Už při prvních dvou přednáškových blocích v hlavním sále se posluchači detailně seznámili s tím, jak se v současnosti umělá inteligence (AI) uplatňuje v kardiologii nebo gastroenterologii. Například doktor Samuel Levy z prestižní medicínské školy v Harvardu mluvil o AI v souvislosti s léčbou obezity.
„Moderní technologie pronikají do zdravotnictví. Už nemůžeme říct, že na něco čekáme. Jsou tady. I proto mě nadchlo, že o naši akci byl tak velký zájem,“ přiznává hlavní organizátor konference doc. MUDr. Ondřej Volný, Ph.D., který je zástupcem přednosty Neurologické kliniky FN Ostrava, proděkan pro vědu a výzkum LF OU, a zároveň jako předseda vede Českou společnost pro umělou inteligenci a inovativní technologie v medicíně ČLS JEP. Kongres nepřibližoval jen pokrok z pohledu moderních technologií v jednotlivých medicínských oblastech, ale řešila se na něm i řada dalších praktických témat. „Probírali jsme například i to, jak by nemocnice měly postupovat, pokud chtějí používat nástroj umělé inteligence. Mluvili jsme o tom, jak se nástroje certifikují, soutěží, jak se implementují,“ doplnil docent Volný.
Paralelně s hlavním programem probíhaly přednášky v menším sále a také výstava zdravotnických firem a startupů. Jejich zástupci představovali nejrůznějších novinky z oblasti inovativních technologií. Zájemci tak viděli, co obnáší 3D tisk zlomenin a jiných zdravotních problémů, seznámili se s brýlemi na virtuální realitu a s mnohým dalším.
„Tak velká účast mě osobně velmi mile překvapila. Konference je podle mě velice důležitá v tom, že se zde kromě lékařů setkávají byznysmeni a stakeholdeři, a všichni můžou společně na jednom místě diskutovat,“ ocenil přidanou hodnotu kongresu prof. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., AGAF, gastroenterolog z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, který v rámci své přednášky mluvil o tom, jak umělá inteligence dokáže detekovat a charakterizovat polypy ve střevech.