Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem

Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Frýdlant nad Ostravicí je znám, jako bráno do Beskyd. My ale nejsme pouze podhorské město, ale máme čtyři sta padesáti letou historii železárenství a smaltu. To vše se snaží našim občanům i návštěvníkům přiblížit naše turistické informační centrum, které si připravilo tzv. Stezky v mobilu.“

Ke zpřístupnění informací si lidé nemusí stahovat žádné aplikace. Stačí si jednoduše otevřít fotoaparát v mobilu a přiložit ho k tabulce s QR kódem.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Ty stezky v mobilu jsou na dva okruhy. Jeden patří do Technotrasy a jmenuje se Po stopách frýdlantské litiny a smaltu a druhá okruh se věnuje frýdlantským sochám.“

Stezku věnovanou historii železárenství a smaltu mohou zájemci započít hned v sídle jejího zrodu.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Ve foyere Kulturního centra máme několik expozic, které připomínají tu železárenskou historii města. Zaprvé jsou tu exponáty z umělecké litiny. To jsou výrobky, kterými si měšťané zdobili své domácnosti, poté je to smaltované nádobí, které se ještě dost často nachází v domácnostech nebo u našich babiček a máme zde i expozici uměleckého smaltu. To jsou obrazy malované na ocelový plech.“

Hned před budovou lze pak zahlédnout další zajímavost, která se opakuje i v logu centra.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Teď se nacházíme v parčíku, kde můžete vidět 6 unikátních lamp. Jsou to lampy ve tvaru DNA připomínající šroubovici a jsou zdobené smaltovanými tabulkami. Tady v parčíku jsou ty lampy od roku 2009 a před dvěma lety vznikla ještě další sada lamp, které se nacházejí podél ulice Hlavní.“

O pár kroků dále narazíme na kamenné kvádry se znaky z litiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Protože to železárenství mělo pro město tak obrovský význam už v minulosti, tak od roku 1714 se jako obecní pečeť používal znak kováře a kovářské výhně.“

Na každé zastávce se lidé dozvědí nejen faktické informace k památkám, ale třeba i zábavné anekdoty, které tradičně zazní v rámci komentovaných prohlídek.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Tohle zastavení je věnováno rodině Homoláčů, která přišla do Frýdlantu z Vysočiny. A stala se významným provozovatelem zdejších železáren na přelomu 18. a 19. století. Železárny velmi pozdvihli. Rodina se dá připodobnit k dynastii Rothschildů.“

Za zmínku určitě stojí i zastavení ve farní zahradě sv. Rodiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Říkáme, že je to oáza klidu v centru města. Právě tady je umístěna tzv. Via lucis neboli cesta světla. Jedná se o soubor osmi smaltovaných obrazů, přičemž 7 z nich je umístěno na litinových podstavcích. Takže materiál typický pro Frýdlant. Osmý obraz za altánem je zajímavý tím, že vyjadřuje plody božího ducha.“

Celkově má tento přibližně kilometrový okruh devět zastávek. Není však jediný.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Kromě okruhu po stopách frýdlantské litiny a smaltu jsme ve městě vyznačili ještě druhý okruh. Ten se jmenuje Po frýdlantských sochách a je to protože před dvěma lety ve městě bylo zrenovováno několik barokních soch a nás napadlo o nich občanům říct něco více. Například tyto dvě sochy na fasádě místní spořitelny se jmenují slévač a žnečka a já v nich vidím symboliku historie města, protože z původně malé zemědělské vsi jsme se díky železárenství stali městem moderním, jak ho vidíme dnes.“

Komentované prohlídky s průvodci probíhají tradičně od června do října. Komu se ale nechce čekat do léta, může díky novince vyrazit po stopách frýdlantských památek sám.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdlant nad Ostravicí pořádá komentované prohlídky kaple, v plánu je pokračování rekonstrukcí

Frýdlantská kaple Blahoslavené Panny Marie je významnou místní historickou památkou. Na podzim byla po rekonstrukci znovu zpřístupněna návštěvníkům. Letos se budou její dveře otevírat jednou za měsíc od února do června.

V Kulturním centru je výstava obrazů z projektu Artfriedlandianum spřátelených Frýdlantů

8. listopadu 2023 13:06 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

V Kulturním centru ve Frýdlantě nad Ostravicí byla slavnostní vernisáží zahájena mezinárodní výstava obrazů v rámci desetileté umělecké spolupráce Frýdlantů, které mezi sebou udržují partnerství.

Frýdek-Místek je centrem evropského smaltu. Funguje tu umělecká dílna s velkou pecí

Umělečtí smaltéři z Evropy se sjeli do Frýdku-Místku. Proběhl tady 22. ročník Mezinárodního symposia smaltu. Beskydští smaltéři mají totiž jedinou dílnu s velkou pecí v celé střední Evropě, kde je možné vyrábět větší umělecké práce.


