Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem

Frýdlant nad Ostravicí |  | Kam vyrazit

Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Frýdlant nad Ostravicí je znám, jako bráno do Beskyd. My ale nejsme pouze podhorské město, ale máme čtyři sta padesáti letou historii železárenství a smaltu. To vše se snaží našim občanům i návštěvníkům přiblížit naše turistické informační centrum, které si připravilo tzv. Stezky v mobilu.“

Ke zpřístupnění informací si lidé nemusí stahovat žádné aplikace. Stačí si jednoduše otevřít fotoaparát v mobilu a přiložit ho k tabulce s QR kódem.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Ty stezky v mobilu jsou na dva okruhy. Jeden patří do Technotrasy a jmenuje se Po stopách frýdlantské litiny a smaltu a druhá okruh se věnuje frýdlantským sochám.“

Stezku věnovanou historii železárenství a smaltu mohou zájemci započít hned v sídle jejího zrodu.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Ve foyere Kulturního centra máme několik expozic, které připomínají tu železárenskou historii města. Zaprvé jsou tu exponáty z umělecké litiny. To jsou výrobky, kterými si měšťané zdobili své domácnosti, poté je to smaltované nádobí, které se ještě dost často nachází v domácnostech nebo u našich babiček a máme zde i expozici uměleckého smaltu. To jsou obrazy malované na ocelový plech.“

Hned před budovou lze pak zahlédnout další zajímavost, která se opakuje i v logu centra.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Teď se nacházíme v parčíku, kde můžete vidět 6 unikátních lamp. Jsou to lampy ve tvaru DNA připomínající šroubovici a jsou zdobené smaltovanými tabulkami. Tady v parčíku jsou ty lampy od roku 2009 a před dvěma lety vznikla ještě další sada lamp, které se nacházejí podél ulice Hlavní.“

O pár kroků dále narazíme na kamenné kvádry se znaky z litiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Protože to železárenství mělo pro město tak obrovský význam už v minulosti, tak od roku 1714 se jako obecní pečeť používal znak kováře a kovářské výhně.“

Na každé zastávce se lidé dozvědí nejen faktické informace k památkám, ale třeba i zábavné anekdoty, které tradičně zazní v rámci komentovaných prohlídek.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Tohle zastavení je věnováno rodině Homoláčů, která přišla do Frýdlantu z Vysočiny. A stala se významným provozovatelem zdejších železáren na přelomu 18. a 19. století. Železárny velmi pozdvihli. Rodina se dá připodobnit k dynastii Rothschildů.“

Za zmínku určitě stojí i zastavení ve farní zahradě sv. Rodiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Říkáme, že je to oáza klidu v centru města. Právě tady je umístěna tzv. Via lucis neboli cesta světla. Jedná se o soubor osmi smaltovaných obrazů, přičemž 7 z nich je umístěno na litinových podstavcích. Takže materiál typický pro Frýdlant. Osmý obraz za altánem je zajímavý tím, že vyjadřuje plody božího ducha.“

Celkově má tento přibližně kilometrový okruh devět zastávek. Není však jediný.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Kromě okruhu po stopách frýdlantské litiny a smaltu jsme ve městě vyznačili ještě druhý okruh. Ten se jmenuje Po frýdlantských sochách a je to protože před dvěma lety ve městě bylo zrenovováno několik barokních soch a nás napadlo o nich občanům říct něco více. Například tyto dvě sochy na fasádě místní spořitelny se jmenují slévač a žnečka a já v nich vidím symboliku historie města, protože z původně malé zemědělské vsi jsme se díky železárenství stali městem moderním, jak ho vidíme dnes.“

Komentované prohlídky s průvodci probíhají tradičně od června do října. Komu se ale nechce čekat do léta, může díky novince vyrazit po stopách frýdlantských památek sám.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdlant nad Ostravicí pořádá komentované prohlídky kaple, v plánu je pokračování rekonstrukcí

Frýdlantská kaple Blahoslavené Panny Marie je významnou místní historickou památkou. Na podzim byla po rekonstrukci znovu zpřístupněna návštěvníkům. Letos se budou její dveře otevírat jednou za měsíc od února do června.

Potřebovala peníze, tak ukradla kasičku veřejné sbírky na kapli ve Frýdlantu nad Ostravicí

5. března 2024 14:55 | Frýdlant nad Ostravicí | Jiří Cileček

31letá žena potřebovala akutně peníze, tak se rozhodla krást. Jako snadný cíl si vybrala kasičku veřejné sbírky na obnovu kaple ve Frýdlantu nad Ostravicí. Díky kamerovým záznamům a výborné spolupráci tamních strážníků a policistů ji ale ještě ten den chytili.

Frýdek-Místek je centrem evropského smaltu. Funguje tu umělecká dílna s velkou pecí

Umělečtí smaltéři z Evropy se sjeli do Frýdku-Místku. Proběhl tady 22. ročník Mezinárodního symposia smaltu. Beskydští smaltéři mají totiž jedinou dílnu s velkou pecí v celé střední Evropě, kde je možné vyrábět větší umělecké práce.


Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Další úspěšnou Akademii podnikatelů ve Frýdlantě uzavřeli křtem diáře

V Kulturním centru ve Frýdlantě nad Ostravicí se konalo závěrečné setkání účastníků letošního běhu Akademie podnikatelů. Vyvrcholením bylo představení kalendáře a křest podnikatelského diáře.

