Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Horní Lomné se řeší ožehavá těžba zemního plynu v chráněné oblasti

Celý MS kraj |

Bouřlivou atmosféru mělo zasedání Obecního zastupitelstva v Horní Lomné. Soukromá společnost tam totiž připravuje těžbu zemního plynu. Obyvatelé beskydské obce se proti tomu bouří.

Zemní plyn se nachází na různých místech regionu. Například v Třanovicích se nachází strategický podzemní zásobník plynu právě v místě někdejšího přírodního ložiska. Zatímco v létě se plyn vtlačuje do horniny, v zimě se naopak odčerpává k energetickému využití. V Horní Lomné se nachází dosud nevytěžené ložisko s vrtem připraveným už od 80. let minulého století.

Kamil Kawulok (SNK Salajčané), starosta Horní Lomné: “Dotazů v poslední době výrazně přibylo. Proto jsme dnes svolali zastupitelstvo do největšího sálu v obci a přizvali jsme i občany, aby slyšeli, jaké možnosti má obec v současné chvíli. Momentálně jsme v takové fázi, že se můžeme vyjadřovat ke správním řízením, jakmile je vyhlásí CHKO. Následovat bude řízení stavebního úřadu a poté báňského úřadu. Budeme mít možnost připomínkovat věci, které jsou pro nás relevantní, aby nám nenarušily klidný život v obci.“

Obyvatelé Horní Lomné se bojí, že těžba plynu poškodí jejich obec i přírodu. V chráněné oblasti, kde je například i unikátní prales Mionší, by se těžit nemělo.

Kamil Kawulok (SNK Salajčané), starosta Horní Lomné: “Existuje několik variant, jak by mohl být plyn čerpán. Může být odvážen cisternami, může být veden potrubím, což je nákladné. Těžaři také zvažují instalaci kogeneračních jednotek, které by vyráběly elektřinu z plynu – tu by pak dodávali do sítě. Nejproblematičtější varianta z našeho pohledu je zřízení datového centra, které by elektřinu spotřebovávalo. Obáváme se, že by zde mohlo docházet k těžbě bitcoinů. Lidé bydlící v blízkosti mají oprávněné obavy. Zatím ale nevíme, co přesně zde bude instalováno – vše je v řešení a musí projít řádným schvalovacím procesem u hygieny, CHKO i stavebního úřadu. Teprve poté se v dalším správním řízení dozvíme, co se zde skutečně plánuje.“

Radim Kolářský, jednatel Lomenská těžební: “My jsme ze společnosti Lomenská těžební a přijeli jsme na schůzi, abychom vysvětlili obyvatelům a obecní radě naše budoucí záměry a seznámili se s otázkami a postojem občanů. Je to naše dobrá vůle, že jsme tady, protože chceme být dobrý soused v obci.“

Kamil Kawulok (SNK Salajčané), starosta Horní Lomné: “Vrty zde vznikly v 80. letech. Mluvím i o vrtech v Dolní Lomné, kde však již byl vrt zlikvidován. U nás zůstal jeden, který byl uzavřen po dobu 37 let. Jednou zde proběhly zkoušky asi před 10 nebo 12 lety. Vrt je v podstatě připraven k otevření a čerpání.“

V ložisku pod Horní Lomnou se nachází přibližně 90 milionů kubíků plynu, z nichž by se dala vytěžit zhruba polovina. Zda se těžit bude, o tom se ještě bude rozhodovat.

Nahlásit chybu


K tématu

V Karviné se v rámci přípravy na letošní advent těžily vánoční stromy

11. listopadu 2025 15:52 | Karviná | Gabriela Stašová

Město se pomalu chystá na adventní čas. Jedním z prvních úkolů v rámci městské výzdoby byla těžba vánočních stromů. Jak taková těžba probíhá a co všechno jí předchází, se dozvíte v následující reportáži.

V Karviné se těžily vánoční stromy, budou opět zdobit karvinská prostranství během adventu

18. listopadu 2025 14:52 | Karviná | Gabriela Stašová

Město se pomalu chystá na adventní čas. Jedním z prvních úkolů v rámci městské výzdoby byla těžba vánočních stromů. Jak taková těžba probíhá a co všechno jí předchází, se dozvíte v následující reportáži.

