Malá krabička plná čidel, která je napájena solárním panelem. Na první pohled relativně jednoduché zařízení, které zpracovává důležitá data pro unikátní výzkum v projektu CLAIRO.
Jiří Bílek, garant projektu CLAIRO, institut enviromentálních technologií VŠB-TUO: "Uvnitř jsou prachoměr, senzor pro měření ozónu, senzor pro měření oxidu dusíku, mikropočítač, který vlastně řídí celý ten systém a odesílá data online vlastně na web na internet a pak tam jsou ještě další speciální čidla na organické látky."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Z těchto měřících stanic se získaná data vyhodnocují a budeme zjišťovat jaký vliv má například doprava na průtahu městem, případně lokální topeniště, protože ty tři měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech právě podle toho způsobu znečištění."
Měřící stanice jsou v lokalitě Panských Nových Dvorů na ulici Spojovací a z pohledu měření emisí z dopravy na Hlavní třídě v blízkosti základní umělecké školy a u magistrátu na křižovatce ulic Revoluční a Bruzovská.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednoznačně tím, že město Frýdek-Místek je tranzitní, tak tady probíhá velká doprava mezi Olomoucí a Polskem a potom i mezi Ostravou a Frýdlantem, tak my poměrně trpíme velkými zplodinami z automobilové dopravy, které nejsou zaviněny naší vlastní dopravou, takže my budeme očekávat výsledky."
Projekt CLAIRO je projekt Evropské unie, který je řízen přímo z francouzského Nice a pracují na něm vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, Vysoké školy báňské v Ostravě a ze Slezské univerzity v Opavě. Společně testují zeleň, která dokáže pohlcovat a snižovat škodliviny v ovzduší.
Jiří Bílek, garant projektu CLAIRO, institut enviromentálních technologií VŠB-TUO: "Slezská univerzita vybrala vhodnou zeleň, která bude prosperovat ve stresujícím prostředí, která navíc má maximální čistící schopnost. Olomoucká univerzita Palackého přišla s tím systémem, jak pečovat o takové rostliny no a Vysoká škola Báňská technologií senzorů ty lokality monitoruje."
Měření by mělo být podle tvůrců ukončeno v červnu, tak aby byly k dispozici údaje jak ze zimního, tak z letního období.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jakmile budeme mít ta data k dispozici, tak na základě těch výstupů budeme mít i doporučení, kde máme vysadit další typ zeleně, například izolační zeleň, abychom zajistili co nejvyšší snížení exhalací a následného šíření nekvalitního vzduchu ve městě Frýdku-Místku."
Projekt byl zahájen v roce 2018 a ukončen bude příští rok. Zapojila se do něj města Ostrava, Opava, Třinec, Frýdek-Místek a Karviná. Měřit by se také mělo v Havířově a Rychvaldu.