Rybářské žně v Krnově začaly výlovem rybníka Výtažníku. Ten patří Povodí Odry.
Ivo Jedlička, vedoucí rybářství Krnov: "Gró tvoří kapr, protože se tady přes rok loví, rybáři nejraději loví kapra. Hned za nima jsou ale ryby dravé, jako je štika, candát, sumec."
Mezi vylovenými rybami nechyběli ale ani bolen, amur či tolstolobik. Rybáři jsou na své starobylé řemeslo pyšní. Projevuje se to i tím tím, že používají zvláštní názvosloví.
Ivo Jedlička, vedoucí rybářství Krnov: "Takový ty nejdůležitější věci jsou zátahová síť, které se říká vatka. Ryby se vybírají z té sítě tak zvanými kesery, což jsou laicky podběráky, dávají se na brak, to je třídička po které ryby jedou a rybáři je postupně vybírají do připravených kádí. Z kádí ta ryba jde přes váhu, je to přezmen a mušle. Tam se ryby zváží a nakladačem se naloží na vozidla, které tady najedou."
Výlovy rybníků patří k vyhledávaným podzimním atrakcím. Miroslav Rožnovský chodí na výlovy pravidelně. Vždyť velký rybník v Krnově je i jeho dítě.
Miroslav Rožnovský, pamětník: "Později dostal jméno podle Petrova Dolu Petrův rybník. Byl jsem ve skupině projektantů, která zaměřovala a projektovala celý rybník."
Anketa, návštěvníci výlovu: "Mně se zdálo, že jsme chytili tak velkýho sumce." "Sumec a nevím, štika." "Sumec, candát, štika, kapr." "Nejradši mám pstruhy."
Ve spotřebě ryb Česká republika výrazně zaostává. Ryby se u nás pravidelně jedí vlastně jenom na Vánoce.
Anketa: "Máme rádi. Máme rádi moc ryby, kapra." "Já mám kapra jako vždycky, smaženýho." "Většinou kapry smaženýho jako všichni." "Mám ráda ryby, jíme kapra na Vánoce." "Dělám ryby na vánoce, kapra klasicky smaženýho v trojobalu."
Letos počasí rybářům příliš nepřálo a ryby jsou tak o něco menší než vloni. Bude jich ale dost a ceny se zřejmě nijak významně měnit nebudou.