104. narozeniny oslavil nejstarší havíř v Česku ve vlaku

24. února 2026 16:19 | Ostrava-město | Jana Lipowská

104 let oslavil nejstarší bývalý havíř v České republice. A to pořádným zážitkem. Pan Zdislav Chalupa se na den přesně v den svého výročí vydal mimořádným vlakem po stopách hornické historie Ostravska.


Na Černé louce začala rekonstrukce Géčka. Bude z něj nová divadelní scéna

Včera 10:03 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Z bývalého pavilonu G na ostravské Černé louce se stane nové kulturní centrum. Národní divadlo moravskoslezské zahájilo jeho rozsáhlou rekonstrukci, která přinese moderní scénu pro divadlo, ale také multifunkční prostor pro koncerty a další kulturní akce a společenské akce.

Motorkář narazil do šipky silničářů na dálnici D1 u Klimkovic

Včera 11:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vážná nehoda motorkáře zkomplikovala provoz na dálnici D1 u Klimkovic ve směru na Ostravu. Do šipky silničářů naboural motorkář. Museli ho vyprostit.

Na Dole ČSM-Jih odstavili výkonné ventilátory, celé uzavírané podzemí teď větrá jen severní šachta

Včera 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Více než jeden milion korun denně ušetří na elektrické energii společnost OKD, když byl ve čtvrtek ráno zastaven obří ventilátor na jedné ze dvou šachet Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Větrání všech důlních chodeb nyní zajišťuje ventilátor sousední šachty.

90letý senior doma upadl. Chytré hodinky zalarmovaly policisty, kteří ho usilovně hledali

Včera 10:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Zhruba 90letý senior spadl doma z invalidního vozíku. Na ruce měl chytré hodinky, které poslaly zprávu na policii. Jenže policisté nedostali přesnou polohu a začalo usilovné hledání. Do terénu vyrazilo několik hlídek, které usilovně prohledávaly poměrně rozsáhlou oblast v Ostravě-Porubě. Nakonec seniora našli a dokázali mu pomoci.

Centrum pro léčbu endometriózy ve FN Ostrava získalo nejvyšší evropský certifikát

Endometrióza, onemocnění, které může ženám výrazně komplikovat život a často bývá odhaleno až po letech. Fakultní nemocnice Ostrava získalo nejvyšší evropský certifikát a patří mezi špičková pracoviště v Evropě pro její diagnostiku a léčbu.

Zrušení policie v Bílovci se nelíbí ani ve Studénce

Včera 8:01 | Studénka | Petra Dorazilová

Bílovec nesouhlasí se záměrem Policie České republiky, která zvažuje zrušení temního obvodního oddělení. Starosta zaslal dopis tohoto znění Ministru vnitra. Názor bílovecké radnice sdílí i Studénka a další obce.

Slezskou Hartu ovládla soutěž ve vodním záchranářství. O vítězství bojovaly desítky týmů

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Vodní nádrž Slezská Harta se ve středu proměnila v dějiště soutěže ve vodním záchranářství. 24 týmů z Česka i Polska, včetně profesionálních hasičů a dobrovolníků, poměřilo síly v náročných disciplínách.

Frýdek-Místek nemá primátora, Petr Korč byl zastupitelstvem odvolán

10. června 2026 14:30 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku přineslo zastupitelstvo další nečekaný převrat. Primátor Petr Korč z hnutí Našem Město F-M byl ze své funkce odvolán. Pro jeho odvolání hlasovalo 24 ze 42 přítomných zastupitelů včetně zástupců koaličního hnutí ANO

Zraněný cyklista poděkoval zdravotníkům ve FN Ostrava za záchranu života

Cyklista po těžkém úrazu osobně poděkoval zdravotníkům ve Fakultní nemocnici Ostrava za záchranu života. Ke svým studentům i k ježdění na kole se mohl profesor Janda vrátit jen díky dokonale zafungujícímu řetězci přežití.

Ostrava a Katovice chtějí vysokorychlostní propojení co nejdříve. Vlaky pojedou jen 40 minut

9. června 2026 9:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě v Nové radnici se uskutečnilo velmi důležité jednání mezi vedením města, dopravními odborníky a zástupci Katovic. Týkalo se chystaného projektu vysokorychlostní železnice, která by měla propojit Ostravu s Polskem. Stavba by měla začít už za šest let.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní MS kraje

MS kraj podporuje regionální výrobce a potraviny, zájem o jejich produkci roste

Putovní výstava Legiovlak, pojízdné muzeum mapuje Československé legie

V Ostravě po pěti letech opět zastavil Legiovlak. Pojízdná výstava představuje vznik, historii i život československých legií. Na nádraží ve Svinově setrval dva týdny. Návštěvníci měli letos poslední možnost prohlédnout si ji v nezredukované podobě.

