Jednou z oblastí, které se ADRA Frýdek-Místek věnuje je podpora rodin dětí s poruchou autistického spektra. Do tohoto projektu se pustili před třemi lety a stále nabývá na síle.
Petr Adamus, zástupce vedoucího, DC ADRA Frýdek-Místek: "Musíme v tuto chvíli odříkat zájemce o tyto aktivity, protože nemáme na to kapacity v tuto chvíli. Ta podpora je pro nás důležitá, protože cílem toho programu je ulehčit těm rodinám dětí s autismem, tu tíživou situaci, kterou mnozí prožívají."
Proto už tradičně, podobně jako další organizace, požádala město finanční podporu, kterou už probrala rada a dále o ní budou rozhodovat zastupitelé.
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města na své 70. schůzi doporučila schválit zastupitelstvu dotace z programu na Podporu projektů ve zdravotnictví, a to v celkové výši 500 tisíc korun. Nejvyšší částku ve výši 200 tisíc korun získá ADRA, a to na úhradu nákladů projektu informační a podpůrné centrum pro rodiny s dětmi s autismem."
Petr Adamus, zástupce vedoucího, DC ADRA Frýdek-Místek: "Rodiče mají možnost u nás v prostorech na Adře sdílet případně svoje tíživé situace, radit si vzájemně, a to je smyslem toho vzdělávání. Další z oblastí, kterou rozvíjíme, tak je taková informační podpora pro rodiny, kde je vlastně diagnostikován autismus u dětí čerstvě."
Kromě toho pořádá ADRA pro děti s autismem volnočasové aktivity, posílá dobrovolníky přímo do rodin, kteří tam pomáhají rodičům s péčí o děti.
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Již v loňském roce jsme Adře stejnou částkou přispěli na program Podpora dětí s autismem a jejich rodin. Ve Frýdku-Místku žije přibližně 120 rodin s dětmi s poruchou autistického spektra, které jsou ve školním věku. Vím, že život pečujících rodin je výrazně omezen, a právě pro tyto rodiny je program určen."
Tento týden navíc ADRA otevírá další skupinku volnočasových aktivit pro předškolní děti s autismem.
Petr Adamus, zástupce vedoucího, ADRA Frýdek-Místek: "Bude to skupina šesti malých dětí, tedy s výrazným nízkofunkčním autismem, takže velmi náročná skupina. Takže z toho máme velkou radost, takže tam budeme vděčni, když město nám bude stále nakloněno."
Kromě ADRY žádaly o dotace také další organizace ve městě.
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rovněž jsme z tohoto programu podpořili i mobilní hospicovou péči, a to Charitu Frýdek-Místek, částkou 100 tisíc korun, 40 tisíc korun získá spolek Andělé stromu života a 20 tisíc korun mobilní Hospic Ondrášek. Podpoříme i dva projekty Českého Červeného kříže, a to Oceňování, evidence a propagace bezpříspěvkového dárcovství krve a také projekt Humanitární jednotka."
Konečné slovo ve schvalování financí na všechny projekty bude mít ale až březnové zastupitelstvo.