O víkendu si celý svět připomněl sto let od konce první světové války. V té celkem padlo na deset milionů vojáků a zahynulo okolo osmi milionů civilistů.
“Je zapotřebí si připomínat první světovou válku protože to byl první krvavý konflikt, který postihl celý svět. Je třeba se poučit do budoucna, abychom se vyvarovali podobných bojů a konfliktů,” připomněl primátor F-M M. Pobucký (ČSSD).
Jedenáctý listopad, kdy byla v roce 1918 uzavřena dohoda o příměří na západní frontě ve válce, se postupem času stal připomínkou všech válečných veteránů.
“V současné době máme veterány nejen 1. sv. války, ale i 2. sv. války a moderní veterány. Jsou to čeští vojáci, kteří bojují na zahraničních misích. V poslední době je to téma celkem aktuální a je třeba podporovat armádu ČR,” připomněl Michal Pobucký (ČSSD), primátor FM.
“Čsl. obec legionářská a zvláště naše jednota ve F-M dbá na tradice všech válečných konfliktů. Připomínáme si květnové osvobození Československa a připomínáme si dnešní 11. listopad jako Den válečných veteránů. Snažíme se tuto myšlenku propagovat i mezi mládeží,” říká místopředseda Čsl. obce legionářské, Jednota F-M Ladislav Olšar.
Na městském hřibitově ve Frýdku, stejně jako v celé zemi a dalších koutech světa proběhly pietní akty na připomínku padlých vojáků. Oběti první světové války uctily v Česku zvony a sirény, které se rozezněly ve 13.30 na téměř dvě a půl minuty.
anketa, účastníci akce:
“Neměli bychom na ten den zapomínat.”
“Je to významný den v naší historii.”
Symbolem dne veteránů je květ vlčího máku, který si lidé připevňují na oblečení. V České republice se připomíná od roku 2001, v západních zemích je to ale dávná tradice.