Ve Frýdku-Místku vychovávají na 400 mladých fotbalistů. Nově se s nimi zapojili do unikátního projektu Molekulární Vodík.
Roman Vojvodík, šéftrenér mládeže MFK Frýdek-Místek: "Máme to v kategoriích žákovských a dorosteneckých. Do přípravkových kategorií jsme to ještě nedávali, takže se tady jedná o 10 týmů."
Vodík jim má pomoci urychlit zotavování, ale také zvednout výkon přímo na hřišti. Možnosti aplikace jsou tři.
Michal Botek, vědec Univerzity Palackého v Olomouci: "První je inhalace, druhá možnost je, že to vypijete, to znamená jako rozpuštěné v podobě hydrogenované vody a třetí, že se naložíte do hydrogenované lázně."
Představení projektu celému týmu trenérů mládeže se zúčastnili také olympijský vítěz Aleš Valenta a olympionik Květoslav Svoboda.
David Maršálek, světový lídr v oblasti Molekulárního Vodíku: "My jsme se dostali ke spolupráci se sportovci, ale také s lékaři a fotbal ve Frýdku je jeden z prvních klubů nejenom v České republice, ale oficiálně dalo by se říct v Evropě."
S vodíkem se například běžně pracuje v lázeňství, velmi rychle proniká do jádra buněk, kde ovlivňuje spoustu genetických procesů, za doping se ale nepovažuje.
Michal Botek, vědec Univerzity Palackého v Olomouci: "Zatím molekulární vodík není ani na takzvané černé listině, nebo na takzvaném black listu VADY, čili o nějakém zvyšování výkonnosti ve smyslu nelegálním, nemůže být ani řeč."
Roman Vojvodík, šéftrenér mládeže MFK Frýdek-Místek: "Už jsme to zkoušeli a musím říct, že kluci v rámci regenerace opravdu nebyli takoví unavení a to oživení toho organismu prostě probíhá rychleji."
Ve Frýdku-Místku by mělo díky tomuto projektu vzniknout regenerační centrum.