Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku, s jejich nahlašováním pomáhá veřejnost

Frýdek-Místek |

Frýdek-Místek bojuje s autovraky v ulicích. Proces jejich likvidace a odstraňování je ale velice administrativně náročný a zdlouhavý. Musí se totiž dodržet zákonné lhůty. Nahlašovat autovraky a vozidla bez platné technické kontroly pomáhá také veřejnost.

Autovrak, to je vůz, který je technicky nezpůsobilý k provozu. Druhou kategorií jsou pak auta bez technické kontroly. Ta nesmí stát na veřejných komunikacích, pokud mají propadlou technickou déle než půl roku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My využíváme všechny zákonné postupy. A v co nejkratších termínech, tak jak opravdu můžeme, ty autovraky odstraňujeme. A můžu říct, že ve srovnání s ostatními městy jsme na tom velmi dobře. A v podstatě tři čtvrtiny autovraků, které občané nahlásili v roce 2023, tak již zmizely z ulic. A na těch ostatních pracujeme."

Bohužel ani dnes není možné vozidlo, které stojí již delší dobu na jednom místě, nemá registrační značky, pneumatiky a třeba ani skla a zrcátka jen tak odtáhnout a zlikvidovat, i když postup se zjednodušil. Pokud vozidlo nebrání provozu a přímo neohrožuje okolí nebo životní prostředí nemůže ho město nechat ihned odtáhnout. Navíc každý případ se posuzuje jednotlivě.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy to je velmi složité, protože jsou tam různé správní lhůty, ty automobily mají třeba ještě STK nebo nestojí na městských pozemcích, nestojí na komunikaci, ani na městské zeleni. A je to někdy opravdu administrativně velmi náročný proces. Nicméně našim cílem je, aby autovraky na ulicích města nestály a nezabíraly místa."

Městu velmi pomáhají také sami občané, kteří začali autovraky v ulicích nahlašovat.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Spolupráce s občany je velmi důležitá. Mockrát jim děkujeme, že nám nahlašují výskyt autovraků nebo nepojízdných vozidel v ulicích Frýdku-Místku. Ten způsob, jakým se nám mohou ozývat. Může to být přes aplikaci Munipolis, což se stává nejčastěji. Ale mohou se nám ozývat také telefonicky, emailem nebo poštou. Na webových stránkách města, když si rozkliknou občané položku magistrát, přes odbor dopravy se mohou dostat až k autovrakům. Zde najdou obecné informace, kde se mohou dočíst o tom, jak je to náročný proces. Hned vedle je seznam řešených vozidel i s fotografiemi, lokalitou, kde se tato vozidla nacházejí."

Na počátku řešení těchto aut je nutné zjistit jejich provozovatele a zaslat jim výzvu k odstranění vraků nebo vozidel bez platné STK. Od doručení výzvy se načítá dvouměsíční lhůta. Následují další zákonné kroky a lhůty, které jsou podrobně popsány na webových stránkách města. Nejdále může proces skončit ve správním řízení s provozovatelem vozu z důvodu spáchání přestupku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Cílem vedení města i mým osobním je, aby veřejný prostor vypadal co nejlépe. A s tím souvisí spousty věcí. Jedním z nich je, aby byl v ulicích pořádek. A to je od drobného nepořádku, který mohou uklízet nyní v rámci nového programu lidé bez domova, kterým za to nabízíme stravenku. Mohou se zapojit občané, my jim jako město vycházíme vstříc, že zajistíme odvoz tohoto odpadu. A končí to třeba i u autovraků, které samozřejmě v ulicích nechceme."

Odtah aut provádějí technické služby na záchytné parkoviště. Náklad na jeden vůz přesahuje 1 500 korun. Po dvou měsících se pak vůz posílá na likvidaci s nákladem na další odtah přes 1 800 korun.

Nahlásit chybu


K tématu

V historickém objektu bývalé textilky ve Frýdku-Místku bude nová prodejna

21. července 2025 12:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Na ulici Staroměstská ve Frýdku-Místku se připravuje výstavba nové prodejny. Ta vyroste v objektu jedné z bývalých textilních továren. Investor má zároveň zachovat historickou fasádu. Město s ním také jedná o úpravě křižovatky i možnostech parkování pro místní obyvatele.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

17. dubna 2026 15:11 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem parkování. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na prvním stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

16. dubna 2026 17:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem s parkováním. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a také zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na 1. stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.


Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Včera 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Včera 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Včera 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Včera 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Včera 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Drama s dobrým koncem – tak vypadal závěr Dnů města v Bruntále

Včera 13:08 | Bruntál | Karel Soukop

Historicky dosud nevídaný zážitek měli pořadatelé i návštěvníci Dnů města v Bruntále. To, že nelze poručit větru ani dešti, zažili na místě při vrcholu oslav.

Dětská skupina při MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu funguje už rok

Včera 9:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

22. června 2026 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Kameny zmizelých v centru Fulneku připomínají členy židovských rodin, kteří se nevrátili z války

Včera 13:05 | Fulnek | Libor Běčák

Také ve Fulneku si lidé připomněli památku obyvatel města, kteří nepřežili II. světovou válku. Setkání pozůstalých se školáky a tradiční židovský obřad na náměstí byl plný emocí.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

22. června 2026 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Den plný fotbalu ozdobilo v Čeladné utkání starých gard

Včera 17:17 | Čeladná | Petra Dorazilová

Den plný fotbalu se v Čeladné odehrál 13. června. Spojil tři zápasy, ligová utkání dorostu s Fryčovicemi, mužů s Řepištěm a mezi nimi se odehrálo střetnutí starých gard. Goldboys Čeladná doma přivítali Mikulov.

