Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem

Frýdlant nad Ostravicí |  | Kam vyrazit

Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Frýdlant nad Ostravicí je znám, jako bráno do Beskyd. My ale nejsme pouze podhorské město, ale máme čtyři sta padesáti letou historii železárenství a smaltu. To vše se snaží našim občanům i návštěvníkům přiblížit naše turistické informační centrum, které si připravilo tzv. Stezky v mobilu.“

Ke zpřístupnění informací si lidé nemusí stahovat žádné aplikace. Stačí si jednoduše otevřít fotoaparát v mobilu a přiložit ho k tabulce s QR kódem.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Ty stezky v mobilu jsou na dva okruhy. Jeden patří do Technotrasy a jmenuje se Po stopách frýdlantské litiny a smaltu a druhá okruh se věnuje frýdlantským sochám.“

Stezku věnovanou historii železárenství a smaltu mohou zájemci započít hned v sídle jejího zrodu.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Ve foyere Kulturního centra máme několik expozic, které připomínají tu železárenskou historii města. Zaprvé jsou tu exponáty z umělecké litiny. To jsou výrobky, kterými si měšťané zdobili své domácnosti, poté je to smaltované nádobí, které se ještě dost často nachází v domácnostech nebo u našich babiček a máme zde i expozici uměleckého smaltu. To jsou obrazy malované na ocelový plech.“

Hned před budovou lze pak zahlédnout další zajímavost, která se opakuje i v logu centra.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Teď se nacházíme v parčíku, kde můžete vidět 6 unikátních lamp. Jsou to lampy ve tvaru DNA připomínající šroubovici a jsou zdobené smaltovanými tabulkami. Tady v parčíku jsou ty lampy od roku 2009 a před dvěma lety vznikla ještě další sada lamp, které se nacházejí podél ulice Hlavní.“

O pár kroků dále narazíme na kamenné kvádry se znaky z litiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Protože to železárenství mělo pro město tak obrovský význam už v minulosti, tak od roku 1714 se jako obecní pečeť používal znak kováře a kovářské výhně.“

Na každé zastávce se lidé dozvědí nejen faktické informace k památkám, ale třeba i zábavné anekdoty, které tradičně zazní v rámci komentovaných prohlídek.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Tohle zastavení je věnováno rodině Homoláčů, která přišla do Frýdlantu z Vysočiny. A stala se významným provozovatelem zdejších železáren na přelomu 18. a 19. století. Železárny velmi pozdvihli. Rodina se dá připodobnit k dynastii Rothschildů.“

Za zmínku určitě stojí i zastavení ve farní zahradě sv. Rodiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Říkáme, že je to oáza klidu v centru města. Právě tady je umístěna tzv. Via lucis neboli cesta světla. Jedná se o soubor osmi smaltovaných obrazů, přičemž 7 z nich je umístěno na litinových podstavcích. Takže materiál typický pro Frýdlant. Osmý obraz za altánem je zajímavý tím, že vyjadřuje plody božího ducha.“

Celkově má tento přibližně kilometrový okruh devět zastávek. Není však jediný.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Kromě okruhu po stopách frýdlantské litiny a smaltu jsme ve městě vyznačili ještě druhý okruh. Ten se jmenuje Po frýdlantských sochách a je to protože před dvěma lety ve městě bylo zrenovováno několik barokních soch a nás napadlo o nich občanům říct něco více. Například tyto dvě sochy na fasádě místní spořitelny se jmenují slévač a žnečka a já v nich vidím symboliku historie města, protože z původně malé zemědělské vsi jsme se díky železárenství stali městem moderním, jak ho vidíme dnes.“

Komentované prohlídky s průvodci probíhají tradičně od června do října. Komu se ale nechce čekat do léta, může díky novince vyrazit po stopách frýdlantských památek sám.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdlant nad Ostravicí pořádá komentované prohlídky kaple, v plánu je pokračování rekonstrukcí

Frýdlantská kaple Blahoslavené Panny Marie je významnou místní historickou památkou. Na podzim byla po rekonstrukci znovu zpřístupněna návštěvníkům. Letos se budou její dveře otevírat jednou za měsíc od února do června.

Potřebovala peníze, tak ukradla kasičku veřejné sbírky na kapli ve Frýdlantu nad Ostravicí

5. března 2024 14:55 | Frýdlant nad Ostravicí | Jiří Cileček

31letá žena potřebovala akutně peníze, tak se rozhodla krást. Jako snadný cíl si vybrala kasičku veřejné sbírky na obnovu kaple ve Frýdlantu nad Ostravicí. Díky kamerovým záznamům a výborné spolupráci tamních strážníků a policistů ji ale ještě ten den chytili.

Frýdek-Místek je centrem evropského smaltu. Funguje tu umělecká dílna s velkou pecí

Umělečtí smaltéři z Evropy se sjeli do Frýdku-Místku. Proběhl tady 22. ročník Mezinárodního symposia smaltu. Beskydští smaltéři mají totiž jedinou dílnu s velkou pecí v celé střední Evropě, kde je možné vyrábět větší umělecké práce.