Domov Jistoty má nové chráněné bydlení v Bohumíně - Pískách, bydlí tam šest klientů

Domov Jistoty, který je příspěvkovou organizací kraje, poskytuje tři druhy pobytových služeb pro 93 klientů. V Pískách na Bohumínsku organizace otevřela nové chráněné bydlení pro šest klientů, které nabídne moderní a bezbariérové zázemí lidem s chronickým duševní onemocněním.

Hosté ve studiu: Scarlett Wilková, spisovatelka

V obrovské konkurenci knih je těžké se prosadit, říká jedna ze současných nejčtenějších spisovatelek

V Horní Lomné se řeší ožehavá těžba zemního plynu v chráněné oblasti
Vydáno 24. dubna 2025 21:16, Celý MS kraj, Libor Běčák
Bouřlivou atmosféru mělo zasedání Obecního zastupitelstva v Horní Lomné. Soukromá společnost tam totiž připravuje těžbu zemního plynu. Obyvatelé beskydské obce se proti tomu bouří.

Zemní plyn se nachází na různých místech regionu. Například v Třanovicích se nachází strategický podzemní zásobník plynu právě v místě někdejšího přírodního ložiska. Zatímco v létě se plyn vtlačuje do horniny, v zimě se naopak odčerpává k energetickému využití. V Horní Lomné se nachází dosud nevytěžené ložisko s vrtem připraveným už od 80. let minulého století.

Kamil Kawulok (SNK Salajčané), starosta Horní Lomné: “Dotazů v poslední době výrazně přibylo. Proto jsme dnes svolali zastupitelstvo do největšího sálu v obci a přizvali jsme i občany, aby slyšeli, jaké možnosti má obec v současné chvíli. Momentálně jsme v takové fázi, že se můžeme vyjadřovat ke správním řízením, jakmile je vyhlásí CHKO. Následovat bude řízení stavebního úřadu a poté báňského úřadu. Budeme mít možnost připomínkovat věci, které jsou pro nás relevantní, aby nám nenarušily klidný život v obci.“

Obyvatelé Horní Lomné se bojí, že těžba plynu poškodí jejich obec i přírodu. V chráněné oblasti, kde je například i unikátní prales Mionší, by se těžit nemělo.

Kamil Kawulok (SNK Salajčané), starosta Horní Lomné: “Existuje několik variant, jak by mohl být plyn čerpán. Může být odvážen cisternami, může být veden potrubím, což je nákladné. Těžaři také zvažují instalaci kogeneračních jednotek, které by vyráběly elektřinu z plynu – tu by pak dodávali do sítě. Nejproblematičtější varianta z našeho pohledu je zřízení datového centra, které by elektřinu spotřebovávalo. Obáváme se, že by zde mohlo docházet k těžbě bitcoinů. Lidé bydlící v blízkosti mají oprávněné obavy. Zatím ale nevíme, co přesně zde bude instalováno – vše je v řešení a musí projít řádným schvalovacím procesem u hygieny, CHKO i stavebního úřadu. Teprve poté se v dalším správním řízení dozvíme, co se zde skutečně plánuje.“

Radim Kolářský, jednatel Lomenská těžební: “My jsme ze společnosti Lomenská těžební a přijeli jsme na schůzi, abychom vysvětlili obyvatelům a obecní radě naše budoucí záměry a seznámili se s otázkami a postojem občanů. Je to naše dobrá vůle, že jsme tady, protože chceme být dobrý soused v obci.“

Kamil Kawulok (SNK Salajčané), starosta Horní Lomné: “Vrty zde vznikly v 80. letech. Mluvím i o vrtech v Dolní Lomné, kde však již byl vrt zlikvidován. U nás zůstal jeden, který byl uzavřen po dobu 37 let. Jednou zde proběhly zkoušky asi před 10 nebo 12 lety. Vrt je v podstatě připraven k otevření a čerpání.“

V ložisku pod Horní Lomnou se nachází přibližně 90 milionů kubíků plynu, z nichž by se dala vytěžit zhruba polovina. Zda se těžit bude, o tom se ještě bude rozhodovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000048388/v-horni-lomne-se-resi-ozehava-tezba-zemniho-plynu-v-chranene-oblasti