Na Opavsku spadlo malé letadlo, jeden člověk zemřel

Včera 19:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pondělí odpoledne havaroval u Štítiny na Opavsku malý ultralehký sportovní letoun. Jeden člověk zemřel. U události zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Lidé na Karvinsku pocítili důlní otřes, báňští záchranáři prověřují situaci v dolech

Včera 13:54, vydáno včera 13:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Domy v části poddolovaného Karvinska a nejbližším okolí se v pondělí odpoledne zachvěly po důlním otřesu. K preventivnímu výjezdu byli vysláni báňští záchranáři, kteří slouží přímo na šachtách, ale také jejich kolegové z ostravské centrály.

Nový Jičín začal s budováním polopodzemních kontejnerů, první budou na Dlouhé a v Loučce

Nový Jičín začal s budováním polopodzemních kontejnerů na odpady. První tři lokality jsou ve velkých sídlištích v oblasti ulice Dlouhá a v Loučce. Přínos bude estetický a časem i ekonomický.

V Jakubčovicích nad Odrou se srazil osobní vlak s kamionem, zranili se čtyři lidé

Včera 11:32 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na železničním přejezdu v Jakubčovicích nad Odrou se v pondělí dopoledne srazil osobní vlak s kamionem. Zranili se čtyři lidé. Příčinu střetu vyšetřují dopravní policisté.

Opilý řidič v noci v Dětmarovicích zabil cyklistku

Včera 9:35, vydáno včera 7:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli večer se v Dětmarovicích na Karvinsku stala tragická dopravní nehoda. Osobní auto se tam srazilo s jízdním kolem, přičemž cyklistka utrpěla natolik vážná zranění, že jim na místě podlehla.

Do čtyř závodů na Hornické desítce ve Frýdku-Místku nastoupilo 2 165 běžců

Frýdek-Místek má za sebou další ročník oblíbeného běžeckého závodu Hornická desítka. Ten letos opět zaznamenal účast stovek běžců všech věkových kategorií. Připraveny byly tradičně závody pro nejmenší i pro mládež, závod pro zdraví, závod mílařů a ten největší na deset kilometrů.

Cesta k nebesům v Hlučíně nabízí nově upravené podkroví kostela a vyhlídkovou věž

3. listopadu 2024 14:52 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Na Cestu k nebesům se nově mohou vydat návštěvníci Hlučína. Nákladem téměř 7 milionů korun byla ve spolupráci města, církve a MS kraje upravena věž i podkroví kostela sv. Jana Křtitele. Vzniklo nově upravené schodiště a prostory nad klenbou kostela a presbytářem.

ZŠ B. Dvorského z Ostravy-Jihu získala první místo v soutěži Hrdá škola

Hrdá škola. Tak si mohou nově říkat v ZŠ Dvorského, jelikož vyhrála první místo ve stejnojmenné soutěži z patnácti set zapojených v Česku i na Slovensku. Převzetí výhry se uskutečnilo v rámci Dne profesí, což je další akce tohoto mezinárodního projektu.

Motocyklový kaskadér se v Ostravě zranil při exhibici

3. listopadu 2024 10:46 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V průběhu motocyklové show v Ostrava aréně se v sobotu večer zranil jeden z vystupujících jezdců. Policisté okolnosti nehody vyšetřují a žádají diváky o videozáznamy.

Karvinští strážníci zadrželi zloděje po vloupání. Protáhl se úzkým sklepním okénkem

2. listopadu 2024 15:28 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Karvinští strážníci zadrželi na ulici Fryštátská muže těsně po vloupání. Zrovna se vysoukal ze sklepního okénka. Neuvěřili mu jeho vymyšlený příběh, že je dělník, kterého kolegové zamkli při provádění stavebních prací.

Frýdek-Místek investoval od roku 2021 do majetku města přes miliardu korun

Dokončení kanalizací v okrajových částech Frýdku-Místku, vznik nového sídla městské policie, rozšíření hřbitova nebo nová hasičská zbrojnice. To je jen malý výčet mnoha akcí, které se ve městě realizovaly od roku 2021. Za tu dobu se podařilo městu proinvestovat přes miliardu korun.

Kolem přehrady Olešná bude o víkendu plno strašidel

Okolí přehrady Olešná zaplní v sobotu 9. listopadu strašidla. Chystá se totiž nová strašidelná a zábavná akce pro malé i velké. Přehrada ožije tajemnými bytostmi, kouzelnými příběhy a interaktivními aktivitami. Součástí akce je také soutěž Dýňový souboj.

