Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Frýdlant nad Ostravicí je znám, jako bráno do Beskyd. My ale nejsme pouze podhorské město, ale máme čtyři sta padesáti letou historii železárenství a smaltu. To vše se snaží našim občanům i návštěvníkům přiblížit naše turistické informační centrum, které si připravilo tzv. Stezky v mobilu.“
Ke zpřístupnění informací si lidé nemusí stahovat žádné aplikace. Stačí si jednoduše otevřít fotoaparát v mobilu a přiložit ho k tabulce s QR kódem.
Kateřina Kaiserová, ředitelka Kulturního centra Frýdlant nad Ostravicí: „Ty stezky v mobilu jsou na dva okruhy. Jeden patří do Technotrasy a jmenuje se Po stopách frýdlantské litiny a smaltu a druhá okruh se věnuje frýdlantským sochám.“
Stezku věnovanou historii železárenství a smaltu mohou zájemci započít hned v sídle jejího zrodu.
Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Ve foyere Kulturního centra máme několik expozic, které připomínají tu železárenskou historii města. Zaprvé jsou tu exponáty z umělecké litiny. To jsou výrobky, kterými si měšťané zdobili své domácnosti, poté je to smaltované nádobí, které se ještě dost často nachází v domácnostech nebo u našich babiček a máme zde i expozici uměleckého smaltu. To jsou obrazy malované na ocelový plech.“
Hned před budovou lze pak zahlédnout další zajímavost, která se opakuje i v logu centra.
Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Teď se nacházíme v parčíku, kde můžete vidět 6 unikátních lamp. Jsou to lampy ve tvaru DNA připomínající šroubovici a jsou zdobené smaltovanými tabulkami. Tady v parčíku jsou ty lampy od roku 2009 a před dvěma lety vznikla ještě další sada lamp, které se nacházejí podél ulice Hlavní.“
O pár kroků dále narazíme na kamenné kvádry se znaky z litiny.
Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Protože to železárenství mělo pro město tak obrovský význam už v minulosti, tak od roku 1714 se jako obecní pečeť používal znak kováře a kovářské výhně.“
Na každé zastávce se lidé dozvědí nejen faktické informace k památkám, ale třeba i zábavné anekdoty, které tradičně zazní v rámci komentovaných prohlídek.
Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Tohle zastavení je věnováno rodině Homoláčů, která přišla do Frýdlantu z Vysočiny. A stala se významným provozovatelem zdejších železáren na přelomu 18. a 19. století. Železárny velmi pozdvihli. Rodina se dá připodobnit k dynastii Rothschildů.“
Za zmínku určitě stojí i zastavení ve farní zahradě sv. Rodiny.
Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Říkáme, že je to oáza klidu v centru města. Právě tady je umístěna tzv. Via lucis neboli cesta světla. Jedná se o soubor osmi smaltovaných obrazů, přičemž 7 z nich je umístěno na litinových podstavcích. Takže materiál typický pro Frýdlant. Osmý obraz za altánem je zajímavý tím, že vyjadřuje plody božího ducha.“
Celkově má tento přibližně kilometrový okruh devět zastávek. Není však jediný.
Renata Kotalová, pracovnice TIC Frýdlant nad Ostravicí: „Kromě okruhu po stopách frýdlantské litiny a smaltu jsme ve městě vyznačili ještě druhý okruh. Ten se jmenuje Po frýdlantských sochách a je to protože před dvěma lety ve městě bylo zrenovováno několik barokních soch a nás napadlo o nich občanům říct něco více. Například tyto dvě sochy na fasádě místní spořitelny se jmenují slévač a žnečka a já v nich vidím symboliku historie města, protože z původně malé zemědělské vsi jsme se díky železárenství stali městem moderním, jak ho vidíme dnes.“
Komentované prohlídky s průvodci probíhají tradičně od června do října. Komu se ale nechce čekat do léta, může díky novince vyrazit po stopách frýdlantských památek sám.