Čeladenští školáci si užili sportovní den jako na pláži

22. června 2026 9:53 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Čeladná uspořádal pro žáky místní základní školy sportovní den. Užili si ho tak trochu jako na pláži - na pískových kurtech.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

22. června 2026 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Na Olešné se prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému

22. června 2026 9:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na Dni IZS na Olešné se představili hasiči, policisté i záchranáři. A svou spolupráci prezentovali mimo jiné dynamickou ukázkou přímo na vodní ploše. Návštěvníci si také mohli zblízka prohlédnout jejich nejmodernější techniku.

Den IZS na Olešné si nenechaly ujít tisíce návštěvníků

22. června 2026 9:26 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému pořádal na přehradě Olešná Den IZS. Program byl ještě bohatší než loni a akci ozdobila i slavnostní přísaha nových policistů.

Tragédie na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po střetu s letadlem zemřel člověk

20. června 2026 18:43 | Frýdlant nad Ostravicí | Jiří Cileček

Na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí došlo k tragické události. Muž tam zemřel po střetu s vrtulovým letadlem. Policisté spolu s odborníky z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod nyní zjišťují, jak k nehodě došlo.

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku, s jejich nahlašováním pomáhá veřejnost
Vydáno 16. října 2023 16:01, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek bojuje s autovraky v ulicích. Proces jejich likvidace a odstraňování je ale velice administrativně náročný a zdlouhavý. Musí se totiž dodržet zákonné lhůty. Nahlašovat autovraky a vozidla bez platné technické kontroly pomáhá také veřejnost.

Autovrak, to je vůz, který je technicky nezpůsobilý k provozu. Druhou kategorií jsou pak auta bez technické kontroly. Ta nesmí stát na veřejných komunikacích, pokud mají propadlou technickou déle než půl roku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My využíváme všechny zákonné postupy. A v co nejkratších termínech, tak jak opravdu můžeme, ty autovraky odstraňujeme. A můžu říct, že ve srovnání s ostatními městy jsme na tom velmi dobře. A v podstatě tři čtvrtiny autovraků, které občané nahlásili v roce 2023, tak již zmizely z ulic. A na těch ostatních pracujeme."

Bohužel ani dnes není možné vozidlo, které stojí již delší dobu na jednom místě, nemá registrační značky, pneumatiky a třeba ani skla a zrcátka jen tak odtáhnout a zlikvidovat, i když postup se zjednodušil. Pokud vozidlo nebrání provozu a přímo neohrožuje okolí nebo životní prostředí nemůže ho město nechat ihned odtáhnout. Navíc každý případ se posuzuje jednotlivě.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy to je velmi složité, protože jsou tam různé správní lhůty, ty automobily mají třeba ještě STK nebo nestojí na městských pozemcích, nestojí na komunikaci, ani na městské zeleni. A je to někdy opravdu administrativně velmi náročný proces. Nicméně našim cílem je, aby autovraky na ulicích města nestály a nezabíraly místa."

Městu velmi pomáhají také sami občané, kteří začali autovraky v ulicích nahlašovat.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Spolupráce s občany je velmi důležitá. Mockrát jim děkujeme, že nám nahlašují výskyt autovraků nebo nepojízdných vozidel v ulicích Frýdku-Místku. Ten způsob, jakým se nám mohou ozývat. Může to být přes aplikaci Munipolis, což se stává nejčastěji. Ale mohou se nám ozývat také telefonicky, emailem nebo poštou. Na webových stránkách města, když si rozkliknou občané položku magistrát, přes odbor dopravy se mohou dostat až k autovrakům. Zde najdou obecné informace, kde se mohou dočíst o tom, jak je to náročný proces. Hned vedle je seznam řešených vozidel i s fotografiemi, lokalitou, kde se tato vozidla nacházejí."

Na počátku řešení těchto aut je nutné zjistit jejich provozovatele a zaslat jim výzvu k odstranění vraků nebo vozidel bez platné STK. Od doručení výzvy se načítá dvouměsíční lhůta. Následují další zákonné kroky a lhůty, které jsou podrobně popsány na webových stránkách města. Nejdále může proces skončit ve správním řízení s provozovatelem vozu z důvodu spáchání přestupku.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Cílem vedení města i mým osobním je, aby veřejný prostor vypadal co nejlépe. A s tím souvisí spousty věcí. Jedním z nich je, aby byl v ulicích pořádek. A to je od drobného nepořádku, který mohou uklízet nyní v rámci nového programu lidé bez domova, kterým za to nabízíme stravenku. Mohou se zapojit občané, my jim jako město vycházíme vstříc, že zajistíme odvoz tohoto odpadu. A končí to třeba i u autovraků, které samozřejmě v ulicích nechceme."

Odtah aut provádějí technické služby na záchytné parkoviště. Náklad na jeden vůz přesahuje 1 500 korun. Po dvou měsících se pak vůz posílá na likvidaci s nákladem na další odtah přes 1 800 korun.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000039634/autovraky-mizi-z-ulic-frydkumistku-s-jejich-nahlasovanim-pomaha-verejnost