Moravskoslezský kraj září po prvním dni ODM, zatím drží stříbro v celkovém pořadí

Včera 23:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

První den Olympiády dětí a mládeže (ODM) přinesl skvělý start pro Moravskoslezský kraj. Naši sportovci získali hned pět medailí a v celkovém hodnocení se drží na druhém místě za Královéhradeckým krajem.

Tenista Tomáš Macháč zapálil olympijský oheň ODM

Dvaadvacátý ročník Olympiády dětí a mládeže, který hostí MS kraj, byl zahájen. Vyprodaná třinecká Werk Aréna sledovala slavnostní nástup čtrnácti krajských reprezentací a také zapálení olympijského ohně.

Konference ve Vendryni: Musíme děti přitáhnout zpět ke sportu

Slavní sportovci, vedení Českého olympijského výboru, zástupci sportovních svazů a také politici se sešli ve Vendryni u Třince, aby si na konferenci s názvem Na podporu sportování mládeže vyměnili své zkušenosti. Vystoupení na konferenci měl i prezident Petr Pavel.

VIDEO: Slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže 2025, úvodní ceremoniál navštívil i prezident Petr Pavel

26. ledna 2025 20:01 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže 2025, které se konalo v neděli 26. ledna v třinecké Werk Areně, bylo opravdu jedinečné – poprvé v historii se ho osobně zúčastnil i prezident České republiky Petr Pavel.

Agresor se zbraní, zranění i úraz elektřinou. Prožitková první pomoc učí zásahy u reálných situací

Náhlá zástava srdce nebo zásah elektrickým proudem. Ale také například agresivní člověk s pistolí v ruce. To je jen malý výčet reálných situací, ke kterým se mohou lidé dostat. Jak v takovém případě postupovat? Jak poskytnout první pomoc? To učí prožitkové kurzy první pomoci.

Auto bez bariér pomáhá handicapovaným ve Frýdku-Místku

Lidé na vozíčku i další handicapovaní ve Frýdku-Místku hojně využívají službu přepravy autem bez bariér. Speciálně upravená dodávka najede ročně přes 25 tisíc kilometrů. Na provoz přispívá pravidelně i město. Spolek, který službu provozuje ale uvítá každou podporu.

Svinec zimní sezonu nezahájí, pokusy o zasněžování zhatily špatné klimatické podmínky

Svinec, jedna z nejníže položených sjezdovek v České republice, tuto zimní sezonu nezahájí. Kopec se nepodařilo zasněžit. Jeho spodní část mohou využít alespoň sáňkaři a bobaři.

Moravskoslezská vietnamská komunita přivítala nový lunární rok

Několik hodin trvala slavnost, při které se Vietnamci žijící v našem kraji rozloučili se starým rokem a přivítali rok nový. Ten se podle asijského zvěrokruhu nese ve znamení hada.

Olympiáda dětí a mládeže 2025 začala! Největší mládežnickou sportovní akci v Česku hostí Moravskoslezský kraj

26. ledna 2025 16:28 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po dlouhých třinácti letech se Moravskoslezský kraj opět stává dějištěm největší české multisportovní akce – Olympiády dětí a mládeže (ODM). 22. ročník této prestižní události probíhá od 26. do 30. ledna 2025 a rozprostírá se do pěti měst v regionu. Na sever Moravy zavítalo 1127 mladých sportovců z celé republiky, aby bojovali o medaile ve 11 sportovních disciplínách a ukázali svůj talent i v jedné umělecké soutěži. Slavnostní zahájení, které se konalo v neděli 26. ledna v třinecké Werk Areně, bylo opravdu jedinečné – poprvé v historii se ho osobně zúčastnil i prezident ČR Petr Pavel.

Jesenický pohár v Karlově Studánce prověřil lyžaře všech kategorií

26. ledna 2025 21:14 | Bruntál | Karel Soukop

Pradědova aréna v Karlově Studánce patřila o víkendu dvěma lyžařským závodům. Prvním z nich byl Madeja Cup s velkou účastí malých lyžařů a druhým byl Jesenický pohár. Závod Madeja Cup byl velmi dobře obsazený, závodilo více než 180 závodníků z celé republiky.

Senioři si mají aktualizovat žádosti o sociální byty ve Frýdku-Místku

Senioři, kteří žádají o sociální byty ve Frýdku-Místku musejí aktualizovat svou žádost. Stejně tak si mohou o byty žádat lidé starší 65 let. Aktualizaci je potřeba provést osobně na sociálním odboru do konce března.

Výstava historických kočárků ve Frýdlantě nad Ostravicí ukazuje dobové skvosty

V sále Střediska sociálních služeb ve Frýdlantě nad Ostravicí je až do konce března k vidění výstava historických kočárků a dalších exponátů. Přístupná je každý den od 8 do 13 hodin nebo po telefonické domluvě.

