Problémovým rodinám pomáhá Help-in už rok a půl v rámci projektu nazvaného "Nechceme do dětského domova". Tento projekt se koncem tohoto roku uzavírá.
Jana Hančilová, ředitelka Help-in o.p.s. Bruntál: "Projekt byl zaměřen na to, abychom minimalizovali počty dětí v ústavní výchově. Jedná se o takzvané disfunkční rodiny, které nám vybírá orgán sociálně právní ochrany dětí."
Pomoc disfunkčním rodinám byla dlouhodobá, adresná a cíleně zaměřená. Ve většině případů se plně osvědčila. Pouze děti ze tří rodin přece jenom nakonec skončily v dětském domově.
Šárka Mohylová, rodinná asistentka: "Rodinám pomáháme s vyřizováním státní sociální podpory, chodíme s nimi na úřad práce, kde s nimi domlouváme rekvalifikační kurzy, pomáháme jim s vyhledáváním zaměstnání. Dětem pomáháme s přípravou do školy, spolupracujeme s učiteli a zaměřujeme se na problémy, které jim způsobuje učení."
Anketa, klientky: 1. "Ano, k nám asistentka chodila. Děti si na ni hodně zvykly a my jsme s ní hodně spokojení." 2. "Nevím, já jsem tady poprvé, takže nevím." 3. "Pomohlo mi to vlastně ve všem, jak finančně mi pomohla paní asistentka, tak i k lékaři a k soudu. Takže jsem velmi, velmi spokojená."
Peníze na projekt pocházely z mnoha zdrojů. Jana Hančilová, ředitelka Help-in o.p.s. Bruntál: "Projekt je v rozsahu 73 tisíc euro a prostředky poskytly tzv. Norské fondy, kofinancování potom zajistilo město Bruntál, Moravskoslezský kraj a Nadace Terezy Maxové."
Projekt "Nechceme do dětského domova" se osvědčil. Společnost Help-in v něm chce pokračovat a peníze získávat vlastními silami.