Cirkusový festival Cirkulum byl letos plný novinek
Ostrava letos opět přivítala cirkusová uskupení a pouliční divadla z celého světa. Mezinárodní festival Cirkulum nabídl pět dní plných akrobacie, divadla a hudby. Letos navíc návštěvníky čekalo hned několik premiér.
Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum funguje v Ostravě už osmým rokem a letos se na něm představili umělci z deseti zemí světa. Cirkusová šapitó zaplnila nejen samotný Slezskoostravský hrad, ale i podhradí.
Václav Pokorný, principál festivalu: „Vyrostla nám tady krásná cirkusová vesnička, které říkáme Cirkulum vesnice. Pomaličku z toho děláme maloměsto, protože letos poprvé máme tři cirkusová šapitó. Jedno přijelo z Francie, druhé z Itálie a třetí je finské Race Horse Company.“
Celý festival zahájilo ve středu svým vystoupením Cirko Zoé, které se v Ostravě ukázalo poprvé.
Václav Pokorný, principál festivalu: „Je to francouzsko-italská company. Byla to taková cesta do neznáma, protože je to vážné téma. Je tam italská opera, vážný zpěv a brilantní akrobacie. Vůbec jsem netušil, jestli se povede ty diváky vtáhnout do toho představení, takže jsem byl ve středu velice nervózní, ale závěr byl velice dojemný, až mi slza ukápla, bylo to nádherné.“
Úplně poprvé se taky jedno z představení odehrálo mimo cirkusovou vesničku, a to v Komorní scéně Aréna. Všestrannou akrobacii a živou hudbu si tu mohli diváci užít při inscenaci Erlend – Cizinec.
Jindřich Kopidol, artista: „Já jsem si to náramně užil, protože ač to byla pátá repríza představení, tak to bylo poprvé u nás v Ostravě, protože premiéra byla v Praze na Jatkách 78. Já jsem se na to tady do Komorní scény Aréna a bylo vyprodáno a úžasná atmosféra. Tím, že tam bylo domácí publikum, přišli i mí známí. Užil jsem si to, všechno vyšlo skvěle, všechno se podařilo, máme krásné ohlasy, takže já jsem úplně spokojený.“
Premiérou byl i ambiciózní projekt Létající Citadela, kde poprvé v České republice akrobaté létali na horkovzdušném balónu. Návštěvníci si ale užívali i další bohatý program.
anketa, návštěvníci festivalu: „Bylo to super, přišli jsme tu s dětmi. Dcera tady v neděli vystupuje, tak jsme jí přišli ukázat to prostředí, kde bude vystupovat a podobně. Chodí do cirkusové školky, je jí šest a teď někam odběhla. Přišli jsme to tu zmapovat s celou rodinou.“
anketa, návštěvníci festivalu: „Mám děti, takže jsem jim chtěla ukázat, jak vypadá cirkus, pouliční divadlo a tak. Zítra přijdeme určitě znova.“
anketa, návštěvníci festivalu: „Labuť se mi nejvíc líbila, protože jsme se s ní vyfotili.“
anketa, návštěvníci festivalu: „Mně se líbilo to divadlo.“
Cirkusová, divadelní a hudební vystoupení mohli návštěvníci sledovat na šesti scénách až do pozdního nedělního odpoledne.
---
Na Slezské lilii vystoupila i zpěvačka Anna K
Poselstvím o víře, lásce a naději propojil festival Slezská lilie Slezskou i Moravskou Ostravu. Jeho návštěvníci si mohli ve třech dnech užít zajímavé přednášky, představení a hned několik hudebních vystoupení.
Už po čtrnácté uspořádala farnost z Ostravy-Kunčiček mezinárodní křesťanský festival Slezská lilie, který se každý rok těší velkému zájmu nejen věřících. Určen je totiž každému.
Dariusz Sputo, ředitel festivalu: „Poselstvím je, aby každý, kdo tady přijde, odnesl co nejvíce radosti, dobra a dobré nálady, protože dneska nám to strašně chybí. Ale především ta hudba, která je tady před katedrálou, má krásné poselství už v samotných skladbách, protože autoři to mají ze svých příběhů a svědectví.“
Návštěvníky čekalo v průběhu festivalu sedm hudebních vystoupení, a dokonce i muzikálové představení. Celý program odstartoval dvěma koncerty v pátek 7. června před katedrálou Božského Spasitele v Moravské Ostravě.
Anna K, vystupující zpěvačka: „Nepamatuju si, kdy jsem hrála takhle před kostelem. Doufám, že ten kostel ještě zůstane po našem koncertě stát na svém místě.“
Před katedrálou se konaly první dva dny festivalu, ten posední se pak tradičně přesunul do Kunčiček. Každý den měl taky trochu jiné téma. První dostal název Večer nadějí, druhý Noc lilie a neděle byla Dnem andělů.
