Pavel Šmíra, majitel sbírky: “Musím říct, že tyto artefakty, které tady vidíte, byly v době sběratelského socialismu běžně dostupné na všech chalupách a lidé se jich během rekonstrukcí zbavovali. A otec byl natolik šikovný, že tyto věci posbíral a díky němu se zachovaly do dnešních dnů.”
Předmětem sbírky je průřez základního salašnického náčiní a nádobí a kolovrátky, které jsou z velké většiny stále funkční.
Pavel Šmíra, majitel sbírky: “Kolovrátky měly různé tvary a charaktery a různé technické vymoženosti. Ta vlna se centrálně zpracovávala v takových kramplovnách a taková význačná kramplovna byla i na Čeladné.”
Součástí výstavy jsou například i tyto dvě valašky, bohatě zdobené v kovové části.
Pavel Šmíra, majitel sbírky: “Dá se říci, že podle té grafiky pocházejí z 18 nebo 19 století.”
Milan Moravec, správce a průvodce, Památník Josefa Kaluse: “Památník má ve své podstatě fungovat jako takové kulturní centrum pro občany i návštěvníky. A tato výstava tady do podbeskydí zapadá, takže jsme chtěli ukázat, jak se tady v minulém a předminulém století žilo a pracovalo.”
Svou sbírku vystavuje Pavel Šmíra jen zcela výjimečně. Tady v Čeladné bude k vidění do konce listopadu, v prosinci, po ukončením turistické sezony v Památníku Josefa Kaluse, jen po telefonické domluvě.