Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Slezskoostravský expres

Slezskoostravský expres

  • Zpravodajství ze Slezské Ostravy od redaktora Michala Sloniny a kameramana Petra Macury
  • Slezská Ostrava navýšila kapacitu Senior Taxi
  • Michálkovická ulice má nové osvětlení
  • Slezskoostravská radnice je už 66 let kulturní památkou

Slezská Ostrava navýšila kapacitu Senior Taxi

Slezská Ostrava má nové vozidlo Senior Taxi. Jedno už totiž nestačí. Slezskoostravská radnice jeho nasmlouváním reaguje na zvyšující se poptávku po této službě. Obě vozidla jsou k dispozici seniorům i zdravotně postiženým.

Službu Senior Taxi už ve Slezské Ostravě lidé dobře znají. Funguje tady od roku 2016. Začátkem letošního roku se ale navýšila její kapacita a přibyly i nové zastávky.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Služba Senior Taxi je služba, kterou poskytuje městský obvod jednak seniorům, a zároveň i osobám se zdravotním postižením a umožnuje jim rychlou, pohodlnou a bezpečnou přepravu nejen po městském obvodě, ale i po cílech v rámci města Ostrava."

Uživatelům služby letos přibylo na seznam nástupních a výstupních míst nově 5 poboček České pošty v různých částech Ostravy. Nejčastějšími cíli vozidel Senior Taxi jsou dále úřady, nemocnice nebo ordinace praktických lékařů.

p. Dvořáková, uživatelka Senior Taxi: "Služba je vynikající, že vůbec byla zavedena, protože pro nás seniory je to velice fajn, když už nemůžeme jezdit sami autem třeba z různých zdravotních důvodů. Takže nám to velice vyhovuje. A jak často, no je to individuální, nedá se říct, že by to bylo plánované nějak přesně, prostě podle situace, kdy je třeba, tak se do těch zdravotních středisek dostaneme."

Senioři jsou rádi také za výhodnou cenu jízdného. Za jednu cestu zaplatí pouhých 30 korun.

p. Rušajová, uživatelka Senior Taxi: "Jezdím vesměs k lékaři, platím těch třicet korun, je to výborná cena, opravdu jsem velice spokojená."

Řidiči taxi služby se skoro nezastaví. O Senior Taxi je ve Slezské Ostravě hlavně v posledních letech velký zájem.

Dagmar Macháčková (ANO), radní pro sociální věci, ÚMOb Slezská Ostrava: "Senior Taxi byla zajišťována jedním vozidlem. Každý měsíc dokázala pokrýt 315 jízd. Měsíčně činily náklady 90 000 korun, ročně ve výši 1 080 000 korun. V roce 2022 vozidlo senior taxi najelo 37 000 kilometrů, ale v roce 2023 nám již najelo 40 800 kilometrů. Celkový počet jízd za dva roky byl 7560 kilometrů. Kapacita služby byla tedy za dva roky využita na 100 procent."

Právě z důvodu vysoké poptávky se městský obvod rozhodl v roce 2024 navýšit kapacitu služby. Místo jednoho taxi tak po Slezské Ostravě nově jezdí dvě.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Na základě průzkumu mezi uživateli služby jsme zjistili, že abychom uspokojili veškerou poptávku, je potřeba kapacitu zhruba zdvojnásobit. Proto od nového roku přibývá nové vozidlo, a právě kapacita služby se zvyšuje téměř na dvojnásobek. Věřím, že to ocení nejen uživatelé služby, ale také třeba rodinní příslušníci těchto uživatelů, kteří často museli například své rodiče a prarodiče někam vozit, a Senior taxi nabízí právě alternativu, kdy se mohou senioři takto samostatně pohybovat."

O užívání služby si může zažádat každý občan městského obvodu, který má více než 70 let, je vlastníkem průkazu mimořádných výhod, nebo žije v některém z domovů s pečovatelskou službou. Stačí k tomu fotografie a doklad.

---

Michálkovická ulice má nové osvětlení

O rekonstrukcích na Michálkovické ulici jsme vás v minulém roce průběžně informovali. Ulice má nový povrch, chodníky i zastávky hromadné dopravy. Koncem roku došlo i na výměnu veřejného osvětlení, které je nyní úspornější a zajišťuje lepší bezpečnost.

Bývalé veřejné osvětlení v oblasti Michálkovické ulice bylo už za hranicí životnosti. Město se proto rozhodlo pro jeho rekonstrukci. Výměna osvětlení stála necelých 7 milionů korun. Zhotovitelem byly Ostravské komunikace.