Výstava na frýdeckém zámku přibližuje pěticí zachráněných zámků v regionu

Ve výstavní síni Frýdeckého zámku si mohou návštěvníci prohlédnout expozici věnovanou pěti zámkům, které vstaly doslova z trosek.

Rodiny na Myslíku procházely dušičkovou stezkou

2. listopadu 2024 9:45 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Strašidelnou stezkou museli projít malí i velcí účastníci Branného dne, který se už poosmé konal v kopích na Myslíku.

Frýdek-Místek už dostal první žádosti o státní dotace pro zasažené povodněmi

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou žádat o peníze ze státní dotační výzvy Pomoc domácnostem po povodních 2024. Výše daru se bude odvíjet od míry postižení, které budou kontrolovat úředníci magistrátu. Maximální výše příspěvku je 50 tisíc korun a žádosti bude město přijímat až do 17. ledna.

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem
Vydáno 4. listopadu 2024 16:30, Frýdlant nad Ostravicí, Andrea Holeszová
Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Frýdlant nad Ostravicí je znám, jako bráno do Beskyd. My ale nejsme pouze podhorské město, ale máme čtyři sta padesáti letou historii železárenství a smaltu. To vše se snaží našim občanům i návštěvníkům přiblížit naše turistické informační centrum, které si připravilo tzv. Stezky v mobilu.“

Ke zpřístupnění informací si lidé nemusí stahovat žádné aplikace. Stačí si jednoduše otevřít fotoaparát v mobilu a přiložit ho k tabulce s QR kódem.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Ty stezky v mobilu jsou na dva okruhy. Jeden patří do Technotrasy a jmenuje se Po stopách frýdlantské litiny a smaltu a druhá okruh se věnuje frýdlantským sochám.“

Stezku věnovanou historii železárenství a smaltu mohou zájemci započít hned v sídle jejího zrodu.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Ve foyere Kulturního centra máme několik expozic, které připomínají tu železárenskou historii města. Zaprvé jsou tu exponáty z umělecké litiny. To jsou výrobky, kterými si měšťané zdobili své domácnosti, poté je to smaltované nádobí, které se ještě dost často nachází v domácnostech nebo u našich babiček a máme zde i expozici uměleckého smaltu. To jsou obrazy malované na ocelový plech.“

Hned před budovou lze pak zahlédnout další zajímavost, která se opakuje i v logu centra.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Teď se nacházíme v parčíku, kde můžete vidět 6 unikátních lamp. Jsou to lampy ve tvaru DNA připomínající šroubovici a jsou zdobené smaltovanými tabulkami. Tady v parčíku jsou ty lampy od roku 2009 a před dvěma lety vznikla ještě další sada lamp, které se nacházejí podél ulice Hlavní.“

O pár kroků dále narazíme na kamenné kvádry se znaky z litiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Protože to železárenství mělo pro město tak obrovský význam už v minulosti, tak od roku 1714 se jako obecní pečeť používal znak kováře a kovářské výhně.“

Na každé zastávce se lidé dozvědí nejen faktické informace k památkám, ale třeba i zábavné anekdoty, které tradičně zazní v rámci komentovaných prohlídek.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Tohle zastavení je věnováno rodině Homoláčů, která přišla do Frýdlantu z Vysočiny. A stala se významným provozovatelem zdejších železáren na přelomu 18. a 19. století. Železárny velmi pozdvihli. Rodina se dá připodobnit k dynastii Rothschildů.“

Za zmínku určitě stojí i zastavení ve farní zahradě sv. Rodiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Říkáme, že je to oáza klidu v centru města. Právě tady je umístěna tzv. Via lucis neboli cesta světla. Jedná se o soubor osmi smaltovaných obrazů, přičemž 7 z nich je umístěno na litinových podstavcích. Takže materiál typický pro Frýdlant. Osmý obraz za altánem je zajímavý tím, že vyjadřuje plody božího ducha.“

Celkově má tento přibližně kilometrový okruh devět zastávek. Není však jediný.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Kromě okruhu po stopách frýdlantské litiny a smaltu jsme ve městě vyznačili ještě druhý okruh. Ten se jmenuje Po frýdlantských sochách a je to protože před dvěma lety ve městě bylo zrenovováno několik barokních soch a nás napadlo o nich občanům říct něco více. Například tyto dvě sochy na fasádě místní spořitelny se jmenují slévač a žnečka a já v nich vidím symboliku historie města, protože z původně malé zemědělské vsi jsme se díky železárenství stali městem moderním, jak ho vidíme dnes.“

Komentované prohlídky s průvodci probíhají tradičně od června do října. Komu se ale nechce čekat do léta, může díky novince vyrazit po stopách frýdlantských památek sám.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydlant-nad-ostravici/11000045774/po-stopach-frydlantske-litiny-a-smaltu-se-zajemci-mohou-vydat-nove-jen-s-mobilem