Lékaři upozorňují veřejnost, že koronavirus by rozhodně neměl nikdo podceňovat.
Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologické oddělení: "To onemocnění je závažné právě tím, že je za prvé vysoce infekční, v podstatě více infekční než chřipka. Další věcí je, že je nevyzpytatelné. My nevíme, jak u koho bude probíhat to onemocnění a jak závažné bude a třetí věc je samozřejmě ta masovost, to komunitní šíření, které probíhá ve společnosti napříč."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace vyplývá i z toho, že v našem odběrovém místě máme záchyty každý den přes 70 pozitivních pacientů nebo občanů, což jsou výrazně větší čísla, než byly v minulém týdnu a násobně větší čísla, než byly před 14 dny a v těch dřívějších měsících. Takže byť tu situaci zvládáme, ty čísla určitě rostou a může se ta situace kdykoliv zhoršit."
To způsobuje, že se nemocnice začínají zaplňovat pacienty, kteří potřebují hospitalizaci, zároveň roste počet lidí, kteří mají vážnější průběh nemoci. V nemocnici ve Frýdku-Místku se situace od našeho posledního natáčení bohužel opět zhoršila.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dneska máme hospitalizovaných aktuálně 48 pacientů, 6 z toho je na ventilátoru, takže ti jsou ve vážném stavu. My jsme v nemocnici připravili další stanici, která dneska bude sloužit jako expektační stanice, takže tam budeme do doby, než se naplní celé naše dvě jednotky, to je kapacita 56 standardních pacientů, tak tam budou ležet pacienti, kteří čekají na výsledek testu, který rozhodne, zda jsou pozitivní nebo ne."
Narůstá také počet nakažených zdravotníků nebo těch, kteří musejí být v karanténě, což může být pro nemocnici velký problém, který způsobí omezení poskytované péče. Jednoduše řečeno, o pacienty bez ohledu na to, s jakým problémem do nemocnice přijdou, by se neměl při větším výpadku kdo starat.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ty čísla se každý den mění, dneska to číslo je velké, je to 65 zdravotníků, kteří jsou buď pozitivní a nebo jsou v karanténě proto, že žijí i samoživitelky s malým dítětem, takže ty nemůžeme do práce povolat. Jsme v situaci, kdy se budeme snažit, aby ti, kteří budou v karanténě, tak pracovali. Zatím, většina z nich pracuje při zajištění podmínek, které jsou k práci nutné, ale určitě to číslo bohužel asi poroste nahoru."
Nemocnice ve Frýdku-Místku už částečně omezila poskytování péče. Opět se snížila operativa pouze na ty nejnutnější zákroky, z šesti operačních sálů jedou pouze čtyři a musel se přesouvat také personál, aby byl schopný pokrýt aktuálně nejnutnější chod nemocnice.
Petr Kozák, primář Ortopedicko-traumatologické oddělení: "Severomoravský kraj má hodně nemocných zdravotníků a hrozí tady právě to, že by mohl vzniknout italský scénář. Proto je velice důležité, abychom dodržovali všechna bezpečnostní hygienická opatření, a to hlavně nosit roušky, rozestupy, dobrou hygienu rukou a samozřejmě vyloučit jakékoliv shromažďování lidí, protože se dneska ví, že to onemocnění se hlavně šíří aerosolem a ten aerosol se nejvíce šíří v uzavřených místnostech za nízké relativní vlhkosti."
Stále platí, že nemocnice hledá dobrovolníky z řad současných i bývalých zdravotníků i studentů zdravotnických oborů, kteří by mohli v současné nelehké situaci vypomoct.