje darovali vzorek kostní dřeně na záchranu svého kolegy a tím vznikla ta spolupráce s fakultní nemocnicí."

Po státních svátcích a víkendu se zásoby krve ztenčily a tak akci policistů v krevním centru uvítali. Krve a dárců by ale je ale nedostatek dlouhodobě. Důvodů je více.

Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FNO: "Nepříznivý demografický vývoj, generační obměna, stárnutí populace i komerční plazma centra." 

Pokud byste se chtěli stát dárci, neváhejte a navštivte web krevního centra. Pokud se chystáte centrum navštívit, je kvůli probíhající rekonstrukci křižovatky u fakultní nemocnice nejlepší využít hromadnou dopravu. 

---

Havířov investoval 15 milionů do obnovy školního hřiště

Žáci ze Základní školy Mládežnická v Havířově se mohou těšit na hodiny tělocviku. Sportovat budou na zcela novém multifunkčním hřišti, které bude v odpoledních hodinách k dispozici i široké veřejnosti.

Základní škola Mládežnická v Havířově dlouhé roky volala po opravě venkovního hřiště, na kterém už se skoro nedalo sportovat. Rekonstrukce začala v minulém roce a z výsledku jsou žáci doslova nadšení.

anketa: “Před tím to hřiště bylo takové zastaralé, chtělo to změnu. Teď to hřiště vypadá suprově a za mne nejlepší hřiště v Havířově.”

Jaký to bude mít vliv na hodiny tělocviku, budeš se teď více snažit? 

anketa: “Budu, budu chodit do tělocviku s nadšením, budu šťastnější.”

Aleš Kundel, ředitel ZŠ Mládežnická Havířov: “Netěší se jen žáci, těším se i já a všichni, kteří tady pracujeme, protože na školní hřiště jsme čekali v podstatě 12 let, ale to, co se teď povedlo, je velice pěkné a bude se všem líbit a bude se všem dobře sportovat.”

Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “Za 15 milionů je to velká investice a my jsme velmi rádi, že jsme tohle mohli udělat. Vzniklo tady nádherné fotbalové tréninkové hřiště, vznikl tady nový atletický ovál, vznikla tady workout aréna a samozřejmě nové multifunkční hřiště, které bylo obnovené.”

Hřiště bude v dopoledních hodinách k dispozici škole, v odpoledních pak pod dohledem správce široké veřejnosti.

---

ZLATO PRO OSTRAVSKÉ HASIČE

Ostravští hasiči ovládli soutěž záchranářských týmů „Záchrana na vodě, Pastviny 2025“ v Pardubickém kraji. V náročném klání devíti týmů prověřujícím ovládání člunů, záchranu tonoucích i resuscitaci získali příslušníci HZS z Ostravy zlaté medaile. Tým z Nošovic obsadil šesté místo.

KONTROLY V OSTRAVSKÉ MHD

V ostravské MHD právě probíhá týdenní bezpečnostní akce. Až 40 asistentů přepravy DPO spolu se strážníky městské policie dohlíží do 17. května na pořádek a dodržování přepravních podmínek. Cestující si dlouhodobě přítomnost asistentů pochvalují. Podobně rozsáhlou akci dopravní podnik naposledy pořádal loni v listopadu.

---

Radnice zahájila 10. ročník participativního rozpočtu

Obyvatelé Ostravy-Jihu mohou od začátku května opět posílat své nápady na zpříjemnění života ve svém okolí. Na projekty z participativního rozpočtu radnice vyčlenila 13 milionů korun. Letos se jedná o jubilejní 10. ročník programu Náš Jih.

Plocha bývalého indiánského hřiště na ulici Jana Maluchy v Ostravě-Dubině se proměnila ve hřiště na nohejbal s místem pro workout. Hlavní zásluhu má na tom Lukáš Hrmel, který projekt navrhnul a přihlásil do participativního rozpočtu obvodu Náš Jih.

Lukáš Hrmel, obyvatel Ostravy-Jihu: „Nápad na nějaký návrh do participativního rozpočtu přišel v roce 2022, protože jsem sledoval, že tady jsou ty plochy víc než 20 let nevyužity a jak tak různě cestuji po světě, tak jsem vnímal různé nápady, tipy, postřehy a zjistil jsem, že tady v podstatě chybí nějaké plochy pro dorůstající děti ve věku 10-18 let. Takže v první fázi vzniklo tohle sportoviště za mnou s nějakém workoutových hřištěm.“

Svůj projekt chce poté nadále rozšiřovat a vytvořit třeba i pumptrackové hřiště. Plánuje se tedy participativního rozpočtu zúčastnit i letos a to hned se třemi návrhy. Jedná se o jubilejní desátý ročník programu. Na projekty Jižanů letos radnice vyčlenila 13 miliónů korun.

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu Náš Jih: „Ten postup je pořád stejný. Projekt mohou lidé přihlásit buďto online nebo na stránkách nasjih.cz, kde si rozkliknou formulář, který vyplní, přiloží povinné přílohy a 15 podpisů, což je hodně důležité a odešlou nám to.“

Lidé mohou své projekty do jubilejního ročníku participativního rozpočtu přihlašovat až do 30. června.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-05-2025-17-00