Eva Kijonková, mediální zástupkyně Ostravských komunikací: "Ve Slezské Ostravě byla provedena výměna několika desítek světelných míst, konkrétně na ulicích Michálkovická, Dědičná, Vilová a Sazečská, a bylo to realizováno v průběhu roku 2023, zhruba od léta do listopadu 2023. Celkově se jednalo o 41 takzvaných světelných míst, z těch jednačtyřiceti bylo ale 34 zcela nových."

K rekonstrukci osvětlení došlo také na ulici Zámostní. Realizaci tohoto projektu měl na starost městský obvod Slezská Ostrava.

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Zrovna zde na ulici Zámostní, kde se nacházíme, došlo nově k vybudování deseti světelných míst, a to v rámci komplexní rekonstrukce chodníků a komunikací. Při realizaci tohoto projektu byla velice důležitá koordinace mezi společností Ostravské komunikace a městským obvodem. Nové led technologie zajišťují jak bezpečnost, tak estetičnost ulice."

Provoz veřejného osvětlení bude navíc díky jeho úspornosti výrazně levnější.

Eva Kijonková, mediální zástupkyně Ostravských komunikací: "K výměnám osvětlení v Ostravě dochází pravidelně, průběžně. To proto, že se mění zastaralá světla za nová s LED svítilnami, které jsou samozřejmě úspornější, dokáží uspořit 50-60 procent energie, a také mají zabudovaný systém automatizovaného stmívání, kdy umí reagovat na to, kdy je potřeba svítit a kdy je naopak zbytečné, aby světla jela na plnou kapacitu."

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Nejedná se o běžné LED osvícení, ale o moderní technologii, která se při východu slunce pomalu zhasíná a při západu se pomalu rozžíná."

Součástí stavby bylo kromě viditelných sloupů a osvětlení také provedení nových podzemních rozvodů k daným světelným místům.

---

Slezskoostravská radnice je už 66 let kulturní památkou

Na konci minulého roku byla v Ostravě věnována velká pozornost budově Nové radnice, která je nově národní kulturní památkou. Pozornost si ale zaslouží i radnice Slezské Ostravy, která je další ostravskou významnou historickou stavbou. Pod památkovou ochranou je už 66 let.

Nejvyšší radniční věži v Česku byl v prosinci přidělen status národní kulturní památky. Na seznamu kulturních památek byla přitom takzvaná ostravská Nová radnice teprve od roku 2005. Slezská Ostrava má tedy radnici nejen starší, ale i déle památkově chráněnou. Kulturní památkou se stala už o 47 let dříve.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Slezskoostravská radnice je chráněnou památkou. Na seznamu kulturních památek je od roku 1958. My samozřejmě s ohledem na to, jak radnice vypadá, jak historická je to budova, se o ni snažíme i pravidelně starat, došlo k rekonstrukci fasády radnice, ale provádíme i menší práce. Každý rok probíhají například repasy dveří, opravy interiérů, výměny podlah a také úprava secesních prvků, které se nacházejí v interiérech radnice."

Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Na svou dobu to byl taky velice monumentální objekt. Stojí na takovém dominantním místě, byl jistě taky výrazem velikých ambicí vedení Slezské Ostravy, dá se říct možná i nějaké konkurence se sousední Moravskou Ostravou. Sousední Moravská Ostrava tehdy byla defacto městem, které bylo vedeno německy, německým vedením. Byl tam německý starosta, německý obecní výbor, zatímco ta Slezská Ostrava si zachovala svůj charakter český a měla českého starostu. Takže jistě i ta krásná, v podstatě historizující, radnice byla postavena i z těchto důvodů."

Hlavním důvodem ale bylo to, že starší radnice postupně přestávala vyhovovat nárokům rozšiřující se obce. Podle návrhu architekta Viktora Šulce byla proto vedle původní obecní budovy v roce 1913 postavena současná nárožní budova nové radnice.

Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Když vznikaly ty první plány na stavbu Nové radnice před první světovou válkou, tak defacto tehdy začala vznikat i ta nová slezskoostravská radnice. Původně to bylo tak, že v té době Slezská, tehdy vlastně ještě Polská, Ostrava, měla mnohem menší radnici. Sice skoro na stejném místě, ale byl to jen takový upravený objekt, v podstatě přízemní, takže už nedostačoval poměrům rostoucího tehdy ještě ne města – tím se stala Slezská Ostrava až po válce – ale rostoucí obce, už skoro dvacetitisícové."

