Zooterapie v kostce. Proč se psi rádi učí? Proč skáčou na člověka? To je jen malý výčet témat, které si připravily významné osobnosti z oborů, které se věnují psům a canisterapii. Spolek podané ruce Frýdek-Místek slaví 20 let canisterapie a rok dopředu plánoval velkou konferenci. Zájemci o ni ale nepřijdou.
Monika Olbrechtová, koordinátorka canisterapie: "Bylo nám líto to vzdát, jen tak jednoduše říct dobře, rušíme to, nedá se, ale dneska ve světě techniky je ta možnost online. Nebude to asi stoprocentní, samozřejmě ten přenos něco přinese pozitivního a zároveň negativního, ale je to výzva a postavili jsme se jí čelem."
Akci naplánovali na pátek 13. listopadu od devíti do šestnácti hodin, a to zcela zdarma. Podrobnosti najdete na webu podaneruce.eu, kde by se měly o víkendu objevit záznamy některých přednášek pro ty, kteří by je nestihli živě.
Monika Olbrechtová, koordinátorka canisterapie: "Můžete se těšit na výcuc takové historie, kdy nám představí, jak canisterapie vůbec k nám do republiky se dostala, předsedkyně sdružení Hafík z Třeboně paní Jarka Bicková. Potom je přednáška pana docenta Řezáče, kdy se s námi podělí o léta výzkumu z výcviku psů."
Profesionální trenér František Šusta poradí, jak pozitivně trénovat nejen psy, ale i jiná zvířata.
Monika Olbrechtová, koordinátorka canisterapie: "Celou přednášku uzavře příspěvek naší členky paní doktory Jany Stodůlkové ze Zlína, která se svou fenečkou Fany dělá canisterapii přímo ve zlínské nemocnici Tomáše Bati a končí to právě tím novodobým výzkumem z pohledu lékařského, co dělá canisterapie s námi s lidmi uvnitř těla."
Za dvacet let prošlo organizací Podané ruce velké množství dobrovolníků a mnozí v ní zůstali dodnes a pomáhají v rámci canisterapie.
Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Je to dobrovolnická činnost, takže se svými pejsky pomáhají lidem s postižením ve všech věkových kategoriích, tím myslím samozřejmě ty klienty, v zařízeních typu nemocnic, hospiců, dětských domovů a samozřejmě se nám vyměnila i ta psí komunita, poněvadž pejsci mají daleko kratší život, ale pomáhají nám stále.
Podané ruce mají kromě canisterapie ještě službu osobní asistence, která v tomto období jako jediná funguje.
Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Podané ruce fungují, jsme tady pořád pro lidi, ale opravdu online a domlouváme se přes telefony, přes maily. Za klienty se službou osobní asistence chodíme, se službou canisterapeutickou bohužel ne, protože zařízení jsou zavřená."
Jen za rok 2019 pomohl spolek Podané ruce v Moravskoslezském kraji v rámci canisterapie více než 1500 klientů, letos to bude bohužel výrazně nižší číslo.