Olympiáda dětí a mládeže přivítá 1 126 sportovců a láká i na velké sportovní hvězdy

Největší sportovní událost pro mládež v České republice je za dveřmi. Už tuto neděli začne Zimní olympiáda dětí a mládeže, kterou tentokrát pořádá Moravskoslezský kraj. Ve Frýdku-Místku budou dvě disciplíny, olympijský dům i medailový ceremoniál.

Centrum denních služeb Domovinka ve Frýdku-Místku má nový relaxační pokoj

Centrum denních služeb Domovinka ve Frýdku-Místku má novou odpočinkovou místnost. Ze starého nevzhledného pokoje tady vlastními silami vytvořili moderní obývací prostor. Každý den se tady starají o klienty, kteří trpí Alzheimerem nebo demencí.

Technické služby Frýdek-Místek dosáhly opět rekordního výsledku

Technické služby Frýdek-Místek dosáhly už potřetí za sebou rekordního hospodářského výsledku. Stále zlepšují efektivitu a největší množství zakázek samozřejmě dělají pro město. Za loňský rok přesáhl jejich zisk 40 milionů korun.

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem
Vydáno 4. listopadu 2024 16:30, Frýdlant nad Ostravicí, Andrea Holeszová
Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Frýdlant nad Ostravicí je znám, jako bráno do Beskyd. My ale nejsme pouze podhorské město, ale máme čtyři sta padesáti letou historii železárenství a smaltu. To vše se snaží našim občanům i návštěvníkům přiblížit naše turistické informační centrum, které si připravilo tzv. Stezky v mobilu.“

Ke zpřístupnění informací si lidé nemusí stahovat žádné aplikace. Stačí si jednoduše otevřít fotoaparát v mobilu a přiložit ho k tabulce s QR kódem.

Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Ty stezky v mobilu jsou na dva okruhy. Jeden patří do Technotrasy a jmenuje se Po stopách frýdlantské litiny a smaltu a druhá okruh se věnuje frýdlantským sochám.“

Stezku věnovanou historii železárenství a smaltu mohou zájemci započít hned v sídle jejího zrodu.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Ve foyere Kulturního centra máme několik expozic, které připomínají tu železárenskou historii města. Zaprvé jsou tu exponáty z umělecké litiny. To jsou výrobky, kterými si měšťané zdobili své domácnosti, poté je to smaltované nádobí, které se ještě dost často nachází v domácnostech nebo u našich babiček a máme zde i expozici uměleckého smaltu. To jsou obrazy malované na ocelový plech.“

Hned před budovou lze pak zahlédnout další zajímavost, která se opakuje i v logu centra.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Teď se nacházíme v parčíku, kde můžete vidět 6 unikátních lamp. Jsou to lampy ve tvaru DNA připomínající šroubovici a jsou zdobené smaltovanými tabulkami. Tady v parčíku jsou ty lampy od roku 2009 a před dvěma lety vznikla ještě další sada lamp, které se nacházejí podél ulice Hlavní.“

O pár kroků dále narazíme na kamenné kvádry se znaky z litiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Protože to železárenství mělo pro město tak obrovský význam už v minulosti, tak od roku 1714 se jako obecní pečeť používal znak kováře a kovářské výhně.“

Na každé zastávce se lidé dozvědí nejen faktické informace k památkám, ale třeba i zábavné anekdoty, které tradičně zazní v rámci komentovaných prohlídek.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Tohle zastavení je věnováno rodině Homoláčů, která přišla do Frýdlantu z Vysočiny. A stala se významným provozovatelem zdejších železáren na přelomu 18. a 19. století. Železárny velmi pozdvihli. Rodina se dá připodobnit k dynastii Rothschildů.“

Za zmínku určitě stojí i zastavení ve farní zahradě sv. Rodiny.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Říkáme, že je to oáza klidu v centru města. Právě tady je umístěna tzv. Via lucis neboli cesta světla. Jedná se o soubor osmi smaltovaných obrazů, přičemž 7 z nich je umístěno na litinových podstavcích. Takže materiál typický pro Frýdlant. Osmý obraz za altánem je zajímavý tím, že vyjadřuje plody božího ducha.“

Celkově má tento přibližně kilometrový okruh devět zastávek. Není však jediný.

Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Kromě okruhu po stopách frýdlantské litiny a smaltu jsme ve městě vyznačili ještě druhý okruh. Ten se jmenuje Po frýdlantských sochách a je to protože před dvěma lety ve městě bylo zrenovováno několik barokních soch a nás napadlo o nich občanům říct něco více. Například tyto dvě sochy na fasádě místní spořitelny se jmenují slévač a žnečka a já v nich vidím symboliku historie města, protože z původně malé zemědělské vsi jsme se díky železárenství stali městem moderním, jak ho vidíme dnes.“

Komentované prohlídky s průvodci probíhají tradičně od června do října. Komu se ale nechce čekat do léta, může díky novince vyrazit po stopách frýdlantských památek sám.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydlant-nad-ostravici/11000045774/po-stopach-frydlantske-litiny-a-smaltu-se-zajemci-mohou-vydat-nove-jen-s-mobilem