Stará slezskoostravská radnice byla zbourána v osmdesátých letech a na jejím místě se dnes nachází jen malý park s lavičkami. V budoucnu by tu měla pro Úřad městského obvodu Slezská Ostrava vyrůst moderní přístavba.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My se dnes snažíme na této proluce vystavět novou přístavbu právě této historické budovy slezskoostravské radnice, kam by se měli v budoucnu přesunout úředníci z dnes nevyhovujících prostor na náměstí Jurije Gagarina."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Slezskoostravský expres
16. ledna 2024, 16:30

Slezská Ostrava navýšila kapacitu Senior Taxi

Slezská Ostrava má nové vozidlo Senior Taxi. Jedno už totiž nestačí. Slezskoostravská radnice jeho nasmlouváním reaguje na zvyšující se poptávku po této službě. Obě vozidla jsou k dispozici seniorům i zdravotně postiženým.

Službu Senior Taxi už ve Slezské Ostravě lidé dobře znají. Funguje tady od roku 2016. Začátkem letošního roku se ale navýšila její kapacita a přibyly i nové zastávky.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Služba Senior Taxi je služba, kterou poskytuje městský obvod jednak seniorům, a zároveň i osobám se zdravotním postižením a umožnuje jim rychlou, pohodlnou a bezpečnou přepravu nejen po městském obvodě, ale i po cílech v rámci města Ostrava."

Uživatelům služby letos přibylo na seznam nástupních a výstupních míst nově 5 poboček České pošty v různých částech Ostravy. Nejčastějšími cíli vozidel Senior Taxi jsou dále úřady, nemocnice nebo ordinace praktických lékařů.

p. Dvořáková, uživatelka Senior Taxi: "Služba je vynikající, že vůbec byla zavedena, protože pro nás seniory je to velice fajn, když už nemůžeme jezdit sami autem třeba z různých zdravotních důvodů. Takže nám to velice vyhovuje. A jak často, no je to individuální, nedá se říct, že by to bylo plánované nějak přesně, prostě podle situace, kdy je třeba, tak se do těch zdravotních středisek dostaneme."

Senioři jsou rádi také za výhodnou cenu jízdného. Za jednu cestu zaplatí pouhých 30 korun.

p. Rušajová, uživatelka Senior Taxi: "Jezdím vesměs k lékaři, platím těch třicet korun, je to výborná cena, opravdu jsem velice spokojená."

Řidiči taxi služby se skoro nezastaví. O Senior Taxi je ve Slezské Ostravě hlavně v posledních letech velký zájem.

Dagmar Macháčková (ANO), radní pro sociální věci, ÚMOb Slezská Ostrava: "Senior Taxi byla zajišťována jedním vozidlem. Každý měsíc dokázala pokrýt 315 jízd. Měsíčně činily náklady 90 000 korun, ročně ve výši 1 080 000 korun. V roce 2022 vozidlo senior taxi najelo 37 000 kilometrů, ale v roce 2023 nám již najelo 40 800 kilometrů. Celkový počet jízd za dva roky byl 7560 kilometrů. Kapacita služby byla tedy za dva roky využita na 100 procent."

Právě z důvodu vysoké poptávky se městský obvod rozhodl v roce 2024 navýšit kapacitu služby. Místo jednoho taxi tak po Slezské Ostravě nově jezdí dvě.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Na základě průzkumu mezi uživateli služby jsme zjistili, že abychom uspokojili veškerou poptávku, je potřeba kapacitu zhruba zdvojnásobit. Proto od nového roku přibývá nové vozidlo, a právě kapacita služby se zvyšuje téměř na dvojnásobek. Věřím, že to ocení nejen uživatelé služby, ale také třeba rodinní příslušníci těchto uživatelů, kteří často museli například své rodiče a prarodiče někam vozit, a Senior taxi nabízí právě alternativu, kdy se mohou senioři takto samostatně pohybovat."

O užívání služby si může zažádat každý občan městského obvodu, který má více než 70 let, je vlastníkem průkazu mimořádných výhod, nebo žije v některém z domovů s pečovatelskou službou. Stačí k tomu fotografie a doklad.

---

Michálkovická ulice má nové osvětlení

O rekonstrukcích na Michálkovické ulici jsme vás v minulém roce průběžně informovali. Ulice má nový povrch, chodníky i zastávky hromadné dopravy. Koncem roku došlo i na výměnu veřejného osvětlení, které je nyní úspornější a zajišťuje lepší bezpečnost.

Bývalé veřejné osvětlení v oblasti Michálkovické ulice bylo už za hranicí životnosti. Město se proto rozhodlo pro jeho rekonstrukci. Výměna osvětlení stála necelých 7 milionů korun. Zhotovitelem byly Ostravské komunikace.

Eva Kijonková, mediální zástupkyně Ostravských komunikací: "Ve Slezské Ostravě byla provedena výměna několika desítek světelných míst, konkrétně na ulicích Michálkovická, Dědičná, Vilová a Sazečská, a bylo to realizováno v průběhu roku 2023, zhruba od léta do listopadu 2023. Celkově se jednalo o 41 takzvaných světelných míst, z těch jednačtyřiceti bylo ale 34 zcela nových."

