Poruba už po 21. ocenila práci svých nejlepších učitelů mateřských a základních škol. Slavnostní událost se koná každoročně u příležitosti Dne učitelů, který připadá na 28. března.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Máme štěstí na obsazování dobrých ředitelů našich škol, a tím pádem i dobrých pedagogů, protože oni jsou opravdu velkými vzory, jak pro nás, tak také pro svůj pedagogický tým.”
Učitele navrhují na ocenění ředitelé jednotlivých mateřských a základních škol.
Miroslav Bučánek, ředitel ZŠ J. Valčíka: ,,Já jsem nominoval tři kolegyně a všechny dostaly ocenění. Ve funkci jsem od 1. srpna loňského roku. Takže já jsem se nejdříve musel seznámit s kolegy. Ale tyto tři kolegyně mě okamžitě zaujaly, protože jsou hodně vidět a dělají tu práci s láskou.”
Ocenění porubské radnice letos získalo 9 učitelů, 3 z mateřských a 6 ze základních škol. Slavnostní událost zpestřil i doprovodný program.
Martina Dušková (PIRÁTI), místostarostka Ostravy-Poruby: ,,Zřizujeme 12 základních škol a 10 mateřských škol. S tím, že celkově vzdělávání probíhá v 35 budovách na území MOb Poruba. Každoročně oceňujeme kolem devíti učitelů z mateřských a základních škol, které zřizujeme. Nemusí to být jen učitelé, ale pracovníci škol, které jejich ředitelé na ocenění navrhnou.”
Šárka Lampartová učitelka, MŠ Čs. exilu: ,,Naplňuje mě určitě prostředí MŠ, ve kterém je taková rovnováha mezi pravidly a takovou uvolněností. To je první takové oficiální ocenění, ale myslím si, že ocenění je vlastně poděkování rodičů nebo jakýkoliv úspěch, když se dítě něco naučí.”
Yvonne Lovászová, učitelka ZŠ Ukrajinská: ,,Byla jsem potěšena, že mě pan ředitel navrhl na ocenění za inovativní přístup k výuce. Udělalo mi to velkou radost. V současné době se věnuji naší žákyni, která je onkologickou pacientkou a má problémy s mluvením. Pokouším se jí rozmluvit a podařilo se mi to. Je to prostě něco úžasného, když jdete do školy a už na Vás mávají."
Práce učitelů si váží také město Ostrava, které letos ocenilo 6 porubských učitelů ze základních škol a jedna paní ředitelka porubské mateřské školy, byla oceněna i Moravskoslezským krajem.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Snažíme se ocenit ty, co byli oceněni někde jinde. My letos opravdu máme velmi výraznou pedagogickou osobnost paní ředitelky Hrazděrové z mateřské školky. Je pravda, že zvelebila všechna dětská hřiště, která má u svých MŠ tím, že se snažila získat, co nejvíce externích zdrojů. Musím říct, že obecně pedagogové v Porubě byli, jsou a já věřím, že budou jedni z nejlepších v rámci celého města.”
Lenka Roupová, ZŠ J. Valčíka: ,,Já už jsem dostala kdysi ocenění porubským úřadem. Už je to několik let. A teď jsem byla oceněna městem Ostrava, což mě hodně těší. Já už jsem snad od 3 let chtěla být paní učitelka, pořád jsem si hrála na školu, takže pro mě to byla lehká volba.”
Vedení porubské radnice se schází a spolupracuje s řediteli i učiteli také v průběhu roku na řadě akcí, do kterých se školy se svými žáky zapojují. Například vystupují na Alšově náměstí před Vánoci nebo v rámci Velikonočního jarmarku.