Jména členů dvou židovských rodin připomínají kameny zmizelých. Ty byly v průběhu obřadu na náměstí uloženy před domy, kde před válkou žili.
Lena Arava, rabínka elévka: „Vlastně tady ten obřad pokládání stolpersteinů (kamenů zmizelých, dlažebních kostek se jmény, pozn. red) nahrazuje pohřeb. Je to obřad za zemřelé, kteří nikdy neměli ten poslední akt, ten pohřeb, kdy se jim vzdává úcta, tak alespoň tímto způsobem dodatečně po mnoha letech, pokud ještě jejich rodiny žijí, tak s jejich rodinami, pokud ne, tak s veřejností se konají tady ty ceremonie. A má to vlastně ten rituál, je součástí židovského pohřbu.“
Do projektu se aktivně zapojili školáci, kteří si pro pozůstalé připravili krátký program, provedli je výstavkou a účastnili se i obřadu.
Matěj Šerek, žák ZŠ TGM Fulnek: „Máme tady nachystáno hodně projektů, jako třeba Kameny zmizelých, které jsou tady za mnou. Víme o tom, kam se položí, a taky co to jsou. Vlastně jsou tam napsaná jména a kde žili. A vlastně vždycky, když si to chceš přečíst, tak se k tomu musíš poklonit. Jako taková úcta k nim.“
Radka Krištofová (FULNEK PRO LIDI), starostka Fulneku: „Já jsem velmi ráda, že i město Fulnek se připojilo k obcím v České republice, kde jsou instalovány Kameny zmizelých. Velké poděkování samozřejmě za to patří naší Základní škole Tomáše Garrigua Masaryka, jak všem pedagogům, tak všem žákům, kteří se projektu věnovali, tak samozřejmě i paní ředitelce.“
Jana Víchová, ředitelka ZŠ TGM Fulnek: „Já jsem ráda, že se nám podařilo teď v měsíci červnu dokončit celý ten projekt Kameny zmizelých. Aktivit bylo hodně a jsem ráda, že jsme tady tím dnešním krokem učinili zadost, nebo vzdali hold prostě těm lidem, kteří tady žili, takže to považuji za takové gesto lidskosti a vážíme si toho.“
Kameny dvou rodin nezůstanou v centru Fulneku osamocené a přibudou k nim další.