K rekonstrukci osvětlení došlo také na ulici Zámostní. Realizaci tohoto projektu měl na starost městský obvod Slezská Ostrava.

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Zrovna zde na ulici Zámostní, kde se nacházíme, došlo nově k vybudování deseti světelných míst, a to v rámci komplexní rekonstrukce chodníků a komunikací. Při realizaci tohoto projektu byla velice důležitá koordinace mezi společností Ostravské komunikace a městským obvodem. Nové led technologie zajišťují jak bezpečnost, tak estetičnost ulice."

Provoz veřejného osvětlení bude navíc díky jeho úspornosti výrazně levnější.

Eva Kijonková, mediální zástupkyně Ostravských komunikací: "K výměnám osvětlení v Ostravě dochází pravidelně, průběžně. To proto, že se mění zastaralá světla za nová s LED svítilnami, které jsou samozřejmě úspornější, dokáží uspořit 50-60 procent energie, a také mají zabudovaný systém automatizovaného stmívání, kdy umí reagovat na to, kdy je potřeba svítit a kdy je naopak zbytečné, aby světla jela na plnou kapacitu."

Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Nejedná se o běžné LED osvícení, ale o moderní technologii, která se při východu slunce pomalu zhasíná a při západu se pomalu rozžíná."

Součástí stavby bylo kromě viditelných sloupů a osvětlení také provedení nových podzemních rozvodů k daným světelným místům.

---

Slezskoostravská radnice je už 66 let kulturní památkou

Na konci minulého roku byla v Ostravě věnována velká pozornost budově Nové radnice, která je nově národní kulturní památkou. Pozornost si ale zaslouží i radnice Slezské Ostravy, která je další ostravskou významnou historickou stavbou. Pod památkovou ochranou je už 66 let.

Nejvyšší radniční věži v Česku byl v prosinci přidělen status národní kulturní památky. Na seznamu kulturních památek byla přitom takzvaná ostravská Nová radnice teprve od roku 2005. Slezská Ostrava má tedy radnici nejen starší, ale i déle památkově chráněnou. Kulturní památkou se stala už o 47 let dříve.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Slezskoostravská radnice je chráněnou památkou. Na seznamu kulturních památek je od roku 1958. My samozřejmě s ohledem na to, jak radnice vypadá, jak historická je to budova, se o ni snažíme i pravidelně starat, došlo k rekonstrukci fasády radnice, ale provádíme i menší práce. Každý rok probíhají například repasy dveří, opravy interiérů, výměny podlah a také úprava secesních prvků, které se nacházejí v interiérech radnice."

Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Na svou dobu to byl taky velice monumentální objekt. Stojí na takovém dominantním místě, byl jistě taky výrazem velikých ambicí vedení Slezské Ostravy, dá se říct možná i nějaké konkurence se sousední Moravskou Ostravou. Sousední Moravská Ostrava tehdy byla defacto městem, které bylo vedeno německy, německým vedením. Byl tam německý starosta, německý obecní výbor, zatímco ta Slezská Ostrava si zachovala svůj charakter český a měla českého starostu. Takže jistě i ta krásná, v podstatě historizující, radnice byla postavena i z těchto důvodů."

Hlavním důvodem ale bylo to, že starší radnice postupně přestávala vyhovovat nárokům rozšiřující se obce. Podle návrhu architekta Viktora Šulce byla proto vedle původní obecní budovy v roce 1913 postavena současná nárožní budova nové radnice.

Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Když vznikaly ty první plány na stavbu Nové radnice před první světovou válkou, tak defacto tehdy začala vznikat i ta nová slezskoostravská radnice. Původně to bylo tak, že v té době Slezská, tehdy vlastně ještě Polská, Ostrava, měla mnohem menší radnici. Sice skoro na stejném místě, ale byl to jen takový upravený objekt, v podstatě přízemní, takže už nedostačoval poměrům rostoucího tehdy ještě ne města – tím se stala Slezská Ostrava až po válce – ale rostoucí obce, už skoro dvacetitisícové."

Stará slezskoostravská radnice byla zbourána v osmdesátých letech a na jejím místě se dnes nachází jen malý park s lavičkami. V budoucnu by tu měla pro Úřad městského obvodu Slezská Ostrava vyrůst moderní přístavba.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My se dnes snažíme na této proluce vystavět novou přístavbu právě této historické budovy slezskoostravské radnice, kam by se měli v budoucnu přesunout úředníci z dnes nevyhovujících prostor na náměstí Jurije Gagarina."

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-16-01-2024-16-34