Udělejte radost osamělým lidem Dárky pro druhé. Vybírá je ADRA Frýdek-Místek

21. listopadu 2024 15:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Vánoce jsou obdobím, kdy si lidé dávají dárky, ale ne každý má to štěstí něco pod stromečkem najít. Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek i letos pořádá sbírku Dárek pro druhé. Ta pomáhá osamělým seniorům, lidem bez domova i těm v hmotné nouzi.

Frýdek-Místek ocenil nejlepší účastníky podzimní výzvy 10 000 kroků

21. listopadu 2024 13:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Podzimní výzva 10 000 kroků měla opět velký ohlas. Za Frýdek-Místek se do ní zapojil rekordní počet účastníků a týmů. Společně ušli více než 86 tisíc kilometrů a prvenství za okres slavil tentokrát tým z frýdecko-místeckého magistrátu.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

21. listopadu 2024 11:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

21. listopadu 2024 8:00 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Děti z česko-polského pohraničí v Jablunkově soutěžily, jak ovládají své nářečí

19. listopadu 2024 10:07 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Děti žijící na českém i polském břehu řeky Olše se v Jablunkově účastnily soutěže, ve které prokazovaly, jak ovládají své nářečí.

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem
Vydáno 4. listopadu 2024 16:30, Frýdlant nad Ostravicí, Andrea Holeszová
Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Frýdlant nad Ostravicí je znám, jako bráno do Beskyd. My ale nejsme pouze podhorské město, ale máme čtyři sta padesáti letou historii železárenství a smaltu. To vše se snaží našim občanům i návštěvníkům přiblížit naše turistické informační centrum, které si připravilo tzv. Stezky v mobilu.“

Ke zpřístupnění informací si lidé nemusí stahovat žádné aplikace. Stačí si jednoduše otevřít fotoaparát v mobilu a přiložit ho k tabulce s QR kódem.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Ty stezky v mobilu jsou na dva okruhy. Jeden patří do Technotrasy a jmenuje se Po stopách frýdlantské litiny a smaltu a druhá okruh se věnuje frýdlantským sochám.“

Stezku věnovanou historii železárenství a smaltu mohou zájemci započít hned v sídle jejího zrodu.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Ve foyere Kulturního centra máme několik expozic, které připomínají tu železárenskou historii města. Zaprvé jsou tu exponáty z umělecké litiny. To jsou výrobky, kterými si měšťané zdobili své domácnosti, poté je to smaltované nádobí, které se ještě dost často nachází v domácnostech nebo u našich babiček a máme zde i expozici uměleckého smaltu. To jsou obrazy malované na ocelový plech.“

Hned před budovou lze pak zahlédnout další zajímavost, která se opakuje i v logu centra.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Teď se nacházíme v parčíku, kde můžete vidět 6 unikátních lamp. Jsou to lampy ve tvaru DNA připomínající šroubovici a jsou zdobené smaltovanými tabulkami. Tady v parčíku jsou ty lampy od roku 2009 a před dvěma lety vznikla ještě další sada lamp, které se nacházejí podél ulice Hlavní.“

O pár kroků dále narazíme na kamenné kvádry se znaky z litiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Protože to železárenství mělo pro město tak obrovský význam už v minulosti, tak od roku 1714 se jako obecní pečeť používal znak kováře a kovářské výhně.“

Na každé zastávce se lidé dozvědí nejen faktické informace k památkám, ale třeba i zábavné anekdoty, které tradičně zazní v rámci komentovaných prohlídek.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Tohle zastavení je věnováno rodině Homoláčů, která přišla do Frýdlantu z Vysočiny. A stala se významným provozovatelem zdejších železáren na přelomu 18. a 19. století. Železárny velmi pozdvihli. Rodina se dá připodobnit k dynastii Rothschildů.“

Za zmínku určitě stojí i zastavení ve farní zahradě sv. Rodiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Říkáme, že je to oáza klidu v centru města. Právě tady je umístěna tzv. Via lucis neboli cesta světla. Jedná se o soubor osmi smaltovaných obrazů, přičemž 7 z nich je umístěno na litinových podstavcích. Takže materiál typický pro Frýdlant. Osmý obraz za altánem je zajímavý tím, že vyjadřuje plody božího ducha.“

Celkově má tento přibližně kilometrový okruh devět zastávek. Není však jediný.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Kromě okruhu po stopách frýdlantské litiny a smaltu jsme ve městě vyznačili ještě druhý okruh. Ten se jmenuje Po frýdlantských sochách a je to protože před dvěma lety ve městě bylo zrenovováno několik barokních soch a nás napadlo o nich občanům říct něco více. Například tyto dvě sochy na fasádě místní spořitelny se jmenují slévač a žnečka a já v nich vidím symboliku historie města, protože z původně malé zemědělské vsi jsme se díky železárenství stali městem moderním, jak ho vidíme dnes.“

Komentované prohlídky s průvodci probíhají tradičně od června do října. Komu se ale nechce čekat do léta, může díky novince vyrazit po stopách frýdlantských památek sám.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydlant-nad-ostravici/11000045774/po-stopach-frydlantske-litiny-a-smaltu-se-zajemci-mohou-vydat-nove-jen-s-mobilem