Dariusz Sputo, ředitel festivalu: „Deska je taková akce pro mládež, zítra pro nás všechny a v neděli v Kunčičkách je takové suma sumárum všeho, co jsme zažili tady před katedrálou, a pak krásná svědectví kněží, vystoupení skupin a na závěr budou legendární učedníci v kostele sv. Antonína.“
Název Slezská lilie dostal festival díky tomu, že jeho domovem jsou slezskoostravské Kunčičky. Podílí se na něm proto i městský obvod.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „Festival Slezská lilie podporujeme od roku 2019, a to nejen finančně, ale i různým organizačním zabezpečením nebo mediálním pokrytím. Jsme rádi, že se u nás v obvodě koná a že u nás v obvodě vznikl, byť dneska už Slezskou přerostl.“
Dariusz Sputo, ředitel festivalu: „Kunčičky jsou zasvěcené svatému Antonínu Paduánskému a jeden z atributů, který on drží v ruce, je lilie, tak jsme to pospojovali. Lilie je květina moudrosti, krásy, čistoty, a především krásného překvapení, takže náš festival je vždycky nějakým překvapením.“
---
Projekt Corrency znovu přispívá dětem nejen na kroužky
Městský obvod letos opět podpoří místní spolky a volnočasové aktivity dětí. V rámci projektu Corrency mohou rodiče ušetřit při placení za kroužky nebo dětské tábory až polovinu. Stačí se jen zaregistrovat.
Za sportovní a zájmové kroužky, dětské tábory a dalš í volnočasové aktivity letos rodiče ve Slezské Ostravě zaplatí méně. Stejně jako v loňském roce jim v tom pomůže projekt Corrency.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „V rámci projektu Corrency se snažíme jednak podpořit lokální ekonomiku, to znamená spolky a organizace, které působí nejen ve Slezské Ostravě, ale i v Ostravě jako takové, a zároveň podpořit naše slezskoostravské rodiny tím, že přispějeme na volnočasové a mimoškolní aktivity dětí, které v městském obvodě žijí.“
Projekt Corrency funguje ve Slezské Ostravě druhým rokem a radnice letos vyčlenila na podporu zapojených rodin 500 000 korun.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Letošní druhý ročník pokračuje v podobných podmínkách, jako tomu bylo loni. To znamená, že rodiče mohou pro své děti uplatnit tisícikorunu, kterou mohou využít právě na jejich mimoškolní nebo volnočasové aktivity. Co se změnilo, je to, že ji mohou použít najednou, to znamená, že tam není ta druhá emise jako v loňském roce, ale tisícikoruna se dá použít v celém roce.“
Silvie Šeděnková, pořadatelka dětských táborů: „Loni jsme correnty využili plně, protože jsme byli pěkně poučeni, prošlo školení. Dali jsme tak vědět rodičům dopředu, že ta možnost bude. Dětem, které bydlí na Slezské, se dalo vědět dopředu a v podstatě si mohli zaplatit cenu tábora, nebo si zmenšit částku za tábor.“
Rodiče, kteří se se svými dětmi do projektu zaregistrují, mohou příspěvek využít na každé dítě do 18 let. Registrovat se mohou jednoduše na webu.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Každé dítě dostane právě tisícikorunu, kterou může uplatnit u registrovaných obchodníků, které nalezne na webu Corrency, přičemž u každé platby, na kterou uplatní nějakou částku z této tisícikoruny, musí následně padesát procent uhradit ze svých prostředků.“
Silvie Šeděnková, pořadatelka dětských táborů: „Je to pro rodiče velká pomoc. Cítím to ze všech stran. Dcera taky bydlí na Slezské a je pro ni tisíc korun taky velká pomoc, co se týká dítěte.“
Ne každý rodič své dítě do projektu registruje, přihlásit se přitom není nic složitého. Stačí jen, aby měly děti trvalý pobyt na území Slezské Ostravy.
Silvie Šeděnková, pořadatelka dětských táborů: „Já bych to viděla tak 50 na 50. Polovina rodičů ví, informovala se o tom, nebo se o tom někde dozvěděla. Druhá polovina vůbec neví, bojí se toho, takže je musíme navádět, že to není složité, že se zaregistrují, přijde jim esemeska. Je to jednoduché, takže ať se toho nebojí.“
Registrace do projektu byla spuštěna 1. června a od tohoto dne mohou rodiče Correnty u spolků a kroužků využít. Možnost mají ale až do 30. listopadu.
---